טיסה בהריון – מדריך להריוניות על טיסות בהריון

טיסה בהריון? עד איזה שבוע / חודש מותר לטוס? מה צריך לקחת, מה צריך לדעת, סיכונים ועוד

שנים רבות היה נהוג לחשוב שטיסה בהריון עלולה לסכן את העובר, אך לאורך השנים חקרו את הנושא לעומק וגילו שאין שום סיבה למנוע מאישה בהריון לטוס כל עוד ההריון שלה תקין, עם זאת עדיין שאלות רבות בנושא נשארו פתוחות, עד מתי מותר לטוס? מהו הזמן הטוב ביותר לטוס בזמן ההריון? האם צריך אישור רפואי? איך צריך להתנהל לאורך הטיסה?

אלה שאלות טבעיות לחלוטין אף אחת לא רוצה לקחת סיכון מיותר לפגוע בעצמה או בעובר ההולך ומתפתח, כמובן שגם עולות שאלות לגבי מה קורה במידה וצריך טיפול רפואי  בזמן טיול רחוק מהבית, זה רק טבעי לשאול את השאלות החשובות האלה למרבה המזל תוכלו למצוא את כל התשובות במאמר שלפניכם.

*יש לקחת בחשבון מאמר זה עוסק בשאלה האם מותר לאישה בהריון לטוס רק במקרה של הריון תקין, ישנם מצבים רפואיים שונים כמו לדוגמא, דימומים חוזרים ונשנים, מחלות כרוניות או אם את נמצאת בשמירת הריון, חשוב להתייעץ עם רופא או רופאת הנשים שלך לפני שאת מתכוונת לעלות לטיסה בהריון.

מנפצים את המיתוס: האם טיסה עלולה להזיק לעובר או לאם?

לאורך שנים רבות התשובה הטיפוסית לשאלה האם מותר לטוס בהריון הייתה ככל הנראה שאסור, זה נבע מתוך חששות שונים כמו לדוגמא, כאשר אישה בהריון עולה לטיסה שינויי לחץ האוויר, התנועות שמטוס עלול לעשות במהלך טיסה ואפילו קרינה הנוצרת כאשר המטוס ממריא לגבהים.

מחקרים רבים הוכיחו שזה לא ממש נכון וכל עוד ההריון תקין אין שום מניעה לטוס בזמן הריון, עם זאת בכל בעיה רפואית מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים שלך, אז מה הם המקרים שטיסה בהריון לא מומלצת או בכלל לא אפשרית?

הריון עם יותר מעובר אחד, הריון אשר הוגדר בסיכון גבוה, אם את סובלת מסכרת או לחץ דם גבוה, במקרה שחווית הפלה בעבר, כמו כן גם לשלב בו את נמצאת בהריון יש חשיבות גדולה עליה נרחיב בהמשך.

עד איזה שבוע בהריון מותר לטוס

באופן כללי אין באמת הגבלה עד מתי לטוס אך עם זאת רוב חברות התעופה מגבילים נשים בהריון החל מחודש שמיני שזה שבוע 36 להריון גם במקרים של הריון תקין לחלוטין, עם מדובר בהריון של יותר מעובר אחד חברות התעופה מגבילות  החל משבוע 28 ולעיתים הם מתירים גם עד שבוע 32.

את ההגבלות האלה הם עושים לא בגלל ההריון עצמו אלא מהסיבה שיכולה להתפתח לידה בזמן הטיסה מה שיכול להיות בעייתי, קרוב לוודאי שחברת התעופה שבחרתם לטוס בה תבקש אישור רפואי החל מהשבוע העשרים ושמונה להריון כדי להוכיח שההריון תקין.

כמובן שגם לחברות הביטוח יש משמעות רבה בנושא, בכל טיסה לחוץ לארץ כל אחת ואחד מאיתנו עושה ביטוח נסיעות לחו"ל, אנו מבטחים את הציוד שלנו וגם ביטוח רפואי, כאשר מדובר באישה בהריון חברות הביטוח לא מעוניינת לקחת סיכונים מיותרים מבחינתם.

כדאי לקחת בחשבון שפוליסת ביטוח רפואי אינה מכסה הריון, בדרך כלל חברות הביטוח השונות מוכנות לבטח אישה בהריון עד שבוע השלושים ושתיים, כמו כן הן יהיו מוכנות לעשות ביטוח אשר מגביל אישה בהריון לעשות פעילויות שונות, כמו גלישה, סקי וכמובן בטח שלא ספורט אתגרי, במקרה ויהיה צורך לתבוע את הביטוח ויתגלה שהסיבה לתביעה קרתה עקב אחת ההגבלות בחוזה הביטוח לא יכסה את ההוצאות.

מהו השלב הטוב ביותר לטוס בזמן הריון

תקופת ההריון היא תקופה של שינויים רבים השלב הראשון של ההריון הוא שלב קריטי בו רוב האיברים בעובר מתפתחים, זוהי תקופה בסיכון יחסי יותר גבוהה ופחות מומלץ לטוס בשלב זה, הרבע השני להריון הוא הזמן הטוב ביותר לטוס לחוץ לארץ, בתקופה זאת בדרך כלל אישה בהריון פחות מרגישה בחילות ובאופן כללי אמורה להרגיש טוב עם עצמה.

ברבע האחרון של ההריון הבטן כבר נמצאת בשלב מתקדם ובשלב זה כבר יותר קשה לעשות דברים, ככל הנראה שיהיה לך פחות כוח לטייל, כמובן שזה משתנה מאחת לאחת, יש נשים בהריון אשר מסוגלות לתפקד כמעט באופן רגיל עד הלידה ומצד שני נשים מסוימות מרגישות מעט יותר מוגבלות, זהו חשבון אישי שכל אחת צריכה לעשות אם עצמה לפני הטיסה.

טיפים להתנהלות בעת טיסה בהריון

כל מי שכבר טס בעבר יודע שטיסה יכולה להיות מדי פעם לא הדבר הכי נוח במיוחד עם זאת טיסה ארוכה של המון שעות, מה שאומר שככל הנראה לאישה בהריון טיסה עלולה להיות אפילו פחות נוחה מהרגיל לכן כדאי להתכונן מראש לטיסה עם זה במה שצריך להביא וגם לדעת איך אפשר להפוך את הטיסה עצמה לנוחה יותר.

*מומלץ לבחור במושב באזור באחד מאזורי המעבר של המטוס כמובן במידה וזה אפשרי, ככל שתקדימו להזמין את הכרטיסים כך הסיכוי למצוא מושב פנוי יגדלו.

*במשך הטיסה מומלץ מאוד למתוח את השרירים לכן כדאי לקום לעשות סיבוב קצר להזיז את השרירים על ידי מתיחות, זה מאוד חשוב לאפשר לדם לזרום כדי שלא יווצרו נפיחויות ברגליים וגם כדי למנוע התכווצויות.

*חשוב מאוד לשתות מים כל הזמן האוויר היבש אשר זורם במטוס הופך את האוויר ליבש מומלץ לשתות לאורך כל הטיסה ככל שניתן.

*חשוב להתלבש בהתאם לטיסה בגדים לא נוחים יכולים להקשות עליך, כל אחת יודעת איזה בגדים הכי נוחים לה גם אם אלה לא הבגדים היפים ביותר שתכננת ללבוש.

*במשך הטיסה יש לחגור חגורת בטיחות עם זאת כדאי לשים לב למיקום בו את שמה את החגורה, לא מומלץ לשים את החגורה על הבטן עצמה, כדאי לשים את החגורה סביב האגן נמוך ככל האפשר, כמו כן חשוב מאוד לא להדק את החגורה חזק מדי.

לסיכום על טיסה בהריון

בעבר היה נהוג לחשוב שטיסה בהריון עלולה לסכן את העובר ואת האם, אך מחקרים הוכיחו שזה לא נכון, עם זאת לפני טיסה בעיקר בשלב מוקדם או מאוחר של ההריון כדאי להתייעץ עם רופא הנשים.

התשובה היא חד משמעית לא, רק נשים שחוות הריון תקין יכולות לטוס, יש מספר מגבלות על נשים בהריון לטוס כמו למשל, הריון בסיכון, מחלות כרוניות, דימומים ממושכים בעת ההריון, הריון עם יותר מעובר אחד, סכרת או לחץ דם גבוה, והפלה מהריון קודם, בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רופא הנשים שלך.

בדרך כלל רוב חברות התעופה יבקשו אישור רפואי עבור טיסה בהריון, את האישור חברות התעופה מבקשות בדרך כלל מהשבוע העשרים ושמונה להריון, עם זאת לכל חברה יש את הכללים שלה חשוב לברר זאת במהלך הזמנת כרטיסים כדי לדעת איזה אישורים בדיוק אותה חברה מבקשת.

הרבע השני של ההריון הוא האידיאלי ביותר לטיסה בהריון, השלב הראשון נחשב לשלב הקריטי בו רמת הסיכון גבוהה, כמו כן בתקופה זו אישה בהריון בדרך כלל חווה בחילות והרגשה כללית פחות טובה, השלב האחרון הוא בדרך כלל השלב הקשה ביותר במהלך ההריון, כמו כן הבטן כבר גדלה ויותר קשה להתנהל בצורה רגילה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן