חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סגרדה פמיליה (La Sagrada Família) – קתדרלת ברצלונה

סגרדה פמיליה (La Sagrada Família)

כנסיית ברצלונה - הסיפור של גאודי בברצלונה שטרם הושלם

ברצלונה, בירת חבל קטלוניה, היא עיר של פלאים אינסופיים- תרבות עשירה, סצנת אומנות ייחודית ומבנים ארכיטקטוניים נפלאים. בין כל האתרים הקסומים שבעיר, שוכן לו אתר מיוחד, אשר מצד אחד נראה סגור לרגל שיפוצים, ומצד שני קשה להתעלם מהמבנה המפואר והמיוחד, שמשתרע ממנו תור ארוך בכל שעות היממה. ברוכים הבאה לסגדרה פמיליה, היהלום של מורשת האדריכלות בעיר ברצלונה.

הסגרדה פמיליה היא למעשה בזיליקה קתולית עצומה ובלתי גמורה (נדבר על כך בקרוב) הממוקמת בליבה של ברצלונה. הבזיליקה עוצבה על ידי האדריכל האגדי אנטוני גאודי (Antoni Gaudí), והיא משקפת את חייו ויצירותיו באופן מושלם.

מה שהופך את האתר למרתק כל כך הוא השילוב הייחודי של סגנונות הבנייה שלו- סגנון גותי לצד סגנון ארט- נובו, וסיפור הבנייה המתמשכת שלו המתפרש על פני יותר ממאה שנים. 

במאמר הבא נעשה לכם סדר בכל מה שצריך לדעת לפני הביקור באתר המרתק.

אז, בואו נתחיל באנטוני גאודי, איפה שהכל התחיל…

הסיפור מאחורי הסגרדה פמיליה:

רעיון הקמתה של בזיליקת לה סגרדה פמיליה נולד בסוף שנות ה-70 של המאה ה-19, והגיע ממוחו של מוכר ספרים קתולי בשם ג'וזפ מריה בוקבלה (Josep Maria Bocabella) אשר חלם על כנסייה המוקדשת למשפחה הקדושה- משפחתם של ישו ומריה. גוז'פ מחליט להקים אגודה למען גיוס כספים לבזיליקה, וכשמצליח לאסוף מספיק כסף הוא רוכש את הקרקע היוקרתית עבור הפרויקט. בתחילת בנייתה, תוכננה הבזיליקה על ידי האדריכל הידוע פרנסיסקו דה פאולה דל וילאר (Francisco de Paula del Villar), והבזיליקה תוכננה בסגנון גותי מסורתי. הבנייה החלה ב-19 במרץ 1882, עם הנחת האבן הראשונה.

בשנת 1883, שנה לאחר תחילת הפרויקט, אדריכל הפרויקט דל וילאר החליט להתפטר מתפקידו בשל חילוקי דעות עם יזמי הפרויקט. לאחר התפטרותו של דל וילאר, נכנס לפרויקט אדריכל צעיר וחדשני, בשם אנטוני גאודי.

גאודי לוקח בעלות על הפרויקט, יש שיגידו משתלט על הפרויקט, ומחליט לשנות באופן דרסטי את עיצובו. גאודי מחליט לשלב בפרויקט אלמנטים ייחודיים בהשראת הטבע, ואלמנטים מסגנונות הארט- נובו. 

לה סגרדה פמיליה הפכה למפעל חייו של גאודי, והוא הקדיש יותר מארבעה עשורים לבנייתה. גאודי התגורר באתר הבנייה והיה שקוע בפרויקט בכל שעות היממה. קרוביו של גאודי מעידים כי האדריכל האמן התמקד אך ורק בבזיליקה, ובאותן שנים ויתר על שלל הצעות עבודה שקיבל. גאודי היה מודע לכך שהוא לא יזכה לראות את השלמת הפרויקט, שעתידה לקחת שנים רבות אחרי מותו, ולכן הוא השאיר תכניות ומודלים מפורטים לאדריכלים העתידיים.

בשנת 1926 גאודי נהרג באופן טראגי, ומאז הבנייה נמשכה בהשראתו. 

לאורך ההיסטוריה הארוכה של הבזיליקה, תהליך הבנייה היה כרוך באתגרים והפרעות. הפרעה אחת לדוגמא הייתה במלחמת האזרחים הספרדית, שהתרחשה בין השנים 1936-1939. במהלך מלחמה זו, נהרס בית המלאכה של גאודי ואיתו נחרבו רבים מהתכניות והדגמים המקוריים של הבזיליקה. אירוע זה, שקרה לאחר מותו של גאודי, אילץ את אדריכלי הפרויקט החדשים להסתמך על המסמכים ששרדו ואף לשנות מעט את צורת הבנייה של הבזיליקה.

גם אילוצים כלכליים פגעו בהתקדמותה של הבזיליקה, שכן בנייתה מסתמכת אך ורק על תרומות והכנסות ממכירת כרטיסים. 

למרות כל האתגרים שליוו ועדיין מלווים את בנייתה, הבזיליקה ממשיכה להיבנות גם ברגעים אלו ממש, ובנייתה צפויה להסתיים עד שנת 2026, מאה שנים למותו של גאודי.

Sagrada Familia
Sagrada Familia

גאונות אדריכלית:

הבזיליקה המרהיבה היא לא פחות מפלא הנדסי ואדריכלי, ורבים מאלו שמגיעים לפקוד את הבזיליקה מגיעים בכדי לחזות בפלא ההנדסי והאדריכלי ובצורות הבנייה הייחודיות.

הסגנון הייחודי והטכניקות החדשניות של גאודי הופכות את הבזיליקה למבנה מיוחד במינו. צורות הבנייה והאלמנטים הייחודיים, שלקוחים מעולם הטבע, ניכרים בכל הבניין, כמו גם תשומת הלב הקפדנית (ואולי מוגזמת) של גאודי לכל פרט ופרט.

גאודי היה ידוע בסגנונו האדריכלי האורגני, בהשראת הצורות והאלמנטיים המצויים בטבע. בביקור בסגרדה פמיליה תוכלו למצוא עמודי טווח הנראים כמו גזעי עצים, קשתות המחקות את העקמומיות של עולם הצומח, וביקור בפנים הכנסייה ירגיש לחלק מן המבקרים כמו ביקור בישות טבעית חיה ונושמת, שכן גאודי חזה את תחושת ההליכה בכנסייה כתחושת אדם ההולך בתוך יער. האור הטבעי שנכנס מבעד לחלונות הויטראז' נועד גם הוא בכדי ליצור אווירה טבעית בלב הנוף האורבני.

בבזיליקה המיוחדת תוכלו למצוא שלוש חזיתות המעוצבות בצורה מורכבת למדי, אשר כל אחת מהן מייצגת אירוע משמעותי בחייו של ישו המשיח. החזית הראשונה, הנקראת חזית המולד- מייצגת את הולדתו של ישו. החזית השנייה, שנקראת חזית התשוקה, מייצגת את סבלו ומותו, והחזית השלישית- חזית התהילה, מייצגת את תחיית המתים וההתעלות הרוחנית. שלוש החזיתות מעוטרות בפסלים יפהפיים, תבליטים ופסיפסיים מורכבים לפרטי פרטים הממחישים את השקעתו של גאודי בפרויקט השאפתני.

בסיום בנייתה, בזיליקת לה סגרדה פמיליה אמורה לכלול 18 מגדלים, צריחים, המסמלים דמויות דתיות שונות ביניהם ישו, מריה הבתולה, ארבעת האוונגליסטים ושנים עשר השליחים. המגדל המרכזי, המוקדש לישו המשיח, יגיע לגובה של 172 מטרים, עובדה שתהפוך אותו לכנסייה הגבוהה בעולם.

משמעותה הרוחנית של הבזיליקה:

הבזיליקה המרהיבה שנמצאת בליבה של העיר ברצלונה היא לא רק יצירת מופת אדריכלית אלא נועדה גם לבטא עוצמות אדירות של רוחניות ואמונה בנצרות.

בעיצוב הבזיליקה שם גאודי דגש גם על מאפייני אמונה דתיים שיגרמו למבקרי הבזיליקה להרהר באלוהות ובתורת האמונה הנוצרית.

בתוכניות הבנייה של הבזיליקה השתמש גאודי באלמנטים מתמטיים חישוביים אשר נוסדו על ידי אנשי דת, ובכך הדגיש כי האמונה שלו בנצרות היא בכל תחומי החיים, ומלווה אותו גם מאחורי הקלעים, בתכניות הבנייה שלו ולא רק בקישוטים ובפסלים שניתן למצוא בכנסייה.

לגאודי היה חשוב ליצור אווירה קדושה ורוחנית בחללי הכנסייה, שכן הוא האמין שאור חיוני להתבוננות רוחנית, ועיצובו נועד לעורר תחושת חיבור אלוהית. גאודי ממקם את חלונות הויטראז' בזוויות שיכניסו אור בצורה ייחודית וקסומה לתוך הכנסייה, ויגרום למתפללים להרגיש כאילו רוח הקודש מלטפת אותם בעת התפילה.

כרטיסים Sagrada Familia כולל סיור אודיו

מה לא לפספס בביקור בסגרדה פמיליה:

    1. חזית המולד (Nativity Façade)- אי אפשר להתחיל את הביקור בבזיליקה מבלי לפקוד את חזית הכנסייה הנקראת חזית המולד. חזית המולד, החזית הראשונה מבין שלוש החזיתות של הבזיליקה שהושלמו, למעשה חוגגת את הולדתו של ישו המשיח. החזית המורכבת, שמעוטרת בעשרות פסלים מרהיבים ותבליטים מורכבים, מתארת סצנות מסיפור הולדתו, לצד מתן דגש על חיי הטבע הפסטורליים. צפו בחזית המרתקת, התבוננו בפסלים הקטנים ונסו לזהות דמויות מוכרות בין הפסלים המרהיבים שבחזית. 
    2. חזית התשוקה (Passion Façade)- בניגוד לחזית המולד, המתארת בפסטורליות את לידתו של ישו המשיח, חזית התשוקה נועדה לתאר את סבלו ומותו של ישו. העיצוב החריף, הזוויתי, ביחד עם הפסלים הקודרים והדרמטיים, משקפים את המשקל הרגשי הכבד של ייסוריו ומותו של המשיח.  
    3. פנים הכנסייה- כפי שכתבנו קודם לכן, פנים הכנסייה נועד לעורר אצל מבקרי הבזיליקה את התחושה של הליכה בתוך יער שליו, עם עמודי טווח הדומים לגזעי עץ, מרחבים פתוחים היוצרים אוורור וקסם, ומשחק הגומלין ההרמוני של אורות וצבעים מחלונות הויטראז' הגבוהים. הקדישו זמן לחקור את הקפלות השונות בכנסייה, ואת המזבח הראשי המעוטר.
    4. תצפית המגדלים חלק ניכר ממגדלי הבזיליקה עדיין נמצאים בתהליך בנייה, אך ניתן לעלות כרגע לשניים מהמגדלים, האחד בחזית המולד והשני בחזית התשוקה. אל המגדלים עולים על ידי עלייה במעלית ובמדרגות, וכשתגיעו למעלה המגדל, תבינו שמאמץ העלייה היה שווה את זה. מהמגדלים נשקף נוף מרהיב אל עבר העיר ברצלונה, והמגדלים מספקים מבט מקרוב על המגדלים המורכבים בעלי העיטורים והתבליטים.
    5. הקריפטה- אתר הקבורה של גאודי (Sagrada Familia Crypt)- קריפטה היא למעשה חלל תת קרקעי הנבנה בכנסיות רבות במפלסן התחתון בכדי לשמש כאתר קבורה לאישים קדושים וחשובים. בקריפטה שבכנסיית סגרדה פמיליה תוכלו למצוא את אתר הקבורה של האדריכל המפורסם גאודי, שהקדיש את חייו לבניית הבזיליקה. הביקור בקריפטה הוא חוויה מדהימה, שכן רצפת החלל היא רצפת פסיס רומי עתיקה, וכן החלל מעוטר בקשתות יפהפיות הנפגשות במרכז הקריפטה.

למי מומלץ הביקור?

לה סגרדה פמיליה הוא ללא ספק יעד חובה עבור כל מי שמגיע לביקור בעיר ברצלונה, ללא קשר לאמונה או לרקע דתי כלשהו. הדגש בביקור בבזיליקה הוא לא על מאפייני הדת, אלא על העבודה האדריכלית המושקעת והמוגזמת שמתרחשת בימינו אנו. חובבי אמנות ואדריכלות יתפעלו מהעיצוב הייחודי של אנטוני גאודי, המשלב אלמנטים טבעיים לצד טכניקות הנדסיות חדשניות. חובבי היסטוריה ימצאו עניין בבזיליקה, שכן מבקרי הבזיליקה עושים היסטוריה בעצמם- פוקדים בזיליקה שבנייתה עדיין לא הושלמה. חוויית הביקור בבזיליקה הייחודית היא ללא ספק מרתקת, ותיקח אתכם לביקור באתר מרתק ומושקע ובעולמו המופלא של גאודי האגדי.

הסגרדה פמיליה- מידע חשוב:

מיקום: בזיליקת סגרדה פמיליה ממוקמת במחוז אישמפלה (L'Eixample) המרכזי בעיר. אל הבזיליקה המפורסמת ניתן להגיע בצורה נוחה ונגישה מכל רחבי העיר.

הדרך הנוחה ביותר להגיע ללה סגרדה פמיליה היא על ידי נסיעה במטרו של ברצלונה. לשני קווי מטרו יש תחנות ליד הבזיליקה: קו 2 (הקו הסגול) וקו 5 (הקו הכחול) שמגיעים לתחנת המטרו סגרדה פמיליה (Sagrada Família).

ניתן להגיע לבזיליקה גם באמצעות אחד מקווי האוטובוס הרבים שיוצאים מרחבי העיר ומגיעים לבזיליקה, ביניהם קווים מספר:19, 33, 34, 43, 44, 50  ו-51.

אלו מכם שמחפשים חוויה תיירותית נוספת, יוכלו לעלות על אוטובוס התיירים Hop-On Hop-Off, שייקח אתכם לאטרקציות המרכזיות בעיר וביניהן גם הסגרדה פמיליה. 

כתובת: C de Mallorca, 401, 08013 Barceloa.

שעות פתיחה: חודשים נובמבר עד פברואר- ימי שני עד שבת בין השעות 9:00-18:00 וימי ראשון בין השעות 10:30-18:00.

חודשים מרץ ואוקטובר- ימי שני עד שבת בין השעות 9:00-19:00 וימי ראשון בין השעות 10:30-19:00.

חודשים אפריל עד ספטמבר- ימי שני עד שבת בין השעות 9:00-20:00 וימי ראשון בין השעות 10:30-20:00.

סגרדה פמיליה- שאלות ותשובות:

באתר המרתק ישנן אטרקציות רבות וחללים רבים ששווה לחקור, ולכן מוקדש להקצות לביקור בבזיליקה בין שעה וחצי לשעתיים, שיאפשרו לכם להספיק לבקר בשלל האתרים המיוחדים. באם תרצו לעלות למגדלי התצפית, קחו בחשבון עוד חצי שעה- שעה.

לא. הימנעו מלהגיע עם מזוודות ותיקים גדולים לסגרדה פמיליה, משום שלא ניתן להיכנס לביקור בבזיליקה עם ציוד גדול. במתחם אין לוקרים לאחסון. במתחם קיימים לוקרים קטנים לאחסון תיקים קטנים שאינם מורשים לעלייה למגדלי התצפית, אך הם לא גדולים מספיק בכדי לאחסן מזוודות ותיקים גדולים. 

יש להגיע לביקור בבזיליקה בלבוש מכבד, שכן הבזיליקה היא אתר דת פעיל. לאתר הבזיליקה מתבקשים המבקרים שלא להגיע בלבוש חשוף, בגופיות או בבגדי ים.

כן, מותר לצלם בכל חלקי הבזיליקה. שימו לב כי אסור להכניס מקלות סלפי וחצובות צילום לבזיליקה.

תאריך השלמת בניית הבזיליקה עדיין אינו סופי, אך כרגע התאריך המשוער עתיד להיות בשנת 2026, כמובן שהדבר ניתן לשינויים.

כן, הביקור בסגרדה פמיליה מומלץ גם לילדים שיוכלו להתפעל מהמבנה המרשים בעל הפרטים הרבים וכן ליהנות מטיפוס אל מגדלי התצפית. ילדים עד גיל 11 נכנסים בחינם לבזיליקה.

לסיכום, אם ברצונכם להיות חלק מהיסטוריה שטרם הושלמה, חלק מספר אגדות שפרקו האחרון עוד לא נכתב, הגיעו לבקר בביזליקת סגרדה פמיליה. הביקור מבטיח חוויה בלתי נשכחת, החורגת מגבולות האמנות, הארכיטקטורה והרוחניות. היכונו להיות שבויים ביצירת המופת פרי דמיונו ומוחו של גאודי, היכונו להתמזג עם הטבע בלב אזור אורבני, והיכונו לחזות בפלאי הנדסה וארכיטקטורה. 

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!