חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גאודי – מסלול טיול בעקבות גאודי בברצלונה

גאודי ברצלונה - מסע מסלול טיול בעקבות יצירותיו של גאודי

אחת הדמויות הכי חשובות להכיר כשנוסעים לברצלונה הוא אנטוני גאודי. גאודי הוא האדריכל והאמן שעיצב את רוב המבנים המעניינים ביותר בעיר ויש לו סגנון שייחודי לו בלבד. גאודי שייך לאסכולה אמנותית של Art Nouveau ופיתח סגנון ייחודי שייקרא מודרניזם קטלני. ביצירותיו הוא הטביע את חותמו האישי בכל רחבי ברצלונה. תיירים רבים מכל העולם מגיעים כדי לחזות במבנים הצבעוניים והמסקרנים שהוא השאיר אחריו.

מסלול ביקור בין יצירותיו של גאודי

הבניינים של גאודי פזורים ברחבי העיר, וספק אם תוכלו להקיף את כולם ביום אחד. העיר עצמה מחולקת לרובעים ולכן מומלץ לתייר בעיר לפי כל רובע ולבקר במבניו של גאודי כחלק מהביקור עצמו. על מנת להקיף את שלל יצירותיו ישנו כרטיס מיוחד הכולל בתוכו את הכניסה ל- 3 אתרי גאודי בעיר (עם דילוג על תור) שנקרא גאודי פס.

קורות חיו של גאודי

גאודי נולד ביוני של שנת 1852 בעיירה ראוס שליד טרגונה (היום כשעה נסיעה מברצלונה). הוא חווה בצעירותו רצף של אירועים קשים כאשר שניים מאחיו נפטרו בילדותם, אח נוסף (שהיה רופא) נפטר לאחר לימודיו, וגם אימו נפטרה מעט לאחר מכן. גאודי, שסבל מבעיות בריאותיות בעצמו היה חריג בסביבתו ולא היה מתרועע עם בני גילו במשחקי ספורט. במקום זאת, גאודי נהג להסתובב רבות בטבע ולהתבונן בו. מתוך כך, ראה גאודי כי בטבע אין כמעט קווים ישרים, והתחבר מאוד לתנועתיות שבטבע. את ההבחנה הזו הביא לידי ביטוי במבנים רבים אותם תכנן, בהם תוכלו לראות את הפיתולים מכל עבר. במבנים אותם תכנן ועיצב, גם אם היו בהם קווים ישרי,ם הוא השתמש בטכניקות מגוונות על מנת לעדן את הקווים הישרים והריבועיות. תוכלו לראות את העקמומיות הזו מתבטאת ברצפות, בגרמי המדרגות, בתקרות ובגגות. באמצעות תבליטים על הקירות, מסגרות מעוגלות לחלונות, פרזול הסורגים והמעקים בצורה מתעקלת ושימוש רב בצבעים הצליח גאודי להביא סגנון ייחודי ומרהיב. 

רוב הזמן עבד גאודי על מספר יצירות בו זמנית, והיה מעורב בכל פרויקט עד לפרטים הקטנים של עיצוב הפנים, הריהוט, הציורים והפסלים. גאודי היה קטלני אדוק, וסירב לדבר ספרדית. את החיבור שלו לתרבות הקאטלנית אפשר לראות באלמנט של פסיפס משברי חרסינה צבעוניים (אלמנט קאטלני) שמעטרים את רבים מחזיתות הבניינים שעיצב. 

גאודי שנולד וחי בסביבת שפת הים הקטלונית השתמש בצורת ארמונות החול הילדיים כדי לעצב חלק מהבניינים שלו.

בנוסף לרעיונות המקוריים שלו, גאודי השתמש בצורת עבודה ייחודית על מנת ליצור את השלד של ביניו, ושיטה זו הביאה אותו לרמת יצירה גבוהה ביותר גם לפני השימוש במחשבים. גאודי תלה משקולות על מערכת של חוטים מתוחים וכך יצר קשתות מהופכות שהיוו את המתווה של עבודותיו. 

גאודי סיים את חייו ב- 1926 כאשר נדרס על ידי חשמלית (רכבת מחושמלת שעוברת בכל העיר) בעודו בן 74. 

דרכי התניידות בעיר ברצלונה

מטרו– המטרו של ברצלונה הוא אחד האמצעים הכי יעילים לתיור בעיר! המטרו חולש על העיר כולה וישנן תחנות רבות מאוד. הרכבות מגיעות כל 5 דקות לערך (בלילה המאוחר התדירות תרד מעט) ומאפשרות להגיע מקצה אחד לקצה שני של העיר בזמן מועט ביותר. המטרו מחולק לפי קווים המקוטלגים לפי צבעים בולטים מה שעוזר מהר מאוד להבין ולזכור את דרכי ההתניידות.

אוטובוסים– העיר מרושתת באוטובוסים יעילים ונקיים בכל שעות היום  (גם באמצע הלילה ) ובאמצעותם תוכלו לבקר ברחבי העיר בקלות. למרות הנוחות של המטרו, האוטובוסים הרבה יותר מונגשים לבעלי מוגבלות בתנועה וחוסכים את העליה והירידה מהפירים. עם זאת חשוב לדעת שרוב תחנות המטרו מונגשות ויש בהן מעליות (ברובן לא בכולן). במקרים מסויימים תחנות האוטובוס תהיינה יותר קרובות ליעד מאשר המטרו ויחסכו הליכה ברגל. 

מעבר למונומנטים הגדולים של גאודי, יצירותיו הרבות פזורות ברחבי העיר ממש מתחת לאף שלנו.
בהסתובבות בעיר לא פעם תיתקלו באחת מיצירותיו אפילו בלי לשים לב. במדריך הזה תוכלו להתוודות לכמה מהם:

פארק גואל (park güell)

פארק ייחודי ומעוצב על ידי גאודי. הפארק משרה אווירה רומנטית וציורית ומומלץ לזוגות יחד עם זאת מרחבי הפארק וגן המשחקים מתאימים גם למשפחות המגיעות עם ילדים. 

כרטיסים: יש אזורים בפארק שניתן לראות גם ללא כרטיס אך מומלץ מאוד כדי להנות מהחוויה המלאה לרכוש כרטיס (10E לערך) ולהיכנס למרחבי הפארק. 

למרות המראה הפנטסטי של הפארק, במקור הוא תוכנן להיות אזור יוקרתי בשכונת מגורי יוקרה מחוץ לעיר (ולכן הפארק ממוקם במיקום מעט מרוחק מהמרכז של ברצלונה).  הוא היה מיועד לעשירי העיר שרצו לחיות מחוצה לה עם נוף הצופה אל כל העיר. למרות התכנון הגרנדיאוזי והביצוע המהפנט של גאודי, האזור לא נבנה במלואו כפי שתוכנן והפארק היה עזוב שנים ארוכות. בשנת 1922 עבר הפארק מבעלותם של משפחת גואל לבעלותה של עיריית ברצלונה ובשנת 2005 הוא הפך לאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. 

כשתיכנסו לרחבת הכניסה תגיעו ראשית לאזור מקורה הבנוי על עמודים הנקראיים עמודים "דוריים" בשל צורתם הייחודית. הם מזכירים את העמודים הרומאיים אבל מקבלים טוויסט מודרניסטי. פתחי המרזבים בנויים בצורת ראשי חיות (ממש כמו בסגנון הגותי) ובעזרתם מתייבש אזור הספסלים במהירות גם בימי גשם. אזור הספסלים או האזור המרכזי בנוי בצורה גלית שמאפשרת לקבוצות רבות לשבת בתחושת פרטיות. תמשיכו לעבר גרם מדרגות יפיפה ובדרך תוכלו לראות פסל של דרקון ושלל מזרקות. בסוף גרם המדרגות תגיעו ל"אולם העמודים" הבנוי על 84 עמודים! הוא במקור נבנה כדי לשמש כשוק לשכונת הווילות שתוכננה במקום. אם תרצו לעלות עוד תוכלו לטפס גרם של כ- 200 מדרגות עד שתגיעו לתצפית משגעת על כל ברצלונה. 

הבית של גאודי - Gaudi House Museum

מיקום: הבית נמצא בצפון העיר, בסמוך לשכונת גרסיה.

דרכי הגעה:

  • במטרו:  נמצא כ- 10 דקות הליכה מתחנת המטרו Vallcarca שאליה אפשר להגיע ממרכז העיר בקו L3 (הירוק).
  • באוטובוס: קווים 24, 92, 32 ו H6 

המבנה, שהיה ביתו של גאודי בין השנים 1906 עד 1925 הפך היום ל"מוזיאון בית גאודי". באופן מפתיע את הבית הזה לא עיצב גאודי עצמו אלא דווקא חבר שלו ולמרות זאת הוא מתאפיין גם כן בצבעוניות וקישוטיות. הבית עצמו נמצא במיקום המשקיף ל"פארק גואל" אחת מיצירות המופת של גאודי ונמצא באזור ירוק בין עצים יפיפיים. הבית מאופיין בקירות ורדרדים עם חלונות ירוקים וצריחים גם הם ירוקים ומעוטרים. 

במוזיאון תוכלו לראות תערוכה המתראת את חיי היום יום של גאודי, את החדרים בהם גר, הריהוט והחפצים האישיים שלו. באזור אחר של המוזיאון תוכלו להתבונן בחיו המקצועיים של גאודי- ובייחוד את חייו כמעצב. תוכלו לראות שגאודי לא רק עיצב מבנים גדולים אלא גם עבד על פרטים ייחודיים וקטנים יותר כמו כסאות מגולפים, פסלים ופרזול מיוחד במתכת. 

ארמון גואל ( Palau Güell)

איך להגיע? הארמון נמצא מרחק קצר ממרכז העיר. על קו L3 הירוק תרדו בתחנת Liceu. 

ארמון גואל הוא המבנה שבו כל הסיפור של גאודי התחיל. התעשיין העשיר אוסביו דה גואל מבקש מגאודי, אדריכל צעיר וחסר ניסיון, לבנות בית למשפחתו עם תקציב בלתי מוגבל. גאודי מתכנן ובונה בין השנים 1886- 1888 ארמון מרשים ומפואר. האורחים שהגיעו לארמון נכנסו עם כירכרות הסוסים שלהם דרך השער הראשי. לאחר מכן, הסוסים ירדו לאורווה בתחתית הארמון והאורחים עלו אל חדר הכניסה. הקירות והתקרה המקושטים של החדר הסתירו חלונות קטנים (בחלק העליון) שבאמצעותם יכלו המארחים להציץ על האורחים טרם קיבלו את פניהם על מנת להתאים את לבושם במידת הצורך. 

ישנם סיורים בארמון הכוללים הדרכה באנגלית ובספרדית. הארמון נמצא בסמוך לשוק בוקריה המפורסם ואתרים רבים נוספים ולכן הוא יכול להשתלב במהלך היום בצורה מצויינת.

סגרדה פמיליה (La Sagrada Família)

דרכי הגעה: הדרך הנוחה ביותר היא במטרו עם קו L5 (כחול)

הבזיליקה של הסגרדה פמיליה נמצאת באזור מרכזי בעיר וניתן להקיף אותה מכל עבריה ברגל, להיכנס לביקור בה, ולקנח באחת המסעדות הרבות הפזורות סביבה או בישיבה בפארק המקסים שמדרום אליה. 

הסגרדה פמיליה (La Sagrada Família) או בעברית "המשפחה הקדושה" היא אחד מהפרויקטים הגרנדיאוזים ביותר של גאודי. הבניה שלה החלה בשנת 1882 ולמרות מותו הפתאומי של גאודי ולמרות חילוקי הדעות האם נכון להמשיך בבניה שלה בהיעדרו, היא ממשיכה להיבנות עד היום! מלבד בזמן מלחמת האזרחים הספרדית, הסגראדה פמיליה נמצאת בבניה ותמשיך להיות עד שנת 2026. תוכלו ממש להבחין באגפים החדשים מול הישנים ולהתרשם בעצמכם מתהליך העבודה. 

במראה ראשוני קשה לתפוס את כמות הפרטים, הפסלים, האותיות, והצורות הגאומטריות שיוצרים את יצירת המופת הזו. גאודי שתכנן את הבזיליקה, גם היה אחראי על הבניה עד מותו, וגם פיסל בעצמו את הפסלים. גאודי עבד על הכנסיה 43 שנים מחייו ובמשך 12 שנה הקדיש לה את זמנו בבלעדיות עד כדי שבשנה האחרונה לפני מותו אפילו עבר לגור בתחומה. הבזיליקה מתארת את הסיפור של ישו: הלידה, המוות, והחזרה לחיים. התכנון כולל 18 צריכים שגובהם 100 מטרים כאשר היום קיימים רק 8 מתוכם! 

אין מישהו שלא נכנס לאולם המרכזי בלי להשתאות מהפאר והגודל. התקרה באולם מגיעה ל45 מטרים כאשר באזור המרכזי היא אף מגיעה ל60 מטרים! גאודי גם כאן השתמש בהשראה שלו מהטבע ועיצב חלק מהעמודים בצורת עצים וענפים. באזורים אחרים שילב צורות גאומטריות מופשטות, אזורים מחודדים, פרזול, פסלים, קישוטים וצבעים שהופכים את המכלול למעורר פליאה ולגמרי חוויה שאסור לפספס. 

קאזה מילה (Casa Mila)

דרכי הגעה Casa Milà – La Pedrera: הבית נמצא ממש על השדרה הראשית במרחק הליכה של 15 דקות ממרכז העיר (placa cataluntya) 

במטרו הנסיעה תיקח 5 דק' על קו L3 הירוק ותירדו בתחנה- Diagonal

קאזה מילה הוא בית הנמצא בשכונת "ההרחבה" של ברצלונה, ממש על שדרה ראשית סביב בתי מגורים בסגנונות אחרים לגמריי. גאודי בנה את הבית הזה עבור- פרה מילה אי קאמפס, בורגן קטלני ופוליטיקאי שרצה להתהדר בבית של האמן הקטלני הידוע. בבית, כמו ברבות אחרות מיצירותיו של גאודי, אין אף קו ישר! הבית מתעקל למעלה לאורך 6 קומות ומזכיר בצורתו דיונות של חול. מעל קירות הגיר הלבנבנים תראו בבירור מעקות מתכת שחורים שמתעקלים סביב המרפסות ומזכירים צמחים מטפסים או אצות. עליית הגג של המבנה משמשת כיום כמוזיאון לתולדות הסגנון האדריכלי של גאודי ושאר הקומות משמשות כיום למגורים. המבנה הפך להיות אתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1984.

קאזה מילה לא דורשת עצירה ארוכה, זו יכולה להיות נקודת עניין קטנה בדרך שמראה כמה גאודי והאדריכלות שלו שזורים במבני העיר באופן כל כך שגרתי.

קאזה ויסנס (Casa Vicens)

דרכי הגעה: הבית נמצא נסיעה של 9 דק' במטרו על קו L3 (הירוק) ותירדו בתחנת- Fontana

הבית נבנה בין 1883-1888 עבור התעשיין מנואל ויסנס אי מונטנר שביקש שייבנה לו בית קיץ ברובע גרסיה שעד אז היה כמו כפר ציורי נפרד מחוץ לעיר הגדולה ברצלונה (עד היום תוכלו להרגיש את זה בהסתובבות בשכונה, שעם הזמן התחברה אל העיר עצמה). הבניין נבנה בהשראת הסגנון המזרחי שבו גאודי התעסק באותה תקופה ולכן הוא גם מאוד ייחודי ביחס ליצירותיו. החזית שלו בנויה מלבנים אדומות ושימוש באבני קרמיקה צבעוניות בתבנית שח-מט. בניגוד ליצירות רבות של גאודי, הבניין הזה דווקא כן מבוסס על קווים ישרים וכולל ארבע קומות: ראשונה- מחסן, השניה והשלישית למגורים, והרביעית לצוות המשרתים.

בעוד שהמראה החיצוני של הבית ססגוני ומרשים החלק הפנימי מעורר השתאות של ממש! תוכלו לראות ציורי קיר, עבודות עץ מסורבלות, כלי קרמיקה, ויטראז'ים, פסלים ועוד… גאודי לא הסתפק בעיצוב האדריכלי של הבית אלא ירד לפרטים הקטנים ועיצב את קירותיו הפנימיים של הבית בתשומת לב אדירה לפרטים הקטנים ובשימוש בחומרי עבודה מגוונים: עץ, אבן, זכוכית, קרמיקה ועוד… בנוסף הבית מלא ביצירות אמנות של ציירים, פסלים ואמני עץ שונים כך שתוכלו להנות מצירוף מהפנט של שלל סגנונות בעת ובעונה אחת.

קאזה באטליו (Casa Batlló)

דרכי הגעה: הבית נמצא ממש על השדרה הראשית במרחק הליכה של 9 דקות ממרכז העיר (placa cataluntya) 

במטרו הנסיעה תיקח 2 דק' על קו L3 הירוק ותירדו בתחנה- Passeig de Gràcia (תחנה אחת)

הבית הזה נראה כאילו יצא היישר מארץ האגדות. עם החזית המקושטת בצבעים ססגוניים של ירוק-כחול-ורוד, המרפסות המעוקלות והארובות הציוריות אפשר לחשוב שהבניין הזה יצא היישר מספר ילדים. 

הבית נמצא על השדרה הראשית Passeig de Gràcia ונבנה במקור כבניין מגורים לכל דבר. ז'וזפ בטאליו שרכש את הבית לאחר שנבנה רצה להרוס את הבניין שלא מצא חן בעיניו ולהחליף אותו בבניין חדש. לבסוף, הוא חזר בו והחליט להציע לגאודי לעצב את חזית הבית מחדש ובכך להפיח בבניין חיים חדשים. אפשר לראות שגאודי בשלב זה כבר היה מנוסה ובעל סגנון מגובש, ולכן נתן דרור ליצירתיות שלו. בעיצובו החדש רצה גאודי להאיר את הבית באור טבעי מבחוץ, (ובעיקר את הקומה הראשונה בה התגוררו בעלי הבית- בני משפחת בטאליו) ולכן יצר מרפסות גדולות וחלונות רבים ברחבי הבית. החלונות קיבלו טאץ' ייחודי כשגאודי הוסיף עליהן דוגמאות של עיגולים צבעוניים וקרמיקה מזוגגת בצבעים שונים. 

החזית הזו מעוררת את הדמיון של כל הצופים בו. חלק טוענים כי החזית הזו מזכירה את הסיפור של קוטל הדרקון הקטאלני- ג'ורג' הקדוש (כאשר הגג הוא קשקשיו של הדרקון והצריח עם הצלב הוא הפגיון של של ג'ורג'). חלק רואים במעקות המרפסות לועות מפלציות מלאות שיניים או מסכות. הבית אפילו קיבל את הכינוי "בית העצמות" בשל כך. אין כניסה לתיירים אל תוך הבית ולכן תוכלו להתרשם רק מחזיתו אבל גם עם זאת הוא אחת מנקודות העצירה היפיפיות ביותר במרכז העיר, בין מסעדות, חנויות וברים.

(Torre Bellesguard) טירת בלגרד

דרכי הגעה: הטירה נמצאת רחוק ממרכז העיר, בחלק הצפוני שלה, וקרוב למוזיאון המדע. ייקח כחצי שעה נסיעה במטרו על קו המטרו L7 (החום) עד תחנת – Av. Tibidabo. מתחנת המטרו תידרש עוד הליכה של 17 דקות. 

אופציה נוספת היא לקחת מטרו L3 (הירוק) ולעבור מתחנת Penitents לאוטובוס H2 שמגיע לתחנה הנמצאת 3 דקות מהטירה- תחנת Rotonda de Bellesguard.

זו אחת הפנינות הפחות מוכרות של גאודי והיא ממוקמת יחסית רחוק ממרכז העיר. לכן, היא מתאימה יותר למי שרוצה להעמיק במיוחד ביצירותיו של גאודי או מי שמגיע לעיר בפעם השניה. מצד אחד כדי להגיע נדרשת נסיעה מצד שני האתר לרוב לא מלא בתיירים ותוכלו להנות מעוד אחת מיצירות המופת של גאודי ללא עומס ותורים. 

גאודי בנה את הטירה הזו בהשראת טירה עתיקה שהיתה בשכונה בעבר, ובאמת החלק החיצוני שלה מזכיר מאוד את הסגנון הגותי עם הקירות האבן המאסיביים והחלונות הצרים. בפנים תוכלו להיחשף לויטראז'ים צבעוניים ופסיפסים מפורטים שיוצרים שילוב מסקרן בין המודרניזם לסגנון הגותי הימי ביניימי. 

משמעות המילה Bellesguard הוא- "נוף יפה" ובאמת בתחילת המאה ה-20 בתקופה שנבנה המבנה מיקומה היה הרחק מהעיר והשקיף מהגובה אל הנוף היפה ביותר על העיר ברצלונה.

בית קאלווט (Casa Calvet)

איך מגיעים? הבית נמצא ממש במרכז העיר בכתובת Carrer de Casp. 

זה אולי אחד המבנים ה"רגילים" ביותר של גאודי. הבניין מאוד סימטרי ובעל קווים ישרים, ויש הטוענים שכך נאלץ גאודי לבנות- כיוון שהבניין נבנה בצפיפות בין שני בניינים אחרים וכן בשכונה מאוד יקרתית. גאודי בנה את חזית הבית בהשפעת סגנון הבארוק (בשונה מהשפעת הסגנון הגותי שבהשראתו הוא לרוב בונה), והיה אחראי גם על הקשתות, עיטורי הסורגים ואפילו את הרהיטים עיצב בכפידה. 

דווקא על הבית הזה זכה גאודי בשנת 1900 בפרס מעיריית ברצלונה על המבנה היפה ביותר. זה הפרס היחיד שקיבל אי פעם גאודי למרות חותמו האדיר בעיר. 

פנסי כיכר ריאל

בכיכר ריאל תוכלו לראות פנסי רחוב יפיפיים שגם הם שייכים לגאודי. גאודי ניחן בכישרון אדיר לשימוש בחומרים שונים וזו דוגמה נפלאה לשליטתו במתכות ובפרזול. 

לסיכום

גאודי הוא חלק בלתי נפרד מברצלונה ובזכות העושר של היצירות שלו, הפרטים הקטנים, והצבעוניות- תמיד יש משהו חדש לגלות בעיר הזו.

תהנו!

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!