Search
Close this search box.

כריסמס בליסבון – חופשת חג המולד ליסבון בירת פורטוגל

כריסמס בליסבון- חופשת חג מולד בבירת פורטוגל

ברוכים הבאים לעיר הזוהרת ליסבון, עיר שבה עונת החגים מביאה עמה סימפוניה של אורות, שמחה וחמימות בתוך הבריזה האטלנטית הקרירה. דמיינו לעצמכם שיטוט בין רחובותיה המרוצפים של העיר, כשכל פינה מבשרת על שמחת החג עם מנגינות של מזמורים פורטוגזיים שמרחפות באוויר וקישוטים ואורות שמעטרים את המבנים ההיסטוריים. חג המולד בליסבון הוא פסיפס של עושר תרבותי, שטיח של מסורת וניצוץ של חגיגה עכשווית. 

בעוד שערים רבות ברחבי אירופה ובעולם כולו מציעות חגיגות כריסמס צבעוניות, העיר ליסבון מציעה משהו ייחודי. שם, במקום שבו ניחוח האורן מתערבב עם בריזת הים והאורות המנצנצים משתקפים מנהר הטחו, ניתן באמת למצוא שלווה וקסם, כאלו שהופכים גם את היום החורפי והקר לחוויה חמימה ומענגת.

אז אם אתם מגיעים לעיר ליסבון בתקופת הכריסמס ומחפשים דרך לחקור את עונת החגים הצבעונית של פורטוגל, הגעתם למקום הנכון. במדריך שלפניכם נדאג שתצליחו לנווט בבטחה בין השווקים, האירועים, המסורות והתענוגות שמציעה תקופת חג המולד הליסבואית. בואו נצא לדרך:

כריסמס- על מה כל החגיגות?

חג המולד, כריסמס, שנחגג בכל שנה ב24-25 בדצמבר בכל רחבי העולם הנוצרי ומעבר לו, הוא למעשה חג תרבותי ודתי שמנציח את הולדתו של ישו המשיח, הדמות המרכזית בעולם הנוצרי. למרות שמקורותיו באמונה הנוצרית, חג המולד חוצה מעבר לגבולות הדתיים והפך עם שנים לחגיגה עולמית שמגלמת שלום, רצון טוב ושמחה טהורה.

למרות שהוא שומר על משמעותו כיום קדוש שבו זוכרים את הולדת של ישו, חג המולד התפתח עם השנים והפך לחג רוחני ותרבותי, כשאינספור מסורות ומנהגים התווספו אליו במשך השנים- מהחלפת מתנות דרך קישוט עצי מולד ועד לסעודות חגיגיות ומפוארות.  

חג המולד הוא זמן למשפחה וחברים להתכנס ולסעוד יחדיו, להביע הכרת תודה ולעסוק ברוח המשפחה והחברים. אף על פי שלכל מדינה ועם דרכים שונות לציין את החג, הכריסמס מאוחד על ידי נושאים של אהבה, שמחה וחגיגת החיים.

טאצ' היסטורי- סיפור הכריסמס המקומי

חגיגות חג המולד בעיר ליסבון, בדומה לרוב פורטוגל, נטועות עמוק בהיסטוריה הדתית והתרבותית העשירה של המדינה. החגיגות משקפות שילוב של מסורת קתולית, מנהגים מקומיים והשפעות מההיסטוריה של פורטוגל כאומה ימית שהייתה בעבר אימפריה עולמית משפיעה.

חג המולד בפורטוגל תמיד היה בעיקרו חג דתי, שבמרכזו חגיגת הולדתו של ישו המשיח. לליסבון, בהיותה עיר הבירה והמרכז ההיסטורי, ישנה מסורת ארוכה של טקסים ומיסות דתיים שמציינים את המאורע החגיגי. מדי שנה במשך מאות שנים מתקיימת בעיר בכל ערב חג מולד מיסת חצות, שמכונה "מיסה דו גאלו" (מיסת התרנגול), אירוע מרכזי שמציין את הבשורה על הולדתו של ישו. מסורת זו התפתחה כבר בימי הביניים, והיא מתקיימת עד היום באינספור הכנסיות והקתדרלות שמפארות את העיר הקסומה. במהלך עידן התגליות, מהמאה ה-15 ואילך, מגלי ארצות וסוחרים שהגיעו לפורטוגל הביאו עמם מנהגים והשפעות תרבותיות מאפריקה, אסיה ואמריקה, השפעות שחלחלו אל תוך המרקם התרבותי של פורטוגל, ומצאו את דרכם גם לחגיגות חג המולד.

במאה ה-19 ובמאה ה-20 חג המולד החל להתפתח כחג תרבותי ולא רק כציון דתי, כשקישוטי רחוב, עצי חג מולד ציבוריים ותאורה החלו להאיר את רחובותיה של העיר והמדינה כולה. 

כיום, המשמעות ההיסטורית והדתית של חג המולד נותרה בעינה, אך זהו גם זמן לחגיגה אוניברסלית, כאשר העיר מעוטרת באורות וקישוטים. השילוב של מנהגים ישנים, כמו סעודת ה"קונסואדה" המסורתית הנאכלת בערב חג המולד לאחר מיסת חצות, לצד מנהגים חדשים כמו שווקי כריסמס וסנטה קלאוס, משקפים את העיר ליסבון- עיר שמכבדת את עברה תוך שהיא מחבקת את ההווה וצופה אל העתיד. 

לאורך ההיסטוריה שלה חזתה העיר ליסבון בשינויים רבים באופן שבו חג המולד נחגג, אבל ליבת החום, המשפחה והקהילה תמיד נשארה במרכז החגיגות. 

חג המולד בליסבון- סימפוניה של צבעים ועולמות

מדי שנה, עלי הסתיו האחרונים נופלים, העצים נשארים עירומים, הימים הולכים ומתקצרים והלילות הולכים ומתארכים, בריזה קרירה נושאת עמה רוח של שינוי ותקווה, לוחשת מעל הסמטאות העתיקות ומעל הכיכרות המפוארות של העיר את בשורת חג המולד. 

זה מתחיל עם ניצוץ, אור בודד, כמו כוכב שנקטף מהשמים והונח בזהירות על ראשו של אורן מתנשא בכיכר רוסיו. ואז, כמו בספרי אגדות, פורצים אינספור אורות נוספים בצבעים עזים, מעטרים את השדרות ורוקדים על הבניינים העתיקים. עם כל יום שחולף, העיר הופכת צבעונית יותר ויותר, מתעטפת בסימפוניה של צבעים וקישוטים, תכשיטים זוהרים מתחת לאור הירח החורפי.

וגם האוויר מלא בעניין ובצבע, כשריח הקינמון והערמונים הקלויים נסחף לאורך המרכז ההיסטורי של העיר. צלילים של שירים מסורתיים נשמעים מהכיכרות המרכזיים, תזכורת מלודית לחגיגות הקרובות.

ובשכונת אלפמה ההיסטורית, הרחובות הצרים מתעוררים לחיים עם צחוק ילדים ופטפוט של קונים נרגשים. אומנים מרחבי הארץ מגיעים עם מלאכתם לשווקי חג המולד, מציעים אוצרות מעוצבים באהבה – אזולג'וס מצוירים בסצנות של חג המולד, קישוטים עדינים של שעם וקרמיקה וצעיפים בצבעי דגל פורטוגל.

ברוכים הבאים לעיר ליסבון בחג המולד, תקופה של צבע ועניין, תקופה של כיף וריגושים. מהפאר של רובע בלם, שבו ניצב מנזר ז'רונימוס הגדול כשומר ההיסטוריה ועד לפארק דה נאסוס המודרני שבו רוקדים אורות לאורך קו המים, רוח חג המולד משתרעת על כל פינה בעיר, ממלאת את הרחובות והסמטאות באהבה ובתשוקה. 

תאריכים שצריך להכיר- מה פתוח ומה סגור? עושים סדר בבלאגן

חופשת כריסמס בעיר ליסבון היא חוויה מופלאה, אך עם זאת יש לקחת בחשבון כי ימי החג מביאים עמם שעות פעילות מצומצמות וסגירת אתרים נבחרים. הנה מדריך שיעזור לכם לנווט בין ימי החג בבטחה:

1 בדצמבר – תחילת עונת החגים

האורות והקישוטים החגיגיים מתחילים לנצנץ ברחובות העיר ליסבון, שכן הוא מסמל (באופן לא רשמי) את תחילת עונת הכריסמס. ביום זה חנויות ועסקים פתוחים כרגיל. 

8 בדצמבר – חג לאומי, ה-Feast of the Immaculate Conception

בחג דתי זה משפחות מתחילות לקשט את עצי חג המולד הביתיים שלהן. שווקי חג המולד מציעים בדרך כלל שעות פתיחה מורחבות והופעות ואירועים מיוחדים. 

מה פתוח: שווקי חג המולד, רוב המסעדות והחנויות, מרבית האטרקציות.

מה סגור: בנקים, משרדי ממשלה ושירותים מסוימים.

24 בדצמבר – ערב חג המולד (קונסואדה)

ערב החג החגיגי, היום שבו משפחות וחברים נפגשים לסעודת חג המולד המסורתית לפני מיסת החצות. 

רובם המכריע של העסקים נפתחים בשעות הבוקר וסוגרים בשעות אחר הצהריים המוקדמות- חנויות, בתי קפה, אתרים ואטרקציות, משרדים ממשלתיים. גם התחבורה הציבורית פועלת במתכונת חג מצומצמת משעות אחר הצהריים.

לגבי מסעדות, בעוד שחלק מהמסעדות סוגרות בשעות הצהריים, רבות מציעות סעודות חג מולד חגיגיות בשעות הערב, עם תפריטים במהדורה מיוחדת. יש להזמין מראש מקום לאותן מסעדות.

25 בדצמבר – חג המולד

נחגג עם המשפחה, ורוב הפעילות המסחרית נעצרת. זה יום שקט ברחבי ליסבון.

מה פתוח: מעט מאוד אתרים. מלונות מסוימים עשויים להציע ארוחות חג בצהריים ופעילויות. התחבורה הציבורית פועלת במתכונת מצומצמת של חג, דומה לשעות הפעילות של יום ראשון.

מה סגור: כמעט הכל- חנויות, שווקים, מסעדות ואטרקציות תיירותיות. 

31 בדצמבר – ערב השנה החדשה

ערב תוסס בעיר ליסבון עם זיקוקים וחגיגות. רוב העסקים ייסגרו מוקדם לקראת החגיגות.

מה פתוח: חנויות ושווקים במהלך היום; מסעדות וברים בערב נפתחים, במיוחד אלה שמקיימים אירועים מיוחדים (לרוב נדרשת הזמנה מראש). בשעות הערב התחבורה הציבורית מתוגברת כדי להבטיח שכל המבלים והחוגגים יחזרו בשלום.

סגור: סגירה מוקדמת של חנויות ושירותים. 

1 בינואר – ראש השנה האזרחי

מה פתוח: מספר מצומצם של מסעדות ובתי קפה; חלקם עשויים להיפתח עם שירותי בראנץ' מיוחדים או ארוחת צהריים עם תפריטים חגיגיים.

סגור: חנויות, שווקים ורוב המסעדות. אטרקציות תיירותיות לרוב סגורות או נפתחות לשעות מוגבלות. התחבורה הציבורית פועלת בלוח זמנים מוגבל.

6 בינואר – Dia de Reis (יום שלושת המלכים)

הסיום הרשמי של עונת חג המולד. יום שבו המשפחות מתכנסות כדי להוריד את קישוטי חג המולד, היום האחרון לחופשת בתי הספר, האוניברסיטאות ומקומות העבודה.

מה פתוח: רוב החנויות והאטרקציות יחזרו לשעות הפעילות הרגילות שלהן עד לתאריך זה.

סגור: עסקים מסוימים עשויים לקחת את היום הזה כיום חג, לכן מומלץ להתעדכן בשעות הפתיחה הספציפיות של האתרים בהם תרצו לבקר.

למבקרים בליסבון במהלך עונת חג המולד, חיוני לתכנן מראש, במיוחד סביב התאריכים המרכזיים של ימי החג. מסעדות לרוב דורשות הזמנות במהלך תקופת החגים, ובעוד שתחבורה ציבורית זמינה, לוחות הזמנים עשויים להיות מצומצמים בימי החג עצמם. בדקו תמיד את שעות הפתיחה של אטרקציות ספציפיות בהן תרצו לבקר במהלך תקופה זו כדי להבטיח חוויה חלקה ללא תקלות. 

מזג אוויר בליסבון בעונת הכריסמס

נתחיל מהסוף- לא כל כך נורא! אם אתם מפחדים מהקור האירופאי שיעיב על חופשת החג שלכם, הגעתם למקום הנכון, שכן עונת חג המולד בליסבון מציעה אקלים מתון יחסית לערים רבות אחרות באירופה, עם מזג אוויר קריר שמשקף את המאפיינים הים תיכוניים של העיר. 

בחודש דצמבר, הטמפרטורה הממוצעת בליסבון נעה בין 8 ל-15 מעלות צלזיוס, כשהימים נחשבים לנוחים יותר והערבים קרירים למדי. הקרבה לאוקיינוס האטלנטי מסייעת למתן את הטמפרטורה, מונעת קור קיצוני, אך עלולה לגרום לבריזה קרירה מעת לעת.

עם זאת, דצמבר נחשב לאחד מהחודשים הגשומים בליסבון, כך שאמנם אתם עשויים לחוות ימי שמש רבים, אבל כדאי להתכונן לגשם רציני. רצוי להצטייד במעיל עמיד למים או מטריה בהישג יד. הגשם יכול להגיע בצורה של ממטרים קלים ומדי פעם גשם כבד.

עם ממוצע של כ-5 שעות שמש ביום בחודש דצמבר, אור היום של ליסבון קצר משמעותית מאשר בחודשי הקיץ, אבל הדבר עדיין מספיק כדי לחקור את העיר באור טבעי. השמש נוטה לשקוע מוקדם בערב, מפנה את מקומה לאורות חג המולד של העיר.

כיצד להתלבש?

הפתרון הוא לבוש בשכבות, כזה שתוכלו להתאים לטמפרטורות המשתנות לאורך היום. ביגוד חם כמו סוודרים וז'קטים הוא דבר חיוני, במיוחד עבור שיטוט בשווקי הכריסמס וברחובות המקושטים בשעות הערב. מומלץ להצטייד גם בנעלי הליכה נוחות ואטומות לגשם. לגבי ביגוד טרמי, הדעות חלוקות, שכן מרבית המטיילים לא זקוקים לביגוד טרמי, אך מי שסובל מקור ימצא את הדבר מקל על שעות הערב והבוקר הקרירות. 

בסך הכל, עונת חג המולד בליסבון נעימה למדי והטמפרטורות המתונות מספקות חווית חג נוחה, כזו שמאפשרת למבקרים ליהנות מחגיגות בחוץ כמו שווקי חג המולד וחגיגות ראש השנה ללא הקור הקשה שמקפיא בירות אירופאיות רבות אחרות.

מה עושים בתקופת חג המולד בליסבון?

שווקי חג מולד

שווקי חג המולד של ליסבון הם גולת הכותרת של החג עבור מרבית המבקרים בעיר. השווקים מביאים לחיים את רוח העונה החגיגית בצורה של אורות, קישוטים ואינספור דוכנים של אמנות מקומית, עבודות יד, מזכרות, קישוטים ותענוגות קולינריים. הנה השווקים שאסור לכם לפספס:  

Mercado de Natal do Campo Pequeno

שוק זה מתקיים בזירת השוורים העתיקה והמפורסמת Campo Pequeno, מציע מגוון רחב של דוכנים שמתמקדים באמנות פורטוגזיים ובמלאת יד מסורתית. תוכלו למצוא דוכנים של קישוטים מקסימים, מתנות חביבות ותענוגות קולינריים, כשהאווירה בפנים חמה ומנחמת וריחות של פינוקי חג המולד ממלאים את האוויר.

היכן ממוקם: מתחם זירת השוורים Campo Pequeno.

תאריכים ושעות פתיחה נכון לשנת 2023:

30 לנובמבר – 17:00-22:00

1 לדצמבר- 11:00-22:00

2 לדצמבר- 17:00-22:00

3 לדצמבר וה4 לדצמבר- 11:00-22:00

7 לדצמבר- 17:00-22:00

8 לדצמבר- 11:00-22:00

9 לדצמבר- 11:00-22:00

10 לדצמבר ו-11 לדצמבר- 11:00-22:00

שוק חג המולד של רוסיו (Rossio Christmas Market)

ממוקם באחת הכיכרות המרכזיות של ליסבון, כיכר רוסיו, שוק זה הוא המקום המושלם לספוג את האווירה החגיגית. הכיכר מוארת להפליא, ודוכני השוק מציעים מגוון קישוטי חג מולד פורטוגזיים מסורתיים, ממתקים ומתנות צבעוניות.

היכן ממוקם: כיכר רוסיו – Praça do Rossio

תאריכים (נכון לשנת 2023): 18 בנובמבר – 21 בדצמבר 2023

שעות פתיחה: 

10:00 עד 21:30 – ראשון עד חמישי + חגים

10:00 עד 22:30 – שישי, שבת

כפר חג המולד באובידוש (Obidos Christmas village)

נסיעה קצרה מליסבון תביא אתכם אל העיירה הקסומה אובידוש (Óbidos), שמארת מדי שנה את אחד מאירועי חג המולד הקסומים במדינה. כל הכפר מימי הביניים הופך לממלכה בנושא חג המולד, עם שווקים תוססים, זירת החלקה על הקרח ובית מעוצב בסגנון סנטה קלאוס. אמנם לא מדובר על שוק בליסבון עצמה, אבל זהו יעד פופולרי למי שרוצה לצאת לטיול יום ברוח חג המולד.

מיקום: אובידוש (Óbidos), כשעה נסיעה מהעיר ליסבון. ניתן להגיע בתחבורה ציבורית נוחה.

תאריכים: 30 לנובמבר ועד ל-31 בדצמבר 2023.

ממלכת החורף של ליסבון (Wonderland Lisbon)

שווקים של חג מולד הם דבר נפלא, אבל אם חלמתם אי פעם להיכנס אל תוך ספר אגדות, כזה שמרגיש ממש כמו לצאת למסע אל ממלכתו של סנטה קלאוס, ממלכת החורף של ליסבון מזמינה אתכם לעשות זאת. מדובר על אירוע חג מולד שמתקיים זו השנה השביעית (נכון לשנת 2023) בפארק אדוארדו השביעי (Parque Eduardo VII), מרחב ציבורי יפהפה ורחב בליסבון שמתעורר לחיים ברוח חג המולד. המיקום המרכזי מציע נוף פנורמי של העיר, מוסיף נופך דרמטי לאורות ולקישוטים החגיגיים.

אטרקציות

השוק כולל מגוון רחב של אטרקציות שפונות לכל הגילאים:

גלגל ענק: שמציע נופים מדהימים של העיר המעוטרת באורות חג המולד.

זירת החלקה על הקרח: קלאסיקה חורפית שבה המבקרים יכולים להחליק לצלילי מוזיקה חגיגית.

שוק חג מולד: מעל ל-60 דוכנים ובקתות שמוכרים מגוון של מלאכת יד מסורתית, מתנות חג מולד, מאכלים חגיגיים וממתקים קלאסיים.

'המערה של סנטה': חוויה קסומה לילדים, ממלכה צבעונית ומעוצבת שבה הקטנטנים יכולים לפגוש את סנטה קלאוס בכבודו ובעצמו.

הופעות חיות: אירועי מוזיקה והופעות חיות עולים לעתים קרובות על במת האירוע, מספקים בידור וכיף למבקרים.

חשוב לדעת

תאריכים: 1.12-1.1

מיקום: ממלכת החורף של ליסבון ממוקמת בפארק – Parque Eduardo VII שבמרכז העיר.

כניסה: הכניסה לפארק ולשוק חג המולד הינה בחינם, אבל האטרקציות בתוך ארץ הפלאות כמו גלגל הענק והחלקה על הקרח גובות כמובן תשלום.

העיר המוקשטת והמוארת

במהלך עונת חג המולד, ליסבון מוארת בקישוטים חגיגיים ותצוגות מדהימות שיוצרות אווירה קסומה ברחבי העיר. בשעות ערב, כשהחושך יורד על העיר, ליסבון מתעוררת לחיים בסימפוניה של אורות וצבעים, ואסור לכם לפספס את זה. הנה כמה מהמקומות המרכזיים לצפות בעיר המוארות והמקושטת:

שדרת ליברדאדה (Avenida da Liberdade)

השדרה המפוארת הזו, המקבילה לשאנז אליזה הפריזאית, מעוטרת באורות וקישוטים שמאירים את החנויות והבוטיקים היוקרתיים. טיול בשדרה זו מעניק תחושה של רוח החג של ליסבון בתוך הסביבה האופנתית ביותר שלה.

כיכר רוסיו (Rossio Square)

אחת מהכיכרות המרכזיות של ליסבון, כיכר רוסיו הופכת לארץ פלאות חגיגית. הכיכר והרחובות שמסביב מעוטרים ומקושטים במוטיבים מסורתיים של חג המולד, שם גם מתקיים השוק המרכזי של העיר.

Terreiro do Paço

ידועה גם בשם Praça do Comércio, הכיכר ההיסטורית הזו ליד הנהר מארחת את עץ חג המולד הגדול בעיר ומהווה מוקד של פעילויות חגיגיות. הבניינים שמסביב מוארים בצבעים עזים, משלימים את הנופים המלכותיים של נהר הטאגוס.

קסטלו דה סאו חורחה (Castelo de São Jorge)

הטירה ההיסטורית ורובע אלפאמה הקסום מלאים בעיטורים היסטוריים, הכל לרקע הנופים הפנוראמיים מהטירה שמציעים פרספקטיבה ייחודית על אורות חג המולד שמעטרים את רחובות העיר.

בלם (Belém)

רובע התרבות בלם, שבו מנזר ג'רונימוס ומגדל בלם, מציג בתקופת חג המולד אורות חגיגיים ועיטורים שמשלימים את המונומנטים והמוזיאונים המרהיבים שלו.

טיפ מנצח: סעו בקו החשמלית מספר 28 של העיר כדי לזכות בתצפית מרהיבה על העיר המקושטת.

התענוגות הקולינריים של חג המולד של ליסבון

עונת חג המולד בליסבון, כמו בשאר פורטוגל, מאופיינת בשולחנות עמוסים במנות מיוחדות שהשתכללו ונבנו במשך דורות. אוכל משחק תפקיד מרכזי בחגיגות הפורטוגזיות, ותקופת חג המולד מציגה את המסורות הקולינריות העשירות של המדינה. הנה כמה ממאכלי חג המולד המיוחדים שאתם חייבים לנסות בביקור בעיר:

Bacalhau da Consoada

בערב חג המולד, המכונה "קונסואדה", זה מסורתי לאכול בקלהאו (דג בקלה), שלעתים קרובות מבושל ומוגש עם תפוחי אדמה, כרוב וביצים קשות, הכל מכוסה בכמות נדיבה של שמן זית. המנה הזו היא מרכיב עיקרי בארוחת חג המולד הפורטוגזית, משקפת את מערכת היחסים ארוכת השנים של המדינה עם הים.

איפה אפשר למצוא: כמעט כל מסעדה פורטוגזית מסורתית בליסבון תגיש את Bacalhau da Consoada בערב חג המולד. 

בולו ריי ובולו ריינה (Bolo Rei ,Bolo Rainha)

בולו ריי, או "עוגת המלך", הוא קינוח מרכזי בעונת חג המולד. הלחם המתוק והעגול הזה מלא באגוזים ובפירות יבשים ומעליו זיגוג של סוכר ועוד פירות ואגוזים, מזכירים כתר של מלך. הבולו ריינה, או "עוגת המלכה", מוגש ללא הפירות המסוכרים, מספק את אלה שמעדיפים רק אגוזים.

היכן למצוא: זמינים באופן נרחב במאפיות ברחבי ליסבון במהלך עונת חג המולד. Pastelaria Versailles ו-Confeitaria Nacional הן שתי מאפיות ידועות שבהן עוגות אלו פופולריות במיוחד. שווקי חג המולד כמו Wonderland Lisboa כוללים גם דוכנים שמוכרים את הפינוקים החגיגיים האלה.

רבנאדס (Rabanadas)

רבנאדות הן פרוסות לחם ספוגות בחלב או ביין, מצופות בביצה ומטוגנות בתערובת של סוכר וקינמון, קצת מזכיר פרנץ' טוסט. 

היכן ניתן למצוא: רבנאדות הן ממצא נפוץ במאפיות ובשווקי חג מולד, מוגשות לרוב כקינוח במסעדות בתקופת החגים. חפשו אותם בבתי הקפה המסורתיים של ליסבון, שם נהנים מהם לצד כוס קפה או כוס יין פורט.

פילהוס וסונהוס (Filhós , Sonhos)

פילהוס הם מאפי בצק דקיקים ומטוגנים, נמתחים עד שהם כמעט שקופים, מכוסים בסוכר וקינמון. Sonhos (שפירושה "חלומות") הם כדורי בצק מטוגנים בהירים ואווריריים, מאובקים גם בסוכר וקינמון. שניהם ממכרים להפליא, הזהרנו מראש.. 

איפה אפשר למצוא: המאפים המתוקים האלה הם מרכיב פופולארי בשווקי חג מולד ותוכלו למצוא אותם גם ברוב המאפיות המסורתיות, כמו Manteigaria Silva.

פרו דה נטאל (Perú de Natal)

מנה מסורתית של הודו צלוי ממולא, מוגשת לצד ירקות ואורז. מנה פופולארית מאוד בתקופת חג המולד. 

היכן למצוא: ביום חג המולד, מסעדות רבות מציעות תפריט מיוחד הכולל את מנת הפרו דה נטאל. מומלץ להזמין מקום מראש לסעודות שכאלה!

Licor Beirão ו-Ginja

לקינוח, או סתם כדי להשתכר וליהנות, מקובל ליהנות מכוס Licor Beirão או Ginja, ליקרים פורטוגזיים מתוקים שמסייעים לעיכול ומסיימים יפה את הארוחה.

איפה אפשר למצוא: הליקרים הפורטוגזים המסורתיים זמינים ברוב הברים והמסעדות, אבל לחוויה מקומית אמיתית בקרו ב-A Ginginha, בר קטן ברחוב לרגו דה סאו דומינגוס שמגיש גינ'יה מעולה.

אז כמו שמקומי נלהב אמר לנו פעם, "ליסבון במהלך עונת הכריסמס היא כמו ארוחה משפחתית שלפתע מופיע איזה דוד רחוק שבא להרים את האווירה". העיר ליסבון לובשת על עצמה בתקופה זו את בגדיה החגיגיים והנוצצים ביותר, מציעה מסע מהפנט ומרגש, זאת מבלי לדבר על המאפים הממכרים והמנות  המענגות שניתן למצוא בכל פינה בעיר בתקופה זו. אז אם אתם רוצים לצאת למסע מענג אפילו יותר מיין פורטו מתוק, קנו עכשיו כרטיסי טיסה וצאו לגלות את העיר ליסבון בתקופת חג המולד. 

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!