חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מגדל לונדון (Tower of London)

מגדל לונדון (Tower of London)

מסע היסטורי קסום בליבה של ממלכת בריטניה

בכל פעם שמישהו מזכיר את העיר לונדון עולות למוחנו מיד זרם בלתי פוסק של קלישאות, מנסיעה באוטובוס דו- קומתי אדום דרך חלוקת הנהונים מנומסים למשמר המלכה ועד תמונות הביג בן האייקוני. העיר התוססת לונדון מציעה אינספור חוויות משעשעות ומרגשות, שלוקחות את המבקרים למסע תרבותי בלב ממלכת בריטניה. מי מכם שמעוניין לחפור עמוק יותר לתוך האוצרות ההיסטוריים של העיר, וללמוד את סיפורה של העיר לונדון באמת, ישנו מקום אחד, שבו ההיסטוריה מתעוררת לחיים, ברוכים הבאים למגדל לונדון.

דמיינו את זה: מבצר אבן שמנמן מתנשא לגובה על גדות נהר התמזה הפסטורלי, מלא בסודות שמורים בני מאות שנים וסיפורי אגדות שממלאים את חלליו. מגדל לונדון הוא הרבה יותר ממגדל פשוט, אלא קומפלקס רחב ידיים של מגדלים, טירות, חומות ומרחבים ירוקים שמתפרסים כמו מכונת זמן ענקית ועמוסה בהיסטוריה.

סיפורו ההיסטורי של מגדל לונדון:

מגדל לונדון, שנקרא גם מצודת לונדון, נחשב לאחת מנקודות הציון האייקוניות בבריטניה. ההיסטוריה הארוכה של המגדל משתרעת על פני אלפיים שנה, וחומותיו היו עדות לכמה מהאירועים הדרמטיים בהיסטוריה של אנגליה. 

בנייה המגדל החלה תחת שלטונו של וויליאם הכובש, בסוף המאה ה-11. וויליאם, מלך נורמני, פלש לאנגליה בשנת 1066, ובנה את המגדל כהפגנת כוח, הגנה מפני תושבי לונדון הזועמים ובעיקר סמל לסמכות שלטונו על העיר. החלק המרכזי של המגדל, המכונה 'המגדל הלבן', נבנה בשנת 1078 במטרה לשלוט על תושבי העיר ולהפחידם.

במהלך המאות שלאחר מכן המגדל האייקוני הורחב תחת שלטונם של מלכים שונים. במאה ה-12 למגדל התווספו ביצורים וחדרים מלכותיים, ובסוף המאה ה-13 נוספו חומות ומבנים חדשים למתחם.

לאורך ההיסטוריה מתחם המגדל שימש למטרות שלטוניות שונות. עד המאה ה-17 היה המגדל מעון מלכותי בו התגוררו שליטים ומלכים, והוא היה גם ביתו של ה-Royal Menagerie, מעין גן חיות לבעלי חיים אקזוטיים. המגדל שימש בין היתר גם כמצפה כוכבים ומטבעה מלכותית, ואפילו ככלא ומוקד הוצאה להורג. מגדל לונדון מתגאה ברקורד מזוויע של ראשים רבים שנערפו תחת כותליו, בין היתר של אסירים מפורסמים כמו אן בולין וקתריון הווארד, נשותיו של הנרי השמיני מלך אנגליה, וליידי ג'יין גריי, שהספיקה למלוך על ממלכת אנגליה תשעה ימים בלבד עד שהוצאה להורג בטענה שהמלכתה הייתה לא חוקית. 

מאז שלטונו של צ'ארלס השני, שהיה מלך אנגליה במאה ה-17, במגדל אוחסנו אוסף תכשיטי הכתר, אוסף של חפצים יקרים טקסיים וסמליים ששימשו כתפאורה לטקסי הכתרה, טקסים מדיניים ואירועים חשובים. על תכשיטי הכתר עוד נרחיב בהמשך. 

כיום, מגדל לונדון נחשב לאחד מאתרי התיירות המובילים בעולם, והוא מוכתר כאתר מורשת עולמי. ביקור במגדל ייקח אתכם לחקור את מתחמיו המרשימים- מהמגדל הלבן דרך מצודת ימי הביניים, אוסף תכשיטי הכתר ועוד אטרקציות רבות אחרות.

ההיסטוריה של מצודת לונדון היא ההיסטוריה של אנגליה עצמה, והיא עדיין ממשיכה להתרחש בכל יום ויום.

מה רואים בביקור במגדל לונדון?

מגדל לונדון ייקח אתכם למסע בין ארמון מפואר, כלא היסטורי ידוע לשמצה, כספת אוצרות יוקרתיים ומוזיאון מרתק. המגדל מציע למבקריו הצצה שובת לב אל הפאר והתככים של תקופות עבר בממלכת אנגליה.

המגדל הלבן (The White Tower):

המסע שלכם במגדל לונדון צריך להתחיל במגדל הלבן, המבנה העתיק ביותר במתחם שנבנה בשנת 1078 מאבנים מרשימות שיובאו במיוחד מאזור נורמונדי שבצרפת. את שמו קיבל בשל חלקו החיצוני הלבן, והוא מורכב משלוש קומות עיקריות ומרתף. קומת הכניסה של המגדל והקומה שמעל מכילות אולם גדול ומרשים לצד חדר מגורים עם קפלה עתיקה, ובקומה העליונה תמצאו תערוכה של כלי נשק מלכותיים. 

במתחם המגדל הלבן תמצאו את קפלת סן ג'ון (St John's Chapel), כנסייה עתיקה שמייצגת באופן יפהפה את אדריכלות הכנסייה הנורמנית. הקפלה המרשימה שימשה את משפחות המלוכה והאצולה שהתגוררו במתם המצודה.

תכשיטי הכתר (The Crown Jewels):

אחת מגולות הכותרת של הביקור במתחם המגדל הוא אוסף תכשיטי הכתר, אוסף עוצר נשימה של תכשיטים יוקרתיים ששימשו ועדיין משמשים את מלכי בריטניה במהלך טקסים לאומיים ואירועים רשמיים. האוסף שוכן בבית התכשיטים שבמתחם (Jewel House), והוא כולל יצירות מרהיבות מזהב ויהלומים כמו כתר המדינה האימפריאלי המפואר (Imperial State Crown), גלובוס הריבון (Sovereign's Orb), תכשיט גלובוס עשוי זהב ומשובץ פנינים ואבני חן, ושרביט אדוארד הקדוש (Sovereign's Sceptre with Cross), שרביט מלכותי מהמאה ה-17 שמחזיק את היהלום הגדול בעולם, יהלום 530 קרט.

ארמון ימי הביניים (The Medieval Palace):

ארמון ימי הביניים הוא שילוב מסקרן של מבנים עתיקים, ביניהם מגדל סנט תומס (St. Thomas's Tower), מגדל ווייקפילד (Wakefield Tower) ומגדל לנטורן (Lanthorn Tower). המגדלים העתיקים שיכנו בעבר את מלכי ומלכות אנגלי בתקופת ימי הביניים, וכיום עומדים בגאווה כמוזיאון עתיק בו תוכלו למצוא חללי פנים משוחזרים שמספקים הצצה למגורים המלכותיים. אל תפספסו את חדר השינה של המלך אדוארד הראשון ואת התצוגה המרשימה בקפלת המלך (THE KING'S PRIVATE CHAPEL).

העורבים של מצודת לונדון:

אם במהלך הביקור שלכם ברחבי המגדל תיתקלו בעורבים שחורים, אין לכם מה לפחד, כי מדובר למעשה בעורבים מלכותיים. כן כן, שמעתם נכון.

העורבים, שבדרך כלל נחשבים לחייה מציקה ומעיקה, נחשבים במגדל לונדון לסמל חיוני להכרח קיומה של המלוכה הבריטית, שכן על פי אמונות תפלות, אם העורבים יעזבו את המגדל, ממלכת בריטניה תיפול. 

כדי להבטיח שממלכת אנגליה לא תיפול בגלל עורב שחור, המגדל שומר על נוכחות של לפחות שישה עורבים בכל עת, שמטופלים על ידי יחידה מיוחדת בארמון.

הסיפור המוזר הפך לאחד מסמלי המגדל, ואם אכן תזכו לפגוש עורב שחור בביקור, אל תנסו לרוץ אליו או להבריח אותו, כי בכל זאת, עליו קמה ונופלת ממלכת אנגליה.

תערוכת אסירי המגדל (Prisoners of the Tower Exhibition):

ביקור במגדל האייקוני לא יהיה שלם מבלי להתעמק בהיסטוריה האפלה שלו כבית סוהר אכזרי. תערוכת אסירי המגדל מציגה את סיפוריהם האינטימיים של חסרי המזל שנכלאו במתחם החשוך, ביניהן שתיים מנשותיו של המלך הנרי השמיני והוגה הדעות הבריטי המפורסם סר תומאס מור (Thomas More). התערוכה המרתקת מלמדת את מבקריה על ההיסטוריה המצמררת של המגדל. אל תפספסו את מגדל גרין (Tower Green), אתר הוצאתם להורג של שתי מלכות אנגליות וחמישה אצילים מכובדים.

מגדל לונדון- כל מה שצריך לדעת:

מיקום: מגדל לונדון ממוקם במרכזה של העיר, והוא נגישה בקלות באמצעות תחבורה ציבורית מרחבי העיר. תחנת הטיוב (רכבת תחתית) הקרובה ביותר היא תחנת Tower Hill בקווי District ו-Circle. המגדל נמצא גם במרחק הליכה קצר מתחנת London Bridge. כמו כן קווי אוטובוס מספר 15, 42, 78, 100, 343 ו-RV1 מגיעים גם הם מרחבי העיר אל סביבת המגדל.

שעות פתיחה: שעות הפתיחה של מגדל לונדון משתנות מחודש לחודש, אך המגדל פתוח כל ימות השבוע משעות הבוקר (9:00\10:00) ועד שעות הערב המוקדמות (17:30\18:00). מומלץ לבדוק באתר האינטרנט טרם ביקורכם.

ניתן לרכוש כרטיס כניסה בלבד, או כרטיסים שמשלבים סיורים מודרכים ועוד שלל חוויות ואטרקציות.

במקום מתקיימים סיורים מודרכים באנגלית חינמיים שיוצאים מספר פעמים ביום וייקחו אתכם למסע היסטורי בין מתחמי הטירה.

מומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש, דבר שיחסוך לכם תורים ארוכים בקופות הכניסה ויבטיח כניסה בזמן.

במתחם המגדל תמצאו מספר בתי קפה וקיוסקים, ביניהם בית הקפה New Armouries שמציע מגוון ארוחות, חטיפים ומשקאות. כמו כן בחודשי הקיץ תמצאו דוכני גלידה מתוקים ומרעננים.

חנות המתנות של מגדל לונדון היא מקום נהדר לרכוש מזכרת מקסימה מהעיר, ותמצאו בה מגוון מזכרות וחפצים, מהעתקים של תכשיטי הכתר ועד כלי בית ופרטי לבוש.

טיפים לביקור מוצלח במגדל

  1. הקדישו לפחות 3 שעות בלוז לחקור את חללי המגדל, משום שיש המון המון מה לראות ולחוות.
  2. מגדל לונדון נחשב לאחד מאתרי התיירות הפופולאריים בבריטניה ולכן הוא עמוס ברוב חודשי השנה. מומלץ להזמין כרטיסים מראש כדי לחסוך את תורי הכניסה, ולהגיע באמצע שבוע בשעות מוקדמות כדי להימנע מההמונים.
  3. השתמשו במדריכי השמע החינמיים שבמתחם, או שתצטרפו לאחד מהסיורים המודרכים במגדל שייקחו אתכם למסע היסטורי מרתק.
  4. הגיעו עם נעליים נוחות– מצפה לכם הליכה רבה ומדרגות רבות לטפס.
  5. הגיעו ביום שמשי ונעים– רוב הביקור במתחם הוא בשטחים פתוחים ולכן יש להיערך לכך מראש.

מגדל לונדון הקסום ייקח אתכם להרפתקה מלאה בסיפורים על כוח, אהבה, הונאה, מוות והישרדות, בתוך אתר היסטורי בו כל אבן ופינה לוחשות את סיפורי העבר.

אם אתם מגיעים לעיר התוססת ומחפשים מקום שבו תוכלו להתעמק בעברה של העיר ושל המדינה, לצאת למסע בין אלפי שנות היסטוריה, לגלות את האגדות, ההומור והאימה שמרכיבים את המרקם של העיר, מגדל לונדון הוא בדיוק המקום בשבילכם.

אחרי הכל, לא בכל יום ייצא לכם להסתובב בדיוק באותו המקום שבו התגוררו מלכים ומלכות, קדושים וחוטאים, גיבורים ונבלים. 

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!