הכל על מיסי תיירות

מדינות רבות בעולם מסתמכות על תיירות והכלכלה שלהן מתבססת על כך, במקומות רבים גובים מיסי תיירים, לעתים זה מגולם בכרטיסי טיסה או במיסים שאתם משלמים במלון שלכם.

הסיבה העיקרית לגביית מיסי תיירות היא ניסיון לרסן את מספר התיירים ולמנוע תיירות יתר . עבור מדינות אחרות הכסף ממיסים משמש לשמירה על מתקני תיירות והגנה על משאבי הטבע באותה מדינה.

לרוב מדובר בתוספת תשלום לא משמעותית המגולמת כבר במחיר ששילמתם על החדר או המחיר לאדם במלון , אך לעתים תגלו בסוף השהייה במלון שגובים מכם עוד תשלום בעבור כל יום ששהיתם.

מאמר זה יציג לכם סקירה כללית של המסים, העמלות וההיטלים העיקריים הקשורים לתיירות החלים במדינות השונות בעולם והאיחוד האירופי.

האיחוד האירופי גובה מס תיירים, במדינות רבות באיחוד כבר יש דמי תיירות מסיבות שונות. עד סוף 2022, אזרחים שאינם באיחוד האירופי, כולל אמריקאים, אוסטרלים, בריטים ומטיילים אחרים מחוץ לאזור שנגן, יצטרכו לשלם 7 אירו כדי להיכנס למדינות האיחוד. ילדים מתחת לגיל 18 או מבוגרים מעל גיל 70 לא יצטרכו לשלם את האגרה.

סוגי המיסים בתיירות

מיסי תפוסה

מיסי תפוסה הם המיסים הנפוצים ביותר והם נגבים על מגורים קצרי טווח (המכונה לפעמים מגורים חולפים) המגורים שלכם יהיו בתשלום. הם מחויבים בדרך כלל לאדם, ללילה, או לפעמים מחויבים כאחוז ממחיר החדר.

ככלל, מיסי התפוסה מהווים חלק קטן מהעלות הכוללת של הלינה בהשוואה לעלות האירוח עצמה .

במקרים רבים יש לשלם מיסי תפוסה באופן אישי, ולא ניתן לכלול אותם במחיר המשולם מראש של יחידת האירוח. 

מס לשיפור המגזר

מיסי תיירים לשיפור המגזר, מסים אלו הולכים לשיפור המגזר ו/או היעד, כגון באמצעות קידום מכירות,פרויקטים ותוכניות לפיתוח תיירותי,צעדים ותוכניות לשיפור תשתיות ושירותי תיירות, שיפור ויישום שירותים ציבוריים המשפיעים על היעד: ניקיון, ניהול פסולת וכו'.

מסי תיירות המיועדים למטרות ספציפיות

מסים אלו מיועדים לאזורים או משאבים ספציפיים ביעד, כגון: סביבה, מורשת תרבותית, מטרות חברתיות.

מיסים ירוקים 

 מסים למטרות סביבתיות , הם נובעים מהרצון לחסוך במשאבים ולקזז את ההשפעות השליליות האפשריות של התיירות. הם יוצרים תמריץ להגנה ושיקום הסביבה ומשאביה, תוך פיצוי על הפעילות התיירותית בכל אזור.

המיסים האלה מסייעים ליצור כספים כדי שיעדים יוכלו להשקיע בשיפורים כגון הגנה על הסביבה או שחזור משאבים לעודד מודעות סביבתית בקרב תיירים לגבי השימוש שלהם במשאבי היעד,לקדם תדמית חיובית של היעד ושל החברות הממוקמות בו על ידי הוכחת הדאגה הסביבתית שלהן.

המדינות שגובות מיסי תיירות

תאילנד 

תאילנד גובה עמלת תיירות של 300 באט (8 אירו) .  התשלום גורם לכך שיהיו שירותים טובים יותר עבור התיירים שכן ביטוח הבריאות לא  תמיד מכסה זאת בעבור המוני התיירים הפוקדים את תאילנד מידי שנה.

מיסי התיירות מסייעים לממשלת תאילנד לפתח  אטרקציות תיירותיות, כמו הארמון הגדול בבנגקוק ועוד אחרי תיירות כמו שבט ארוכות הצוואר וכו'.

טנזניה

ממשלת טנזניה  מחייבת תיירים במע"מ בסך 18% על שירותי תיירות כגון תחבורה,ספארי ודמי מחנאות.

אִיטַלִיָה

מיסי תיירים באיטליה תלויים במקום בו תטיילו ברחבי המדינה. התעריף של רומא נע בין 3 ל-7 אירו ללילה, תלוי בסוג החדר, אבל כמה ערים קטנות יותר גובות יותר.

ונציה , העיר האיטלקית המתויירת ביותר עד היום לא גבתה מיסי תיירות, אך כל זאת עומד להשתנות בקרוב כאשר היא הצהירה שהיא תכגבה עמלת תיירים החל מ-2022. ונציה עלולה להתחיל לגבות בקרוב תשלום מתיירים המבקרים מקיץ 2022 ואילך, ונציה סובלת מעומס תיירותי גדול מאוד ולכן החליטו בעיר שעל מנת לשמר אותה עליהם לשלוט במכסת התיירים שייכנסו אל העיר,  החל מקיץ 2022 הם יצרו מערכת הזמנות מקוונת. ובנוסף  כדי לרסן את כניסת התיירים , יתחילו לגבות תשלום עבור הכניסה לעיר. ההיטל המוצע ישתנה בין 3 ל-10 אירו, תלוי אם מדובר בעונת השפל או השיא.

אוֹסְטְרֵיָה

היטל התיירות נקרא Tourismusgesetz ו-Berherbergungsbeiträge.

באוסטריה משלמים מס לינה, המשתנה בהתאם למחוז בו אתם נמצאים. בווינה או בזלצבורג תשלמו תוספת של 3.02 אחוזים לכל אדם על המלון.

בלגיה

מס התיירים בבלגיה חל על הלינה, גובים מס עבור כל לילה בו אתם שוהים.

התשלום לעיתים יהיה כבר מגולם לכם במחיר החדר של המלון, אך חלקם מפרידים את העלות והופכים אותה לחיוב נוסף בסוף השהייה שלכם, כך שעליכם לוודא בעת התשלום שזהו תשלום אחרון וסופי כאשר אתם מזמינים מלון דרך המלון או בבוקינג.

אנטוורפן וברוז' 

גובות תעריף מס תיירות עבור חדר ולא מכל אדם. התעריף בבריסל משתנה בהתאם לגודל המלון ודירוגו. באופן כללי ייגבה מכם מס בסביבות €7.50.

בהוטן

בעוד שדמי התיירות של רוב המדינות נמוכים מ-20 אירו, המס של בהוטן גבוה מאוד בהשוואה ליתר המדינות. התשלום היומי המינימלי עבור רוב הזרים הוא: $250 (€228) לאדם ליום בעונת השיא ומעט פחות בעונת השפל.

אבל לפני שתתאכזבו ותוותרו על הכניסה למדינה המדהימה הזאת, תדעו שהסכום שתיאלצו להיפרד ממנו מכסה הרבה, המס כולל לינה, הסעות בארץ, מדריך, אוכל ודמי כניסה, כך שתוכלו בסכום זה להסתדר מצויין ורק תצטרכו להוסיף כסף לבזבוזים.

בולגריה

בולגריה גובה דמי תיירות על לינה, מדובר בסכום נמוך מאוד ומשתנה בהתאם לאזור ולסיווג המלון – עד כ-1.50 אירו.

האיים הקריביים

ברוב האיים הקריביים יש מיסי תיירים שנוספים לעלות המלון או שתצטרכו להיפרד מדמי יציאה.

אנטיגואה וברבודה, ארובה, איי בהאמה, ברבדוס, ברמודה, בונייר, איי הבתולה הבריטיים, איי קיימן, דומיניקה, הרפובליקה הדומיניקנית, גרנדה, האיטי, ג'מייקה, מונטסראט, סנט קיטס ונוויס, סנט לוסיה, סנט. למארטן, סנט וינסנט והגרנדינים, טרינידד וטובגו ואיי הבתולה של ארה"ב כולן גובות תשלום כלשהו ממבקרים.

העמלות נעות בין 13 אירו באיי בהאמה ל-45 אירו באנטיגואה וברבודה. עדיין סכומים לא מורגשים בהתחשב במחירי הטיסות והשהייה.

קרואטיה

קרואטיה שצברה פופולריות בשנים האחרונות בזכות חופיה והערים העתיקות שלה ומזג האוויר היציב לעומת יעדים אחרים באירופה, העלתה את מס התיירים שלה בשנת 2019. אך התעריף המוגדל חל רק בעונת השיא בקיץ. המבקרים משלמים בסביבות 10 קונה (1.33 אירו) לאדם לכל לילה.

הרפובליקה הצ'כית

תצטרכו לשלם דמי תיירות בצ'כיה אך ורק בעת ביקור בעיר הבירה הפופולרית פראג.

הסכום שייגבה מכם קטן מאוד (מתחת ל-1 אירו) ומשולם לאדם, ללילה, עד 60 לילות ולאחר מכן לא תצטרכו לשלם מס, כמובן שבדרך כלל תיירים לא מגיעים לזמן כה ממושך כדי לקבל את הפטור ממס. המס אינו חל על ילדים מתחת לגיל 18.

צָרְפַת

מס התיירות בצרפת נקרא  "מס דה סז'ור"והוא בגדר חובה בהרבה מקומות מתויירים בצרפת, זה מתווסף לחשבון המלון שלך ומשתנה בהתאם לעיר שבה אתה נמצא.התעריפים נעים בין 0.20 אירו לסביבות 4 אירו לאדם, ללילה. מוקדי תיירות פופולריים במיוחד כמו פריז וליון משתמשים בכסף כדי לתחזק תשתית תיירותית.

גֶרמָנִיָה

לגרמניה יש את מה שהם מכנים "מס תרבות" (a kulturförderabgabe), וגם "מס מיטה" (a bettensteuer), בערים כמו פרנקפורט, המבורג וברלין גובים מיסים על הסצנה התרבותית ועל לינה. העמלה היא בסביבות 5 אחוז מחשבון המלון שלך והמס מגולם גם במחירים למוזיאונים ומרכזי התרבות.

תשלום מס התפוסה המקומי בכמה עיירות נופש בגרמניה מעניק גישה למתקנים ציבוריים מסוימים שנסגרו לציבור. זה עשוי לכלול מתקני ספא, שימוש בתחבורה ציבורית מסוימת וכניסה לאטרקציות מקומיות.

יָוָן

מס התיירים ביוון מבוסס על מספר כוכבי המלון או מספר החדרים שאתה שוכר. זה יכול להיות עד 4 אירו לחדר. היוזמה החלה על ידי משרד התיירות היווני כדי לסייע בקיצוץ החוב של המדינה שהיתה בפשחטת רגל וכעת משתקמת, יוון היא מדינה שהכלכלה שלה מתבססת רבות על תיירות.

הונגריה

דמי תיירות בהונגריה חלים רק בבודפשט הבירה, שהיא אחת מיעדי התיירות הפופולריים ביותר באירופה. הנוסעים צריכים לשלם תוספת של 4 אחוזים בכל לילה על בסיס מחיר החדר שלהם.

אִינדוֹנֵזִיָה

מיסי תיירות באינדונזיה חלים רק בבאלי. בשנת 2019, חוק חדש  נחקק ונקבע כי מבקרים בחו"ל באי האינדונזי חייבים לשלם אגרה באזור של 9 אירו. לפי הדיווחים, ההכנסות מהמס הולכות לתוכניות שעוזרות לשמר את הסביבה והתרבות.

יפן

ביפן מס התיירות משולם בתום השהות ונקרא מס עזיבה. מבקרים ביפן משלמים 1,000 ין (בסביבות 8 אירו) כשהם עוזבים את המדינה.אתר התיירות הרשמי טוען שהמס הקטן הזה דרמטי עבור כלכלת יפן .

מלזיה

מס התיירים של מלזיה הוא תעריף אחיד והוא חל על כל לילה שאתה שוהה. המס בסביבות 4 אירו ללילה.

ניו זילנד

תיירים רבים,מקומיים  המגיעים למלונות לצורכי עבודה , סטודנטים ועובדים המגיעים לניו זילנד חייבים לשלם היטל שימור ותיירות מבקרים בינלאומי (IVL) כשהם מגיעים. אבל אנשים שמגיעים מאוסטרליה פטורים.

המס עומד על  $35 דולר ניו זילנדי שהם בסביבות €21.

הולנד

בהולנד יש מס תיירות קרקע ומס תיירות מים. המס  נקרא toeristenbelasting.

המס באמסטרדם מסתכם ב-7 אחוזים מעלות חדר במלון. 

פּוֹרטוּגָל

מס התיירים הנמוך של פורטוגל משולם ללילה לאדם והוא חל רק על אורחים בני 13 ומעלה. המס הוא בערך 2 אירו. אבל  צריך לשלם אותו רק בשבעת הימים הראשונים לשהותך.

סלובניה

מס התיירים בסלובניה משתנה בהתאם למיקום ולדירוג המלון. המס משתנה בהתאם לפופולריות האיזור, זה מעט גבוה יותר בערים גדולות יותר ועיירות נופש, כמו עיר הבירה לובליאנה ואיזור אגם בלד בהם תשלמו בסביבות 3 אירו.

סְפָרַד

אם אתם נוסעים לאיביזה או מיורקה, תצטרכו לשלם מס תיירים. מס התיירות, החל על אירוח נופש באיים הבלאריים של ספרד (מיורקה, מנורקה, איביזה, פורמנטרה), חל גם על כל נופש מגיל 16 ומעלה. בעונת השיא, המס יכול להגיע עד 4 אירו ללילה.

שוויץ

מס התיירים בשוויץ משתנה בהתאם למיקום. העלות היא ללילה ולאדם והיא בסביבות €2.20.

כשתרכשו שם מלון לרוב המחיר לא כולל את מס התיירים – הוא מצוין כסכום נפרד, כך שקל יותר לעקוב אחריו. המס בשוויץ נגבה רק אם אתם שוהים מתחת ל-40 יום.

ארה"ב

בארה"ב יש מס מלונות או מס לינה עבור מטיילים השוכרים מקום מגורים ברוב המדינות ברחבי ארצות הברית. זה נקרא גם מס תפוסה.העמלות חלות בבתי מלון, מוטלים ופונדקים. לפי הדיווחים, התעריף הגבוה ביותר משולם ביוסטון, עם מס של 17 אחוז על חשבון המלון שלך.

אתם שאלתם אנחנו ענינו!

מיסי תפוסה נגבים על מגורים קצרי טווח (המכונה לפעמים מגורים חולפים) המגורים שלכם יהיו בתשלום. הם מחויבים בדרך כלל לאדם, ללילה, או לפעמים מחויבים כאחוז ממחיר החדר.

ככלל, מיסי התפוסה מהווים חלק קטן מהעלות הכוללת של הלינה בהשוואה לעלות האירוח עצמה .

במקרים רבים יש לשלם מיסי תפוסה באופן אישי, ולא ניתן לכלול אותם במחיר המשולם מראש של יחידת האירוח. 

מלבד מלטה, כל 18 המדינות החברות באיחוד האירופי המחילות את היטל המס הזה ברמת הממשל המקומי (כלומר עיר, עירייה או מחוז). יכול להיות שיקול דעת עירוני משמעותי לגבי התעריפים המיושמים. התעריף משתנה בדרך כלל לפי רמת האירוח (למשל דירוג כוכבים של המלון או אתר הנופש), המיקום והרשות המקומית. ילדים לרוב משלמים תעריפים מוזלים או פטורים לחלוטין.

המחירים המלאים למבוגרים נעים בין מינימום של 0.10 אירו (התעריף הנמוך ביותר בבולגריה) למקסימום של 7.50 אירו (התעריף הגבוה בבלגיה) לאדם בכל לילה. הטווח הממוצע נע בין 0.40 ל-2.50 אירו. רוב השונות הזו נובעת מסוג הלינה, כאשר אכסניות ואתרי קמפינג מושכים תעריפים נמוכים מאוד בהשוואה למלונות יוקרתיים בעלי  5 כוכבים.

תעריפים נמוכים יחסית נגבים במדינות מזרח האיחוד האירופי, עם תעריפים גבוהים בהרבה במערב ובדרום מזרח אירופה. עם זאת, ההבדל באחוזים מצטמצם, מכיוון שמחירי החדרים נוטים להיות גבוהים יותר באזורים האחרונים.

קרואטיה

צָרְפַת

ליטא

מלטה

פּוֹלִין

חלקים מספרד

קצת יותר משליש ממדינות האיחוד האירופי אינן גובות מס תפוסה כלל – כולל כמעט כל המדינות באזורים הנורדיים והבלטיים וחלקם במערב ובדרום מזרח אירופה.

הלקוח אחראי לתשלום מיסים מסוג זה, בעוד מתקן הלינה אחראי לגביית מיסים אלו.

מיסי תיירים לשיפור המגזר, מסים אלו הולכים לשיפור המגזר ו/או היעד, כגון באמצעות קידום מכירות,פרויקטים ותוכניות לפיתוח תיירותי,צעדים ותוכניות לשיפור תשתיות ושירותי תיירות, שיפור ויישום שירותים ציבוריים המשפיעים על היעד: ניקיון, ניהול פסולת וכו'.

מסים אלו מיועדים לאזורים או משאבים ספציפיים ביעד, כגון: סביבה, מורשת תרבותית, מטרות חברתיות.

 מסים למטרות סביבתיות , הם נובעים מהרצון לחסוך במשאבים ולקזז את ההשפעות השליליות האפשריות של התיירות. הם יוצרים תמריץ להגנה ושיקום הסביבה ומשאביה, תוך פיצוי על הפעילות התיירותית בכל אזור.

ליצור כספים כדי שיעדים יוכלו להשקיע בשיפורים כגון הגנה על הסביבה או שחזור משאבים

לעודד מודעות סביבתית בקרב תיירים לגבי השימוש שלהם במשאבי היעד,לקדם תדמית חיובית של היעד ושל החברות הממוקמות בו על ידי הוכחת הדאגה הסביבתית שלהן.

ביפן, תשלם מס עזיבה בסך 1,000 יין (כ־9.25 דולר) המשולם בעת העזיבה ללא קשר לימי השהייה במדינה. ממשלת יפן הסבירה את הטלת המס כדרך לשפר את תשתית התיירות של יפן לפני האולימפיאדה בקיץ 2020 בטוקיו.בניו זילנד יצטרכו התיירים לשלם 35 דולר ניו־זילנדי (כ־24 דולר).

בצרפת, המס משתנה לפי ערים: ערים שבהן תנועת התיירות היא גדולה, כמו פריז או ליון, משתמשות בתקבולי המס כדי לשמור על התשתית התיירותית. 

בגרמניה ישנם שני מסי תיירות שונים: "מס תרבות" ו"מס מיטה " שמגיעים ל־5 יורו (5.67 דולר) לאדם ליום או 5% מחשבון המלון.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן