Search
Close this search box.

קתדרלת מילאנו (Duomo di Milano)

הקתדרלה של מילאנו

מדריך למטייל בסמלה האייקוני של העיר

דמיינו את עצמכם עומדים מול יצירת מופת ענקית, הנראית כאילו זינקה אל חיינו הישר מעולם האגדות. צריחים לבנים מתנשאים לגובה, צבא של פסלים מורכבים וארכיטקטורה שלא מהעולם הזה- ברוכים הבאים לקתדרלה של מילאנו. 

אין מטייל שלא מכיר את התמונה האייקונית של קתדרלת מילאנו, ארץ פלאות ארכיטקטונית ששוכנת בליבה ההומה של העיר מילאנו. העיר מילאנו ידועה בזכות אתרי ההיסטוריה שבה, האמנות המרהיבה שעוטפת את רחובותיה ועולם האופנה שמביט למבקריו מכל עבר, אבל אטרקציה מספר אחת בעיר היא ללא ספק קתדרלת מילאנו.

הפלא האדריכלי הזה, שנקרא דואומו די מילאנו, הוא עדות למורשת התרבותית של העיר הקסומה ולהתמסרותם של דורות של בעלי מלאכה ליצירת המופת הזו. בואו נצלול אל עולמה של הקתדרלה המפוארת:

ההיסטוריה מאחורי הקתדרלה:

לדואומו די מילאנו היסטוריה ארוכה ומרתקת המתחילה אי שם בשנת 1386, אז הדוכס הראשון של מילאנו, ג'יאן גאלאצו ויסקונטי (Gian Galeazzo Visconti) מחליט לבנות קתדרלה גותית בעיר. ההחלטה על בניית הקתדרלה נבעה מהרצון להחליף את הכנסיות הקיימות, שהיו קטנות ולא הצליחו להכיל את כמות המתפללים הנוצרים שהלכה וגדלה בעיר מיום ליום.

 אל תחשבו שהסיפור הלך כל כך מהר- בנייתה של הקתדרלה לקחה לא פחות מ-600 שנים!.

תהליך הבנייה הממושך של הקתדרלה ניכר בסגנונות האדריכליים המשולבים בעיצובה, המשקפים את הטעמים וההעדפות שהשתנו לאורך התקופות השונות.

מי שהחל את תהליך הבנייה היה אדריכל צרפתי בשם ניקולא דה בונאוונטור (Nicolas de Bonaventure), שיחד עם אדריכלים, מהנדסים ואמנים רבים העלה את הסקיצה הראשונה של הכנסייה המרהיבה.

בניית הכנסייה, שכידוע לקחה כ-600 שנים, הייתה תהליך איטי ומפרך. עד סוף המאה ה-15 הושלם ברובו המבנה הראשי של הקתדרלה, אך חזית הכנסייה נותרה בלתי גמורה עד לתחילת המאה ה-17. במאות השנים שלאחר מכן בוצעו בקתדרלה שינויים ותוספות שכללו פסלים חדשים, עיטורים וציורי קיר.

במהלך המאה ה-19 עברה הקתדרלה שיקום משמעותי שביקש להדגיש את הסגנון הגותי המקורי, ובעצם להחזיר עטרה ליושנה. במסגרת השיפוץ הוסרו או שונו אלמנטים בארוקיים רבים שנוספו במהלך השנים לכנסייה. 

רק בשנת 1965 הסתיימה לחלוטין בניית הכנסייה, ונערכה בעיר חגיגה עצומה לרגל מאורע זה. 

כיום, נחשב הדואומו די מילאנו לפלא ארכיטקטוני המציג את ההיסטוריה, המורשת והאמנות של הדורות הרבים שפעלו להקמתו. 

הכנסייה נחשבת לכנסייה הגדולה באיטליה ולכנסייה החמישית בגדולה בעולם, והיא מושכת אליה מיליוני מבקרים בכל שנה המגיעים להתפעל מיופייה הארכיטקטוני וממשמעותה התרבותית והדתית.

עיצובה האדריכלי של הכנסייה:

הכנסייה המרהיבה מעוצבת בסגנון גותי, המאופיין בשימוש בקשתות מחודדות הניתנות לזיהוי ברחבי הכנסייה.

חזית הקתדרלה מעוטרת בלא פחות מ-2,000 פסלים, מאפיין בולט שמייחד אותה מקתדרלות אירופיות אחרות. הכנסייה מתהדרת גם במספר מרשים צריחים- 135 במספר, היוצרים צללית ייחודית על רקע קו הרקיע של מילאנו.

אחד האלמנטים המפורסמים ביותר בעיצוב הקתדרלה הוא פסל הנחושת המוזהב של המדונינה (Statue of the Madonnina), סמלה של מילאנו, שניצב על גבי הצריח הגבוה ביותר בכנסייה, בגובה של 108 מטר מעל הקרקע. המדונינה הוא למעשה פסל של מריה הבתולה, ועבור רבים נחשב לסמל של הקשר בין קודש לחול בעיר. פוקדי הכנסייה ותושבי העיר מאמינים כי מריה הקדושה שומרת על תושבי העיר מלמעלה. 

למעשה, מסורת מקומית שהפכה למעין חוק לא כתוב בעיר קבעה כי אף בניין בעיר לא יעלה על גובהה של המדונינה. משהחלו להיבנות בניינים גבוהים בעיר המודרנית, אדריכלי וקבלני חלק מהבניינים החליטו להציב בראש גורדי השחקים העתקים קטנים של פסל המדונינה, וכיום ניתן למצוא עשרות פסלי מדונינה קטנים על ראש גורדי שחקים בעיר.

הקתדרלה של מילאנו מרשימה מבחוץ, אך היא מדהימה לא פחות מבפנים. כשנכנסים לתוך הקתדרלה, אי אפשר שלא להיות מופתע מגודלה של הכנסייה, שיכולה להכיל עד 40,000 איש, והספינה שלה (החלק העליון בכנסיות), נחשבת לאחת מהספינות הגבוהות בעולם. 

חלונות הויטראז' הצבעוניים, שמרביתם מהמאה ה-15, מתארים סצנות וסיפורים מקראיים ומטביעים את מבקרי הכנסייה בעולם של צבע ואור.

Milan Cathedral
Duomo Di Milano
אוצרות אמנות:

הדואומו די מילאנו הוא לא רק יצירת מופת ארכיטקטונית אלא גם אוצר אמנותי מרהיב. הקתדרלה מכילה מספר עצום של פסלים, יצירות וציורי קיר המייצגים תקופות שונות בהיסטוריה האיטלקית והנוצרית.

בין היצירות בקתדרלה תוכלו למצוא את נמצא פסלו של ברתולומיאו הקדוש (Statue of Saint Bartholomew) , שגולף על ידי האמן מרקו ד'אגרטה בשנת 1562, ונחשב לאחת הדוגמאות המדהימות ביותר של פיסול הרנסנס.

בקתדרלה תוכלו למצוא שילוב מרהיב של דת אל מול מדע, עולם הקודש לצד עולם החול, שכן בקתדרלה ישנם פסלים של קדושים נוצרים, נביאים ודמויות מקראיות לצד עיצובים גיאומטריים ודוגמאות מורכבות המסמלים את ההרמוניה והסדר של היקום.

מרפסות התצפית של הדואומו:

ביקור בדואומו די מילאנו לא יהיה שלם בלי לעלות על הטרסות שבקתדרלה, המציעות נוף פנוראמי של העיר הקסומה. אל מרפסות התצפית ניתן לעלות באמצעות מדרגות או מעלית. הטרסות הגבוהות ייקחו אתכם למסע בין אמנות לבין נוף, אשר בצדן האחד תוכלו ללכת בין הצריחים והפסלים של הכנסייה, ובצדן השני להתפעל מהנוף הפנוראמי אל עבר העיר. 

מה לא לפספס בביקור בקתדרלה של מילאנו:

 1. התפעלו מבחוץ- החלק החיצוני של הקתדרלה מעוטר בפרטים גותיים מורכבים, 135 צריחים ויותר מ-2,000 פסלים. קחו את הזמן כדי להעריך את עבודות האבן המורכבות ואת החזית המדהימה של הקתדרלה שלקח מאות שנים להשלים.
 2. בקרו בקריפטה של הקתדרלה- מתחת למזבח הקתדרלה אשר נמצא במרכזה, שוכנת הקריפטה, בה תוכלו לצפות בשרידי הקדוש צ'ארלס בורומיאו (Charles Borromeo), הארכיבישוף לשעבר של מילאנו.
 3. חקרו את יצירות האמנות שבקתדרלה- כפי שכתבנו למעלה, הדואומו מכיל פסלים מרהיבים, ציורי קיר יפהפיים ויצירות עתיקות מלאות צבע והיסטוריה. אל תפספסו את פסלו של ברתולומיאו הקדוש (Statue of Saint Bartholomew), ואת הטריבולציו (Trivulzio Candelabrum), מנורת ברונזה עתיקה מהמאה ה-12.
 4. עלו לטרסות התצפית– עלו אל מרפסות הגג של הקתדרלה, במדרגות או במעלית, להזדמנות ייחודית לטייל בין הצריחים והפסלים המרהיבים של הקתדרלה. הטרסות מציעות נופים פנוראמיים מדהימים של העיר מילאנו ואפילו מעבר לה.
 5. גלו את מוזיאון הכנסייה (Museo del Duomo)- באם נותר לכם זמן ולא מיציתם את חוויית הביקור בקתדרלה, בקרו במוזיאון הדואומו הסמוך, המציג את ההיסטוריה, האמנות והארכיטקטורה של הכנסייה בצורה אומנותית ומיוחדת. במוזיאון תמצאו חפצים וממצאים שונים, ביניהם פסלים, ציורי קיר ומסמכים מקוריים העוסקים בקתדרלה ובשנות בנייתה הרבות.

היכן ממוקמת וכיצד להגיע?

הקתדרלה של מילאנו ממוקמת בכיכר המרכזית בעיר, פיאצה דל דואומו (Piazza del Duomo), ועל כן ההגעה אליה נוחה ונגישה מכל חלקי העיר.

הדרך הקלה והנוחה ביותר להגיע לדואומו די מילאנו היא באמצעות המטרו- הרכבת התחתית של מילאנו. אל הקתדרלה מגיעים שני קווי מטרו: קו 1 (אדום) וקו 3 (צהוב). לשני הקווים יש עצירה בתחנת "דואומו" (Duomo), שנמצאת ממש ליד הקתדרלה.

מספר קווי חשמלית עוברים גם כן ליד הקתדרלה, ביניהם קווים 2, 3, 12, 14, 16, 19 ו-27. התחנות הקרובות ביותר לדואומו הן טורינו (Torino) ודואומו (Duomo).

כמובן שאם אתם מגיעים אל הקתדרלה ממרכזה של העיר תוכלו להגיע אליה בצורה רגלית.

סדר בבלאגן- סוגי כרטיסים לקתדרלה של מילאנו:

אנחנו פה בשביל לעשות סדר בבלאגן, וכשתגיעו לקתדרלה תבחינו בלא מעט ממנו. ישנם מספר סוגים של כרטיסים שונים הכוללים גישה לאזורים ומתחמים שונים בקתדרלה:

הכרטיס המלא- גישה לכל אתרי הקתדרלה במדרגות (Cathedral & Rooftop by Stairs)

כרטיס הכולל גישה לכלל אתרי הקתדרלה ועלייה לטרסות התצפית באמצעות מדרגות.

מחיר הכרטיס: 18.5 אירו למבוגר, 10.5 אירו לילד עד גיל 17. ילד עד גיל 5- 1.5 אירו.

הכרטיס המלא- גישה לכל אתרי הקתדרלה במדרגות עם מדריך אודיו לסיור עצמאי (Cathedral & Rooftop by Stairs with Audio Guide)

כרטיס הכולל גישה לכלל אתרי הקתדרלה ועלייה לטרסות התצפית באמצעות מדרגות, ומכשיר אודיו אישי עם הדרכה בשפה האנגלית או שפות אחרות לבחירה (אין אפשרות של עברית).

מחיר הכרטיס: 25 אירו למבוגר, 18 אירו לילד עד גיל 17. ילד עד גיל 5 – 1.5 אירו.

הכרטיס המלא- גישה לכל אתרי הקתדרלה במעלית (Cathedral & Rooftop by Elevator)

כרטיס הכולל גישה לכלל אתרי הקתדרלה ועלייה לטרסות התצפית באמצעות מעלית.

מחיר הכרטיס: 27 אירו למבוגר, 14.5 אירו לילד עד גיל 17. ילד עד גיל 5- 1.5 אירו.

הכרטיס המלא- גישה לכל אתרי הקתדרלה במעלית עם מדריך אודיו לסיור עצמאי (Cathedral & Rooftop by Stairs with Audio Guide)

כרטיס הכולל גישה לכלל אתרי הקתדרלה ועלייה לטרסות התצפית באמצעות מעלית, ומכשיר אודיו אישי עם הדרכה בשפה האנגלית או שפות אחרות לבחירה (אין אפשרות של עברית).

מחיר הכרטיס: 32 אירו למבוגר, 21 אירו לילד עד גיל 17. ילד עד גיל 5 – 1.5 אירו.

סיור מודרך בקתדרלת מילאנו (Milan: Fast-Track Milan Cathedral and Terraces Guided Tour):

תיהנו מסיור מודרך באנגלית באורך של כשעה וחצי בקתדרלה של מילאנו, כולל הטרסות והאזור הארכיאולוגי שמתחת לקתדרלה. 

הסיור ייקח אתכם אל חזית הכנסייה המרשימה, שם תשמעו הדרכה מפורטת ומרתקת, תיכנסו אל פנים הכנסייה ותתפעלו מיצירות האמנות המקשטות אותה. 

לאחר מכן, תמשיכו אל טרסות הגג במעלית לנוף עוצר נשימה על העיר מילאנו, ותמשיכו אל מתחת לכנסייה, אל האזור הארכיאולוגי המרתק.

לאחר הסיור המודרך, תוכלו לבקר במוזיאון הדואומו ובכנסיית סן גוטרדו בעצמכם.

מחיר הסיור: 35 אירו למבוגר, 23 אירו לילד בגיל 12-18, 21 אירו לילד עד גיל 12 והסיור חינמי עבור ילדים מתחת לגיל 5. 

מחיר הסיור כולל כמובן את כרטיס הכניסה לחלקי הקתדרלה

כרטיס לתצפית הקתדרלה בלבד Rooftop Terraces Ticket -No Church Access))

אלו מכם שלא מעוניינים בביקור בתוך הקתדרלה יוכלו לרכוש כרטיס עלייה לטרסות הקתדרלה בלבד.

מחיר הכרטיס: עלייה במדרגות- 13.5 אירו לכרטיס

עלייה במעלית- 20 אירו לכרטיס.

שעות פתיחת הכנסייה:

קתדרלת הדואומו פתוחה בכל יום בין השעות 9:00-18:00.

תצפית הקתדרלה פתוחה בימי שני עד חמישי בין השעות  9:00-19:00, ובימי שישי עד ראשון בין השעות 9:00-20:00. 

מוזיאון הדואומו פתוח בכל יום בין השעות 10:00-18:00.

טיפים חשובים:

 1. תכננו מראש את הביקור– הקתדרלה עלולה להיות צפופה מאוד, במיוחד בעונות השיא, ולכן מומלץ לרכוש כרטיסים באינטרנט לפני ההגעה לקתדרלה, דבר שיחסוך תורים ארוכים ויבטיח כניסה מהירה לאתר.
 2. הקדישו מספיק זמן– לדואומו די מילאנו יש הרבה מה להציע, מחזית הכנסייה המרהיבה ועד חללי הפנים המדהימים, דרך טרסות הגג והמוזיאון. הקצו לפחות 2-3 שעות כדי לחקור ולהעריך את הקתדרלה במלואה.
 3. הגיעו בשעות השפל– כדי להימנע מעומסים גדולים בקתדרלה מומלץ להגיע לקתדרלה בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחר הצהריים. כמו כן, השתדלו להגיע בימי אמצע שבוע, שעמוסים פחות מסופי השבוע. 
 4. בקרו במרפסת התצפית בשקיעה– חוויה מיוחדת שתהפוך את הביקור בכנסייה ללא פחות ממושלם הוא לצפות בשקיעה מטרסות התצפית היפות. נסו להגיע לקתדרלה בשעות אחר הצהריים ולסיים את הביקור במפרסת התצפית היפה, שהופכת לזהובה ונוצצת בשעות שקיעת החמה.
 5. הצטיידו במצלמה- הדואומו די מילאנו הוא גן עדן לצלמים, עם הארכיטקטורה המרהיבה שלו, חלונות הוויטראז' היפים והנוף הפנוראמי של העיר מילאנו הנשקף מטרסות התצפית. זהו אולי המקום האייקוני והטוב בעיר לתמונה מעוררת קנאה לעמוד האינסטגרם שלכם.
 6. שלבו את הביקור עם אתרי מרכז העיר– שלבו את ביקורכם בקתדרלה עם ביקור באטרקציות סמוכות כמו גלריה ויטוריו עמנואלה (Galleria Vittorio Emanuele II), הארמון המלכותי של מילאנו (Palazzo Reale) ובית האופרה לה סקאלה (La Scala Opera House).
 7. ודאו את שעות הפתיחה- מאחר והקתדרלה היא אתר דתי פעיל, ומתקיימים בה מעת לעת טקסי דת, לעתים שעות הביקור בכנסייה משתנות. את שעות הפעילות מומלץ לבדוק באתר האינטרנט הרשמי של הקתדרלה.

לסיכום, כשההרפתקה שלכם בדואומו די מילאנו מתקרבת לסיומה ואתם עומדים רגע לפני היציאה מאולם הקתדרלה המרהיב , קשה שלא להרגיש תחושה של התרגשות. יצירת המופת שנקראת דואומו די מילאנו היא לא רק חגיגה לעיניים, אלא מגרש משחקים לדמיון, במקום בו סיפורים על מסירות, אמנות והיסטוריה מתעוררים לחיים. עם הדי פעמוני הקתדרלה המצלצלים באוזניכם, תצאו מהביקור בקתדרלה הקסומה עם הערכה חדשה ליצירתיות ושאפתנות חסרת הגבולות של המין האנושי. אל תפספסו ביקור במרפסת התצפית, והתרשמו מיצירות האמנות המרהיבות שפזורות ברחבי חללי הקתדרלה.

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!