חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ETIAS – ויזה לאירופה | אישור כניסה למדינות האיחוד האירופאי

עד היום יכולנו כתיירים להיכנס באופן חופשי למדינות האיחוד האירופי ולרוב המדינות ללא כל ויזה, כל עוד המטרה היתה לצרכי תיירות ונופש, אך כעת כל זאת עומד להשתנות. בקרוב ישראלים יידרשו להנפיק אשרת כניסה טרם ביקורם במדינות אירופה.

יש כיום 63 מדינות שאינן באיחוד האירופי ואין כל מגבלה להיכנס אליהן ללא ויזה, אלא שבקרוב  מאוד נצטרך אישור מיוחד כדי להיכנס אליהן. הכנו לכם מאמר מקיף בו נספר לכם מדוע חל שינוי, מה מטרת האישור כניסה ומתי צפוי השינוי להיכנס לתוקף.

כיום אזרחים יכולים להיכנס למדינות באזור שנגן בין  אם זה למטרה עסקית או פרטית עד 90 יום. במהלך 90 הימים הללו, אסור כמובן לעבוד, אך ניתן לעסוק בפעילות עסקית כל עוד לא חלפו 3 חודשים, כמובן שניתן לטייל כתייר עד 3 חודשים .

אלא שבשנים האחרומות, ארועים מטלטלים הובילו לסיכונים ביטחוניים  כתוצאה מאותם ארועי טרור והחלו יותר ויותר קולות הקוראים  להגביל את הכניסה למדינות האיחוד האירופי, כדי למנוע ארוע טראומתי החקוק בהיסטוריה של ארה"ב , אסון ה-11 בספטמבר . האיחוד האירופי החליט לא לחכות לאסון הגדול שיתרחש במדינות אירופה ולשם כך החליט שיש להטיל מגבלות ומעקב אחרי כל אדם ואדם שייכנס לשטח  מדינות האיחוד, כל זאת על מנת למנוע פעילות טרור ולגרום לאנשים וגם לתיירים לביטחון אישי. 

יחד עם זאת האיחוד האירופי לא רוצה ליצור מערכת בירוקרטית איטית ומסורבלת שתמנע מאנשים בעידן של היום מלהיכנס לאירופה, הנציבות האירופית (EC) החליטה על פיתרון שיוביל לביטחון, מבלי לפגוע בכלכלה ובענף התיירות  והפיתרון הזה הוא אישור כניסה – ETIAS.

נתחיל מלהבין, מהו השינוי שיחול ומה זה ETIAS?

ETIAS זה למעשה European Travel Information and Authorization System מערכת מאגר נתונים שתעקוב אחר כל האזרחים ממדינות שאינן זקוקות לאשרת כניסה. הדבר נהוג בארה"ב כבר שנים ועתה גם אירופה תצטרץ על מנת לפקח על האנשים הנכנסים לתחומה.

ההליכים לביסוס המערכת האלקטרונית שתבצע מעקב  ה-ETIAS החלו ב-2016, והיא תיכנס לתוקף ככל הנראה ממש בקרוב בנובמבר 2024.

באמצעות -ETIAS יבצעו פיקוח ובידוק ביטחונ יסודי אודות כל מי שירצה להיכנס ולבקר, רק אחרי שיימצא כשיר, ניתן יהיה לאפשר לו להיכנס למדינה כלשהי באזור שנגן. ה-ETIAS יוודא שאותו אדם אינו מהווה איום ביטחוני. מערכת אלקטרונית זו תכיל מידע המכיל את כל הפרטים האישיים, עבר וכו' כדי לקבוע אם אותם מבקרים יורשו להיכנס למדינות שנגן.

ה-ETIAS, לא יסנן רק אנשים המעוניינים להיכנס מסיבות עסקיות או תיירותיות, אלא גם אנשים  המעוניינים להיכנס למדינות שנגן בגלל שהם ממתינים להליך רפואי, יצטרכו גם כן לעבור בידוק ביטחוני כמו כולם. בנוסף, זה יהיה חובה עבור כל המדינות, ללא אשרת שנגן.

אישור כניסה (ויזה) לאירופה
אישור כניסה (ויזה) לאירופה

מדוע הוחלט שנדרש אישור ETIAS?

נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, ציין בנאומו ב-2016, כדלקמן:

"אנחנו צריכים לדעת מי חוצה את הגבולות שלנו. כך נדע מי נוסע לאירופה עוד לפני שהם מגיעים לכאן".

כלומר, הסיבה העיקרית והראשונית לאישור ETIAS היא סיבות ביטחוניות. האיחוד האירופי רוצה להבטיח שקט איזורי במדינותיו. ה-ETIAS יצמצם את הסיכון באופן משמעותי באמצעות מערכת אלקטרונית ומאגרי  המידע , לאחר שכל הנתונים אודות המבקרים ייאספן וניתן יהיה לדעת מי כשר להיכנס ומי מהווה איום. המשמעות היא שה-ETIAS יזהה אם לאדם יש עבר או רקע שעלול לפגוע בביטחון של מדינות שנגן.אם נמצא חשד מבוסס כזה ,תחול מגבלת כניסה על  האדם הזה, על מנת למנוע פיגועים בגבולות האיחוד האירופי. כלומר במקום לכבות שריפות אחרי פיגועים, המטרה היא מראש למנוע אותם, נכון שזה מצריך מכולנו ויזה , מצד שני תהיה לנו תחושה בטוחה יותר לטייל, ביודענו שאם אנחנו במעקב, אז כנראה גם מי שמהווה איום במעקב.

עם זאת, אישור ה-ETIAS נוצר גם מסיבות אחרות, שאינן קשורות בביטחון, היו עוד מטרות במדיניות האיחוד האירופי והשיקולים הינם כדלקמן:

 • צורך לקבוע נהלים ברורים  , תוך קיצור זמני הגשת בקשה
 • פיקוח וניהול גבולות מדינות האיחוד האירופי
 • מניעת פשיעה וטרור
 • לצמצם ולהפחית הגירה לא חוקית
 • חיזוק מדיניות ליברלית של האיחוד האירופי

המטרה היא שהאישור שנצטרך לקבל במסגרת מערכת  ה-ETIAS  יהיה בהליך מהיר, יעיל , כך שלא נאלץ לראות בנסיעה למדנות של איחוד האירופי כחוויה מסורבלת הכרוכה בטרחה.

אילו מדינות יידרשו מעתה אישור כניסה ETIAS

אלו הן המדינות האירופיות שידרשו ETIAS אישור כניסה  לצורך כניסה אליהן:

אוסטריה, בלגיה, בולגריה, קרואטיה, קפריסין, צ'כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת , גרמניה , יוון , הונגריה, איסלנד, איטליה , לטביה, ליכטנשטיין , ליטא, לוקסמבורג, מלטה, הולנד, נורבגיה, פולין, פורטוגל, רומניה, סלובקיה, סלובניה, ספרד , שוודיה ושוויץ.

מי יצטרך ETIAS?

כאמור, ה-ETIAS יידרש אישור כניסה לכל לאזרחי מדינות שכעת יכולות להיכנס לאזור האיחוד האירופי ללא ויזה. לפיכך, 63 המדינות שלא נמצאות באיחוד יצטרכו לקבל את אישור ה-ETIAS, לדוגמא חלק מהן:

 • אלבניה
 • אנטיגואה וברבודה
 • ארגנטינה
 • אוֹסטְרַלִיָה
 • איי בהאמה
 • ברבדוס
 • בוסניה והרצגובינה
 • בְּרָזִיל
 • ברוניי
 • קנדה
 • צ'ילה
 • קולומביה
 • קוסטה ריקה
 • דומיניקה
 • אל סלבדור
 • גאורגיה
 • גרנדה
 • גואטמלה
 • הונדורס
 • הונג קונג SAR*

שימו לב, כי עד אשר המערכת האלקטרונית תיכנס לתוקף ותתחיל לעבוד ביעילות, עשויות להתווסף מדינות רבות אחרות לאותן דרישות ומגבלת כניסה, אך כרגע, כל אזרחי המדינותהרשומות לעיל, יחויבו להסדיר אישור ETIAS אם אותו מבקר מעוניין לצאת לכל מדינה באיחוד האירופי.

כיצד תעבוד מערכת אלקטרונית ואישור כניסה ETIAS?

מי שרוצה לקבל אישור כניסהיצטרך  להגיש בקשה ל-ETIAS, בדומה להוצאת ויזה לארה"ב:

מילוי טופס הבקשה

מילוי אפליקציית ETIAS אינו הליך ארוך ולא כרוך ביותר מ-10 דקות, פרטים אישיים, מספר זהות, כתובת, וכו'. זה יהיה מקוון כך שלא תצטרכו למלא הרבה ניירת. בהתאם למדינה אליה תרצו להיכנר, תצטרכו למלא טופס . המידע יכלול את הפרטים הבאים:

מידע ביומטרי  זה הינו חובה למילוי על ידי מי שרוצה להיכנס למדינות האיחוד האירופי:

שם פרטי

שם משפחה

שם משפחה בלידה

תאריך לידה

מקום לידה

מידע על מספר זהות/אזרחות

כתובת

מייל ומספר טלפון

השכלה וניסיון בעבודה

המדינה באיחוד האירופי שאתה מתכוון לבקר בה

שאלות רקע יכללו אפילו מידע לגבי מצב ורקע רפואי, נסיעות למדינות בהן מתחוללת מלחמה או למקומות מהן גורשת או נדחתה כניסתך, וכן רישום פלילי ייבדק ביסודיות. כלומר אם הגשת בקשה, אתה למעשה מוותר על פרטיותך ואם יש לך עבר פלילי והרשעות קודמות, הדבר יהיה חשוף לעיני כל.

עבור קטינים, האפוטרופוס החוקי יגיש  בקשה ל-ETIAS במקומם

עבור בני משפחה של אזרחי האיחוד האירופי ממדינות אחרות, יש להציג הוכחה לקשר, תעודת מגורים וכל מידע אחר שיתבקש.

ETIAS ויזה לאירופה
ETIAS ויזה לאירופה

הגשת הבקשה

לאחר השלמת כל הפרטים בבקשה, יש  תשלום אגרה אגרה , ולאחר מכן יש להגישה. כדי לקבל את האישור המיוחל, המערכת בודקת האם כל הנתונים שנמסרו לה, הנם כפי שהם, האם לא הסתרת מידע?

המערכת האלקטרונית בודקת האם המידע שמסרת הינו מדוייק

זכאותך להיכנס תיבדק לאחר בדיקת הרקע שלך

יבדקו האם אתה מהווה סכנה

רק אם כל האמור בטופס הבקשה נמצא אמין,תמצא זכאי לאישור כניסה -ETIAS, כל ההליך צפוי להסתיים בתוך זמן קצר.

יחד עם זאת, חלק מהאנשים לא יקבלו את האישור ועדיין יקבלו הזדמנות  נוספת לעבור בדיקה ולקבל את האישור של -ETIAS, הבקשה תוגש  באופן ידני. העיבוד הידני צפוי להימשך  כ-4 ימים או במקסימום עד  שבועיים.

כמה יעלה לעשות את תהליך הבדיקה עד לקבלת אישור ETIAS?

ה-ETIAS ל צפוי להיות  הליך יקר. ה-ETIAS יעלה רק 7 אירו לכל בקשה. זה תקף רק למבוגרים מעל גיל 18, שכן אלה מתחת לגיל 18 כלל לא יחוייבו לשלם עבור הכניסה. ניתן לשלם את האגרה באמצעות כרטיס אשראי. מיד לאחר השלמת התשלום, האישור ETIAS יוכל להוות אישור כניסה למדינה שתבחרו.

לכמה זמן ה-ETIAS יהיה תקף?

אם יאושר, ה-ETIAS עשוי להיות תקף למשך 3 שנים או עד תום תוקפו של מסמך הנסיעה שנרשם במהלך הבקשה, המוקדם מביניהם. האם תקבל את תקופת התוקף הראשונה או השנייה תלויה בהערכת המערכת של המידע והסיכון שלך.

האם ייתכן שבקשתכם לאישור ה-ETIAS תידחה?

כן, ניתן לדחות את הבקשה ETIAS  מסיבות שונות:

אם אדם השתמש בתעודת נסיעה שדווחה כאבודה,זהות שנגנבה, כלומר פיקטיבית, אינך האדם שאתה טוען, אם מסרת פרטים שגויים או לא חוקיים במסגרת הבקשה  ,מערכת המידע של שנגן – SIS II אמורה לעלות על כך.

אם מדובר באדם המהווה סיכון ביטחוני עבור אזרחי ומטיילי אזור שנגן.

המבקש  הוא  מהגר לתי חוקי.

המבקש מהווה סיכון גבוה למגיפה.

כנגד המבקש עומדת התראה ב-SIS לפיה חל סירוב כניסה.

המבקשלא השיב לכל הדרישות, לבקשה לקבלת מידעבתוך המועד שהוקצב או שגה או החסיר מידע מהטופס המקוון.

בנוסף על כל אלה, המבקש לא הגיע לראיון בעת הצורך.

אישור נסיעה יכול שלא להינתן במידה והתעורר אפילו ספק קל אודות  המידע שניתן והמסמכים שאמורים לבסס את הבקשה.

אם בקשת ה-ETIAS נדחית, האם יש מה לעשות?

ההליך הרגיל לוקח דקות ספורות מרגע שהגשתם את הבקשה, כאשר הכל תקין תקבלו את התשובה שהינכם זכאים עלאישור כניסה של ה-ETIAS שלך. אם לא, תקבלו את הודעת הדחייה. בהודעת הדחייה של הבקשה שלכם, יהיו נימוקים לסיבת הדחייה של בקשת ה-ETIAS. ניתן לערער על החלטה זו, אם יש לכם נימוק הסותר את סיבת הדחייה, ניתן לנסות להגיש שוב בקשה.

כיצד אוכל לערער על החלטת דחייה של ETIAS?

כל מבקר שנדחה זכאי לערער על ההחלטה וזאת אם יש לו הוכחה שההחלטה שהתקבלה לגביו שגויה ומקורה בטעות. מאחר וכמות אדירה של אנשים נכנסת למאגר הנתונים, בהחלט ייתכנו טעויות.

הליכי הערעור צריכים להיות מופניפ על ידי היחידה הלאומית ETIAS של המדינה, האחראית על דחיית הבקשה.

אילו מסמכים נדרשים עבור אישור כניסה ETIAS?

מעבר למילוי טופס עם כל המידע והרקע בנושא השכלה, בריאות ועבר פלילי, תצטרכו להגיש לצורך אשרת כניסת ה-ETIAS את  הדרכון שלכם, במידה והוא בתוקף. הדרכון שלכם ייבדק באופן הבא:

התמונה הדיגיטלית אינה מודבקת לדרכון

דרכון קריא ,כולל שתי שורות של מספרים, אותיות וסמלים

שבב דרכון אלקטרוני – יהווה יתרון. ניתן למצוא את השבב הזה בעמוד השער של הדרכון בתחתית.

אמנם ההנחיה היא שיש להגיש אך ורק דרכון לצורך אישור הכניסה, אך היו מוכנים לכך שבקשת ETIAS, עשויה להיות מותנית   בהגשה של מסמכים נוספים.

מי יצטרך להגיש מסמכים נוספים עבור ETIAS?

עם הגשת בקשת ETIAS, אם קיים חשש לגבי מועמד, הוא עשוי להתבקש להגיש מסמכים נוספים, מכיוון שהיחידה הלאומית של ETIAS של המדינה אליה אתם רוצים להיכנס עשויה לחשוב שהמידע שנתן המבקש אינו מספק או שנדרש מידע נוסף לצורך בדיקת האמינות של אותו מבקש לבקר.

המבקש יקבל את רשימת המסמכים הנוספים שעליו לשלוח באמצעות דואר אלקטרוני.

יש לספק את המסמכים הנוספים ישירות ליחידה הלאומית של ETIAS וזאת באמצעות שירות החשבון המאובטח, תוך 10 ימים מתאריך קבלת הבקשה.

האם אוכל להיכנס לכל מדינה באיחוד האירופי עם אישור ETIAS?

כדי  להשתמש באישור כניסה של ETIAS, תחילה עליך לעבור דרך המדינה שציינת בבקשתך שאתה רוצה לבקר בה. אם תכננתם לעבור דרך גרמניה, לאוסטריה למשל, וציינתם בפנייתכם שהמדינה הראשונה בה תבקרו היא גרמניה, עליכם לעבור דרכה לפני שאתם מבקרים באוסטריה. לאחר שנכנסתם למדינה הראשונה, תוכלו לבקר בכל מדינה אחרת באזור שנגן למשך עד 90 יום.

עם זאת, עצם הגשת אישור הכניסה-ETIAS לא בהכרח אוצר שתוכל כעת להיכנס לכל מדינות האיחוד האירופי. זה נתון לשיקול דעת של רשויות הגבול.

ישנן מדינות באיחוד האירופי, שאינן נמצאות באזור שנגן, והאישור לא יסייע להיכנס אליהן , גם אם קיבלת אישור ETIAS.

כיצד ETIAS בודק את המידע על מבקרים פוטנציאלים?

ETIAS יהיה מחובר למאגרי מידע רבים שיוכלו לאמת את המידע אודות אותו מגיש בקשה תוך דקות. לכן חשוב לתת תשובות כנות ואי כל טעם לנסות למסור מידכ כוזב שכן זה רק עלול להכשיל אתכם וייחשב כמסירת מידע כוזב. אם תיתפסו במסירת מידע הונאה למערכת ETIAS, תישלל הרשאה. בנוסף, אם ה-ETIAS שלך יאושר, אך מאוחר יותר, יתגלה שהמידע שמסרת ובהתבסס עליו נכנסת, היה מידע כוזב, ה-ETIAS שלך יבוטל.

כמה זמן לוקח להשלים את בקשת ה-ETIAS?

כל התהליך אישור קבלת  ה-ETIAS צפוי לקחת דקות בודדות בלבד , טופס פשוט ומקוון מילוי. לאחר 10 דקות, תקבל הודעה על כך שהבדיקה הסתיימה וייתכן שתתבקשו להתחיל מההתחלה. כדי להימנע מכך, נסו לשמור את המידע שלכם.

האם אני יוזמן לראיון עבור אישור כניסה ETIAS?

אין צורך בראיון לקבלת אישור כניסה ETIAS. עם זאת, ייתכן שחלק ממגישי הבקשה יידרשו להגיע לראיונות על מנת שבקשת ה-ETIAS שלהם תטופל במלואה. זה אומר שקיים ספק לגביך,  לגבי המידע או התיעוד שמסרת  בבקשה שלך ונדרשת בדיקה נוספת כדי להתרשם שאינך מהווה איום או סיכון .

היחידה הלאומית ETIAS של המדינה אליה תרצה להיכנס, עשויה להזמין את המבקש לראיון אישי.

ההודעה אודות הראיון תימסר למועמד באמצעות שירות הדואר האלקטרוני, תוך 72 שעות מהגשת הבקשה למידע או מסמכים נוספים. הראיון יתקיים תוך עשרה ימים ממועד ההזמנה. אן המבקש יבחר שלא להגיע לראיון, הבקשה תידחה.

האם אני צריך ETIAS אם יש לי ויזת שנגן (Schengen Visa)?

לא, אם יש לכם ויזת שנגן (Schengen Visa), לא תצטרכו להגיש בקשה לאישור ETIAS. כל שתצטרכו זה להציג את הויזה שלכם לרשויות הגבול, כאשר אתם נכנסים למדינות אזור שנגן. כאשר תוקף הויזה שלכם יפוג, אתם תוכלו להגיש בקשה ל-ETIAS .

האם אזרחי בריטניה יידרשו לקבל את אישור ה-ETIAS?

כל אזרחי בריטניה יצטרכו להגיש בקשה לאישור נסיעה של ETIAS עד נובמבר 2023

תושבי בריטניה שהם בעלי דרכון של אחת המדינות שעמן יש לאיחוד האירופי משטר ויזה ,לא זכאים להגיש בקשה ל-ETIAS למרות תושבותם בבריטניה. במקום זאת הם יצטרכו להגיש בקשה לאשרת שנגן רגילה.

שאלות נפוצות

לא. אישור ETIAS אינו ויזה.

אזרחים ימשיכו לנסוע לאיחוד האירופי ללא ויזה אך פשוט יידרשו לקבל אישור נסיעה דרך ETIAS לפני נסיעתם.

ETIAS תהיה מערכת פשוטה, מהירה וידידותית למבקרים, המטרה היא שהליך זריז יוביל לכך שב-95% מהמקרים, לניתנת תשובה חיובית תוך דקות ספורות.

אישור נסיעה של ETIAS אינו דומה לבירוקרטיה הכרוכה בהוצאת ויזה. אין צורך להגיע לקונסוליה על מנת להגיש בקשה, לא נאספים נתונים ביומטריים ונאסף פחות מידע באופן משמעותי מאשר במהלך הליך הגשת בקשה לויזה.המילוי של בקשת ה-ETIAS המקוונת נמשכת מספר דקות בלבד. אישור ETIAS יהיה תקף למספר בלתי מוגבל של כניסות.

ESTA היא המקבילה האמריקאית ל-ETIAS של האיחוד האירופי. בעוד ETIAS מייצג מידע ואישור כניסה לאירופה, ESTA מייצג מערכת אלקטרונית לאישור נסיעות.

כמו שלא ניתן להיכנס לארה"ב עם ETIAS, מי שמחזיק ESTA אינו רשאי להיכנס לאיחוד האירופי ללא ויזת ETIAS או שנגן. אזרחי ארה"ב , אשר מורשים להיכנס לאירופה ללא ויזה, החל מנובמבר 2023, יצטרכו לקבל אישור כניסה ETIAS לפני נסיעתם לאזור שנגן.

ניתן יהיה להיכנס למדינות החברות בשנגן כמה פעמים שתרצו, כל עוד ה-ETIAS שלכם תקף, ולא נשארתם יותר מ -90 ימים בתקופה של 180 יום .

כל אזרחי המדינות שיכולות כיום להיכנס לאיחוד האירופי ללא אשרות, זכאים להגיש בקשה ל-ETIAS. עליכם לקבל אשרת שנגן כדי להיכנס למדינות האיחוד האירופי.

שאלה

תשובה

האם אני צריך גם ETIAS אם יש לי ויזת שנגן?

אם יש לך ויזת שנגן, זה אומר שלא תזדקק לאישור ETIAS. אתה יכול להציג את הויזה שלך לרשויות הגבול כאשר אתה נכנס למדינות אזור שנגן. כאשר תוקף הויזה שלך יפוג, אתה יכול להגיש בקשה ל-ETIAS .

האם אני צריך ויזת ETIAS אם כבר יש לי ויזה לטווח ארוך מאחת המדינות החברות?ויזה שמעניקה לך את הזכות לנוע בכל שנגן, תמנע ממך צורך בקבלת אישור נסיעה כל עוד יש לך את הויזה בתוקף.

האם תינוקות וילדים צריכים ETIAS?

כל נוסע, אפילו תינוקות וזקנים, יצטרכו להציג אישור נסיעה עם הגעתם לשנגן על מנת להתיר כניסה. אך אנשים מתחת לגיל 18 פטורים מאגרה ולא יצטרכו לשלם עבור השירות.

האם האישור שלי עלול להתבטל? כן, ניתן לבטל אישור נסיעה אם התנאים להנפקת אישור הנסיעה אינם מתקיימים עוד, או אם נמצא כי בעל אישור הנסיעה הפר את כללי ה-ETIAS.מסר מידע כוזב למשל או הצטרף לארגון טרור.

מהי רשימת המעקב של ETIAS?

נתונים אלה ניתנים אודות עבירה פלילית (כגון טרור) אם אדם השתייך או לקח חלק בפעילות כזאת הוא לא יהיה זכאי לאישור נסיעה. רשימת המעקב של ETIAS תוקם על סמך המידע שיסופק על ידי המדינות החברות והאירופול.

מתי ההליך ETIAS צפוי להתחיל?

ETIAS אישור הנסיעה צפוי להידרש החל מנובמבר 2023.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!