Search
Close this search box.

מוזיאון מאוריצהאוס בהאג (Mauritshouse Museum)

מוזיאון מאוריצהאוס בהאג (Mauritshouse Museum)

ממשיכות המכחול העדינות של ורמיר ועד לעבודות הצללים הנועזות של רמברנדט, מוזיאון מאוריצהאוס בהאג הוא אוצר אמנות עוצר נשימה. עמוס עד גדותיו ביצירות אמנות בעלות שם עולמי ובמאות שנים של היסטוריה, המוזיאון הייחודי ייקח אתכם למסע בלתי נשכח בזמן. 

אז בואו יחד איתנו לעולם הקסום של אמנות תור הזהב ההולנדית, במוזיאון מאוריצהאוס המרהיב:

כרטיס כניסה למוזיאון מאוריצהאוס

הזמינו מראש כרטיסים וחסכו את התורים במוזיאון מאוריצהאוס המרהיב

ההיסטוריה של המוזיאון:

אלו מכם שגילו את המילה האוס בשמו של המוזיאון לא טועים, שכן, בתחילתו היה המוזיאון בית מגורים של רוזן עשיר בשם יוהאן מאוריץ ואן נסאו-סייגן, מושל המושבה ההולנדית בברזיל. הבית העתיק, שהוזמן על ידי הרוזן העשיר, נבנה בין השנים 1636 ל-1641, וסימל את הפאר וההוד של תקופת תור הזהב ההולנדית.

בשנת 1664 עובר מאוריץ לגרמניה, והבית עובר מיד ליד במשך מאות שנים, ומשמש כאחוזות מגורים ואפילו כבית מלון. בשנת 1820 פורצת שריפה בבניין העתיק והוא ניזוק קשות. 

לאחר השריפה מחליטה ממשלת הולנד לקנות את הבניין במטרה לשכן בו את "הקבינט המלוכתי לציורים"- אוסף ממשלתי של ציורים של גדולי הציירים ההולנדים. כך היה, ובשנת 1824 פועל המוזיאון כמוזיאון ציבורי. את שמו קיבל מבעל הבית המקורי- מאוריץ. 

עם השנים גדל אוסף המוזיאון בהתמדה, וכיום הוא ביתם של מאות ציורים ביניהם ציורים אייקונים מוכרים עליהם נרחיב מיד. בשנים 2012-2014 נערך שיפוץ במוזיאון, וזה הפך אותו למוזיאון גדול וחדשני תוך שמירה על משמעותו ההיסטורית והתרבותית.

The Mauritshouse Museum
המבנה העתיק של מוזיאון מאוריצהאוס
The Mauritshouse Museum
אמנות בכל פינה- ביתו הקסום של מאוריץ

האוסף המרהיב של המוזיאון:

מוזיאון מאוריצהאוס מתגאה ביותר מ-800 יצירות המשמשות עדות לתקופת תור הזהב ההולנדית, תקופה של שגשוג מדיני ואומנותי. אוסף המוזיאון, שנאסף בקפידה, מורכב ממגוון רחב של יצירות אמנות- מיצירות טבע דומם ונופים דרך פורטרטים וציורי ז'אנר ייחודיים.

ה-'pièce de résistance' של אוסף המוזיאון היא ללא ספק יצירת "נערה עם עגיל פנינה" של יאן ורמיר. הציור המדהים הזה, שצייר ורמיר בשנת 1665, מכונה "המונה ליזה של הצפון", והוא מושך אליו מאות אלפי מבקרים שמגיעים להתפעל ממשיכות המכחול העדינות והבעות הפנים של הנערה בציור השמן על פלקט הקנבס. 

הציור היפהפה מושך אליו תשומת לב רבה, ומספר סרטים וספרים חוברו בהשראתו, בין היתר הרומן "נערה עם עגיל פנינה" מאת הסופרת האמריקאית טרייסי שבלה שנכתב בשנת 1999, או הסרט הנושא שם זהה שיצא בשנת 2004 בכיכובה של סקרלט ג'והנסון. בשנת 2007 יצא לאקרנים סרט בשם "טירוף של קולג", בו חבורת נערות תלמידות קולג' גונבות את הציור היקר ומוכרות עותק שלו במטרה לכסות את החובות של עידן הקולג'. 

The Mauritshouse Museum
''נערה עם עגיל פנינה''- על מי את מסתכלת?

יצירה נוספת שאסור לכם לפספס במוזיאון היא ''שיעור האנטומיה של ד"ר ניקולאס טולפ" (בשפת המקור: De anatomische les van Dr. Nicolaes Tulp), יצירה אייקונית של הצייר ההולנדי רמברנדט, שאגב זכה לכינוי "אמן היהודים", זאת בשל אהבתו לעם היהודי והעובדה כי דמויות יהודיות רבות מופיעות ביצירותיו השונות. 

היצירה המרתקת מספקת תובנה מעניינת ומשעשעת על הרפואה "המתקדמת" של שנת 1632 בו צוירה, תוך הצגת השליטה המדהימה של האמן באפקטים של אור וצל.

מלבד שתי יצירות המופת הללו של רמברנדט וורמיר, תוכלו למצוא מאות יצירות של אמנים בולטים נוספים כמו יאן סטיין, צייר הולנדי הידוע בשל יצירותיו המשעשעות וההומוריסטיות ופראנס הלס, דיוקנאי הולנדי. אל תפספסו את יצירותיו של יאקוב ואן רויסדאל, שצייר ציורי בארוק עתיקים, ביניהם ציור של בית הקברות היהודי "בית חיים" שניצב ליד העיר אמסטרדם.

The Mauritshouse Museum
יצירת ''שיעור האנטומיה של ד''ר טולפ''

אוסף פסטורלי במיקום פסטורלי:

ניתן לדבר רבות על אוספי המוזיאון המרהיבים, אך ניתן לביקור לעשות את שלו. מה שכן נציין הוא את המיקום הפסטורלי של המוזיאון, בלב העיר האג, בנוף פסטורלי המשקיף על אגם Hofvijver הכחול. המוזיאון מציע נוף ציורי שמשלים את החוויה והופך אותה ללא פחות ממושלמת. 

המוזיאון ייקח אתכם לחוויית ביקור ביצירת מופת ארכיטקטונית מהמאה ה-17, בניין מעוטר בחזית לבנים אדומות וחללי פנים אלגנטיים.

אז מה לא לפספס בביקור במוזיאון מאורציהאוס:

היצירות המפורסמות:

"נערה עם עגיל פנינה" מאת יוהנס ורמיר: יצירה המכונה לעתים קרובות 'המונה ליזה של הצפון', ציור קסום של ילדה תמימה המביטה אל עבר צופיה, עונדת עגיל פנינה משתלתל מאוזניה. מדובר ללא ספק ביצירה המפורסמת במוזיאון, וצפו לקהל מעריצים נלהב שיקיף את היצירה לכל אורך שעות הביקור. 

"שיעור האנטומיה של ד"ר ניקולאס טולפ" מאת רמברנדט: ציור המתאר קבוצת מנתחים שנאספה סביב שולחן ניתוחים קטן, וצופה בד"ר טופל מדגים נתיחה בזרועו של מטופל. הציור נחשב למפורסם ומרהיב והוא מציג לצופיו את עולם הרפואה העתיק לצד שילוב אלמנטים מדהימים של אור וצל של האמן המוכשר רמברנדט.

"החוחית" ("The Goldfinch") מאת קרל פבריציוס:  ציור קטן וקסום המתאר ציפור חוחית כבולה. את הציור צייר פבריציוס, אמן הולנדי מוכשר שהיה תלמידו של רמברנדט.

"השור" מאת פאולוס פוטר: ציור יפהפה ענק שצויר בשנת 1647 על ידי פאולוס פוטר ההולנדי. בציור ניתן לחזות בשור, מוקף בבעלי חיים אחרים ובדמות אדם.

המבנה המרשים:

בניין המוזיאון הוא יצירת אמנות בפני עצמה. הארכיטקטורה וחללי הפנים שלו מציעים הצצה לסגנון החיים היוקרתי של האליטה ההולנדית במאה ה-17. אל תפספסו ביקור בגרם המדרגות המפואר של הבניין, והתפעלו מציורי התקרה המרהיבים.

גלריית הנסיך וילם החמישי (Prince William V Gallery):

מוזיאון מאוריצהאוס שוכן למעשה בתוך שני מבנים, המרכזי שבהם הוא המאוריצהוס, ביתו של מאוריץ, והשני הוא גלריית וילם החמישי. כרטיס הכניסה למוזיאון כולל את שני המבנים, ששניהם מכילים את אוספי המוזיאון ואלו נמצאים מרחק הליכה קצרצר אחד מהשני. 

גלריית הנסיך וויליאם החמישי הוקמה על ידי מלך הולנד, וילם החמישי במאה ה-18, במטרה לשכן את אוס, הציורים הנרחב שלו. וילם רצה ליצור גלריה לאמנות שתהיה נגישה לציבור, רעיון שהיה נחשב חדשני ומיוחד באותה התקופה.

הגלריה ממוקמת בארמון לשעבר של רוזן הולנד. הבניין המפואר שוחזר בקפידה ומציע למבקריו הצצה אל השפע והפאר של עולם האמנות של המאה ה-18.

אוסף המוזיאון הוא אוסף משולב ומכיל ציורים מהאוסף המקורי של הנסיך וילם החמישי לצד יצירות מאוסף מאוריצהאוס. כלל היצירות בגלריה צוירו על ידי ציירים הולנדים ופלמים, ביניהם סטיין, פוטר ואנתוני ואן דייק. 

מוזיאון מאוריצהאוס- מידע חשוב:

מיקום: מוזיאון מאוריצהאוס ממוקם במרכז העיר האג, והוא נגיש בקלות באמצעות תחבורה ציבורית. אל המוזיאון ניתן להגיע בקווי חשמלית ואוטובוסים שעוצרים בתחנת Buitenhof/Hofweg הסמוכה. תחנת הרכבת דן האג סנטרל (Den Haag Centraal) נמצאת במרחק הליכה קצר מהמוזיאון, מה שהופך את הביקור במוזיאון נגיש גם למטיילי יום מאמסטרדם או רוטרדם. למגיעים ברכב ניתן למצוא מספר חניונים בתשלום בקרבת המוזיאון.

כתובת המוזיאון: Plein 29, Den Haag.

שעות הפתיחה: מוזיאון המאוריצהאוס פתוח בימים שלישי- ראשון בין השעות 10:00-18:00. ימי שני בין השעות 13:00-18:00. 

גלריית הנסיך וילם החמישי פתוחה בימים שלישי- ראשון בין השעות 12:00-17:00. הגלריה סגורה בימי שני.

במקום תוכלו למצוא גם מסעדת בראסרי נחמדה בשם Brasserie Mauritshuis המציעה נופים פסטורליים לעבר האגם היפה לצדו של המוזיאו, וחנות מזכרות.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש!

מומלץ להקדיש למוזיאון לפחות שעתיים.

לסיכום, מוזיאון מאוריצהאוס מאפשר למבקריו לחקור את לב ליבה של תקופת תור הזהב ההולנדית דרך עיניהם של האמנים הנערצים ביותר. האוסף הנרחב של המוזיאון, היצירות האייקוניות לצד התפאורה האלגנטית שלו מספקים חוויה מעשירה ומעוררת השראה לאוהבי האמנות. בביקור בעיר האג אל תפספסו ביקור במוזיאון מאוריצהאוס שייקח אתכם למסע עוצר נשימה בין משיכות מכחול לארכיטקטורה מרהיבה.

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!