Search
Close this search box.

סיור בעקבות יהדות קרקוב עם מדריך שמע בעברית

סיור בעקבות יהדות קרקוב עם מדריך שמע בעברית

העיר הקסומה קרקוב מתהדרת בהיסטוריה מפוארת ובמורשת יהודית ענפה שנגדעה באחת עם הכיבוש הנאצי בזמן מלחמת העולם השנייה. הסיור בעקבות יהדות קרקוב מזמין אתכם לעזוב לרגע את הרחובות ההומים וציוני הדרך האייקונים של העיר, ולוקח אתכם לצלול אל עברה של העיר, תוך חקר המורשת היהודית שלה וההיסטוריה הכואבת תחת הכיבוש הנאצי.

הסיור מתחיל ברובע ההיסטורי קז'ימייז' (Kazimierz), שהיה בעבר הרובע היהודי בעיר, סמל לדו קיום בין התרבות הפולנית לתרבות היהודית. במשך מאות שנים עמד רובע קז'ימייז' כסמל לסימביוזה, עדות חיה להרמוניה בין תרבויות. רחובות הרובע והכיכרות הפסטורליות מספרים סיפורים של חיים ומורשת, ומספקים הצצה אינטימית לקהילה היהודית המפוארת שהתגוררה בין רחובות הרובע.

בסיור המודרך תצאו לשוטט בנתיבים ההיסטוריים של הרובע תוך הדרכה מעמיקה על הדי העבר וחיי התרבות התוססים שהיו בו. ברובע הקסום תבקרו בכיכר גיבורי הגטו (Plac Bohaterów Getta), אנדרטה לזכרם של יהודי הרובע שהוצאו בכוח מביתם ונשלחו לתוך גטו קרקוב ששכן ברובע פודג'ורזה (Podgórze) הסמוך.

משם, תמשיכו לרחוב Szeroka המרכזי, ותבקרו בששת בתי הכנסת של הרובע, כל אחד מהם מספר סיפור היסטורי מעידן אחר ומציג בגאווה סגנון אדריכלי אחר, שמעידים על התפתחות הקהילה היהודית בעיר.

השיא של המסע המרגש ייקח אתכם לבקר במוזיאון המפעל של אוסקר שינדלר, שם תיחשפו באמת להיסטוריה הכואבת של רצח העם היהודי אל מול חסידי אומות העולם שפעלו להצלת יהודים מהזוועות.

סיפורו של המפעל של אוסקר שינדלר (Oskar Schindler's Enamel Factory):

בליבה של העיר קרקוב, בתוך שכונה פסטורלית ונעימה, לא רחוק מהשכונה היהודית של העיר, תמצאו את מפעל האמייל של אוסקר שינדלר- סמל לגבורה ואומץ בתוך התקופה האפלה ביותר בהיסטוריה. המפעל, שייצר כלי אמייל ותחמושת, הפך לאחד מהמפעלים המפורסמים בעולם, אודות לאיש אחד בשם אוסקר שינדלר, שהיה הבעלים של המפעל.

שינדלר, שהיה חבר במפלגה הנאצית, וכיוצא בזאת יכול היה להרוויח רבות משנות המלחמה הארוכות, התפתח במהלך שנות המלחמה והפך להיות סמל לאנושיות וגבורה. שינדלר העסיק במפעל האמייל שלו בשנות המלחמה יהודים רבים, ובכך הציל למעלה מ-1,000 יהודים ממחנות הריכוז 

לאחר המלחמה הוסב המפעל למוזיאון ברמה עולמית, שמכונה רשמית "המוזיאון ההיסטורי של העיר קרקוב". במוזיאון תוכלו למצוא תערוכות קבועות לצד תערוכות מתחלפות, כשהמרכזית בהן היא תערוכה שמספרת את סיפורה של העיר קרקוב תחת הכיבוש הנאצי. 

הביקור במוזיאון ייקח אתכם למסע כרונולוגי שעוקב אחר חייהם של תושבי קרקוב במהלך מלחמת העולם השנייה, כשרוב המוזיאון עוסק כמובן בסיפורה של הקהילה היהודית. תערוכות המוזיאון מספרות את סיפור הפלישה הנאצית, צוללות למעמקי השואה ומסתיימות בשחרור הסובייטי. כלל התערוכות מציגות פרטי אספנות, חפצים מיוחדים ותצלומים היסטוריים לצד מולטימדיה שמנגישה את הביקור. 

לצד התערוכות שמספרות את סיפורה של העיר תחת שנות המלחמה והשואה הקשות, תמצאו גם את התערוכה שמוקדשת לחסיד אומות העולם אוסקר שינדלר. התערוכה אמנם לא גדולה, אך היא נוקבת ומיוחדת. בין תצוגות התערוכה תמצאו את משרדו של שינדלר, שנותר ללא שינוי מאז שנות המלחמה, המקום בו התקבלו ההחלטות שהצילו חיים רבים. בתערוכה תמצאו את "רשימת שינדלר" האמיתית, לא הסרט המפורסם, אלא הרשימה של שמות האנשים ששינדלר הציל. 

מעבר להיסטוריה האישית של שינדלר, תמצאו גם מגוון תערוכות שמתעסקות בהשפעות המלחמה, כמו תעמולה נאצית, החיים בגטו היהודי, תנועת ההתנגדות והניצחון הסובייטי שהוביל לסיום המלחמה. שלל התערוכות מוצגות בצורה מעניינת, עם מגע אינטימי שמאפשר לנו להבין טוב יותר וללמוד על התקופה החשוכה. 

במפעל של שינדלר יסתיים הסיור, וישאיר אתכם כנראה עם יותר שאלות מתשובות. במסע המרתק תהיו לא רק עדים להיסטוריה, אלא חלק ממנה, חלק מהנרטיב המתמשך שמעצב את העולם בו אנו חיים.

סיור בעקבות יהדות קרקוב- מידע חשוב:

הסיור הינו סיור מודרך בשפה האנגלית, לצד מדריכי אודיו זמינים בשפות שונות וביניהן גם בעברית.

משך הסיור הינו שעה וחצי.

כרטיס הסיור כולל כניסה למספר אתרים בעיר, ביניהם גם מוזיאון המפעל של אוסקר שינדלר, לצד הדרכה צמודה באנגלית ומדריכי אודיו בעברית.

יש להזמין כרטיסים מראש!

שימו לב לבחור בעת הזמנת הכרטיסים הדרכת אודיו בעברית.

נקודת מפגש הסיור הינה מסופי האוטובוס K+R ב- Plac Matejki 2. שבקרקוב.

אין הגבלת גיל על הסיור, אך הסיור אינו מתאים לילדים צעירים.

הסיור המרגש ייקח אתכם אל לב המורשת היהודית של קרקוב, ויספר לכם באופן המובהק ביותר על קהילה יהודית ענפה שעברה טרגדיה בלתי אנושית. הסיור ייקח אתכם לגלות את החיים שלפני המלחמה, בעיר התוססת קרקוב, לצד שנות המלחמה הקשות, עם נקודות אור שנקראות חסידי אומות עולם.

אז אם מעניין אתכם לשמוע על העבר ההיסטורי של הקהילה היהודית הפולנית, וללמוד עוד על פעולותיהם של חסידי אומות עולם, אנו ממליצים בחום לצאת לסיור המודרך בעקבות יהדות קרקוב.

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!