חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רומא – סיור היכרות – לא לפספס דבר

עיר החיים והנצח - רומא

שוכנת לאורך הגדות המתפתלות של נהר הטיבר, רומא, העיר הנצחית, קורצת עם השטיח העשיר שלה המפואר בהיסטוריה, תרבות, מסורות, קולינריה ויופי שאין שני לו.

לפני שיוצאים למסע אל היעד המפואר הזה, הכרחי לתפוס את מהותה של רומא, להעריך בצורה מלאה את הפאר שלה.

לחישות של קיסרים עתיקים, שטיח של אמנות מעוררת יראת כבוד וסמטאות המהדהדות בסיפורי תשוקה ותככים, רומא, היא לא רק עיר, היא מסע מורגש בזמן.

דמיינו לעצמכם שוטטות ברחובות מרוצפי אבן, כל אבן חרוטה באלפי שנים של היסטוריה, ומתמודדת פנים אל פנים עם מונומנטים אדירים שהיו עדים פעם לעוצמתה של האימפריה הרומית. כל פנייה מציעה מחזה חדש, מבזיליקות ענקיות ומרשימות שנראות כאילו נוגעות בשמיים ועד לפיאצות שוקקות שטופות בזוהר זהוב, המספרות סיפורים על גלדיאטורים, משוררים ואמנים שפעם קראו לעיר הנצחית הזו בית.

כל יום מתחיל כהרפתקה בפני עצמה ומסתיים כלילה בלתי נשכח, רומא קורצת בפיתוי שאי אפשר לעמוד בפניו, ומבטיחה מפגש עם העבר, החדור באנרגיה התוססת של ההווה.

רומא היא יותר מסתם עוד עיר, היא מוזיאון חי, עדות לגאות והשפל של הציוויליזציה האנושית וההיסטוריה של העם האיטלקי.

על פי האגדה, רומא נוסדה על ידי האחים התאומים רומולוס ורמוס, מטרופולין עתיק זה מתגאה בהיסטוריה המתפרשת על פני כ – 2,000 שנה.

ההיסטוריה העשירה של העיר מתבטאת בהמון מאפיינים, בין אם זה אוכל מסורתי ותרבותי שכבר מזמן הפך לאחד מהאהובים בעולם, בנייני ענק ואתרים ארכיאולוגיים מרהיבים ועוד אטרקציות ומקומות בילוי שונים, בואו לצלול איתנו אל עבר סיפורה של רומא, בסיום המאמר כבר תרצו להיות על המטוס בדרך לחופשה הבאה שלכם, כאשר אתם מוכנים וכל המידע כבר נמצא אצלכם…

הקולוסיאום

הקולוסיאום, אמפיתיאטרון אדיר שפעם שאג בתרועות הצופים במהלך תחרויות גלדיאטורים אפיים, עומד כעדות לעברה המפואר של העיר, צורתו האליפטית והקשתות המתנשאות משמשות סמל מתמשך ליכולתה האדריכלית של רומא ולכושר ההמצאה של המהנדסים שלה.

בעבר, הקולוסיאום הדהד בשאגותיהם של כמעט 50,000 צופים, שהתאספו כדי לחזות בקרבות גלדיאטורים, ציד חיות בר ואפילו קרבות ימיים, כשהזירה יכולה להשתנות בצורותיה ואף להיות מוצפת מים ולדמות קרב ימי לכל דבר.

באופן מסקרן, מתחת לרצפה החולית של הקולוסיאום מסתתר עולם תת קרקעי מורכב, ההיפוגאום, מבוך של מנהרות וחדרים שהיה מרכז פעילות.

מהאזור הנסתר הזה, גלדיאטורים התכוננו לקרב, מכונות משוכללות הרימו חיות ואביזרים לתוך זירת הקרב והביאו לחיים את המחזות הדרמטיים שעסקו בהצגת כושר הנדסה רומאי כמו בבידור.

עם הזמן, למרות שסבל נזקים מרעידות אדמה ושודדי אבנים, הקולוסיאום החזיק מעמד, במשך שנים ועד היום משמש אטרקציה מספר 1 בעיר.

הפורום רומאנום - Forum Romanum

הפורום רומאנום, או הפורום הרומי, פעם הלב השוקק של רומא העתיקה, הוא מרחב רחב ידיים של חורבות המספר סיפורים על השינוי של עיר מישוב שבטי קטן למוקד המרכזי של אימפריה אדירה.

כל חורבה, ממקדש שבתאי המפואר ועד לקשת הגדולה של ספטימיוס סוורוס, לוחשת סיפורים על תככים פוליטיים, טקסים אגדיים וחיי היומיום של הרומאים.

יתרה מכך, קשה שלא לחוש תחושת יראה כשעומדים ליד ה-Rostra, הפלטפורמה עצמה שממנה פנו דמויות אייקוניות כמו יוליוס קיסר לציבור.

עם הזמן, כשנפלו אימפריות והעולם השתנה, הפורום נקבר מתחת לשכבות אדמה ותהילתו הוסתרה.

הוא התגלה מחדש במאות ה-18 וה-19, ומשמש כעת כתזכורת נוקבת להשפעתה הנצחית של רומא, מקום שבו העבר וההווה משתלבים זה בזה בצורה חלקה, מה שקורא למבקרים לצעוד אחורה בזמן ולהתעמק בהדי ההיסטוריה.

ההליכה בפורום רומאנום היא בהחלט חוויה בלתי נשכחת, השוטטות בין הממצאים הארכיאולוגיים צורבת תודעה וממש נותנת תחושה של חזרה בזמן, אל עבר ימי הגלדיאטורים והקיסרים הגדולים.

קריית הוותיקן

בלב ליבה של רומא, שוכן הוותיקן, מאין עיר-מדינה של אוצרות נסתרים.

כמדינה העצמאית הקטנה ביותר בעולם, היא המוקד הרוחני של כ – 1.2 מיליארד קתולים ברחבי העולם.

הוותיקן, הוא ביתה של בזיליקת פטרוס הקדוש, שם כיפתה, שתוכננה על ידי האדריכל, האמן והפסל האדיר מיכלאנג'לו, חודרת את השמים הרומיים ומציעה נופים חסרי תקדים של העיר.

מתחת לתקרות הנמרצות שלה ובין קירותיה המקודשים, הבזיליקה מכילה את כמה מהשרידים הקדושים ביותר של הנצרות.

עם זאת, הפאר לא נגמר שם, מוזיאוני הוותיקן, מבוך של מסדרונות וגלריות, מכילים אוסף חסר תקדים של אמנות ועתיקות.

בין אוצרותיו ניתן למצוא את הקפלה הסיסטינית הנודעת, שבה הציורי הקיר האייקונים של מיכלאנג'לו, כולל "הדין האחרון" ו"בריאת אדם" המפורסמת, מותירים את המבקרים נדהמים.

מבין אינסוף הסיבות לבקר בוותיקן, לראות את ציורי הקיר וציורי התקרה שבאיזור זו באמת תמונה שלא תשכח.

טירת סנט אנג'לו

קסטל סנטאנג'לו, הידוע גם בתור המאוזוליאום של אדריאנוס, הוא מבנה גלילי מתנשא הממוקם בפארקו אדריאנו, רומא.

נבנה במקור כמאוזוליאום עבור הקיסר אדריאנוס ומשפחתו במאה ה-2 לספירה, הוא שימש מאוחר יותר את האפיפיורים כמבצר וטירה, וכיום הוא מוזיאון.

במהלך מאות השנים, המבנה עבר תמורות משמעותיות, תוך הסתגלות לתפקידים השונים שמילא בהיסטוריה של רומא. זה מוכר במיוחד בזכות הפסל האיקוני של המלאך מיכאל בראש, שאמור מייצג את המלאך שהופיע על גבי הטירה במאה ה-6, ומסמל את סופה של המגפה ברומא.

הטירה, המחוברת לבזיליקת פטרוס הקדוש על ידי פסטו די בורגו, מציעה נופים פנורמיים של העיר והיא מהווה עדות לאבולוציה הארכיטקטונית וההיסטורית של עיר הנצח.

בזיליקת סנטה מריה מג'ורה

בזיליקת סנטה מריה מג'ורה, הממוקמת ברומא, היא אחת מארבע הבזיליקות הגדולות של העיר ומחזיקה במקום מיוחד בלב הנצרות.

הפלא הארכיטקטוני הזה, שראשיתו במאה ה-5, עומד כאחד המבנים הנוצרים הקדומים השמורים ביותר.

הוא ידוע בזכות הפסיפסים המדהימים שלו, המתארים סצנות של הברית הישנה, ותקרתו המעוטרת, שלדעתו מוזהבת בזהב הראשון שהובא מהעולם החדש.

לפי האגדה, אתר הבזיליקה נבחר על סמך ירד שלג מופלא באוגוסט, שהתווה את תוכנית הכנסייה.

סנטה מריה מג'ורה, המוקדש למריה הבתולה, היא מקום עלייה לרגל ומסירות, והיא משמשת כשילוב יוצא דופן של מאות שנים של היסטוריה דתית, אמנותית ואדריכלית.

גבעת הפלטין

גבעת הפלטין, הממוקמת בלב רומא, היא המרכזית ביותר מבין שבע הגבעות של העיר ויש לה משמעות עמוקה בהיסטוריה ובמיתולוגיה של העיר.

לפי האגדה, על הגבעה התגלו רומולוס ורמוס, האחים התאומים והמייסדים של רומא, על ידי הזאב שטיפח אותם.

גבעה זו הפכה מאוחר יותר לאזור המגורים הנבחר עבור קיסרי ואריסטוקרטים של רומא, והפכה לאתר שופע ארמונות מפוארים ומבנים בולטים.

כיום, חורבותיה העתיקות משמשות חלון לעברה המלכותי של רומא, ומציעות הצצה לחייהם של מי ששלטו בעבר באימפריה הרומית העצומה.

גבעת הפלטין משקיפה על הפורום הרומי, והיא מהווה עדות לפאר והמורשת של רומא העתיקה.

בעוד שרומא מתהדרת בפאר ובשפע, יש גם אינספור חוויות חינמיות שמאפשרות לכם לספוג את מהות העיר מבלי להוציא שקל, בין האטרקציות החינמיות:

מזרקת טרווי –  מזרקת טרווי, או "פונטנה די טרווי" באיטלקית, היא יצירת מופת איקונית הממוקמת בלב רומא.

על פי המסורת, מבקרים זורקים מטבע לתוך המזרקה בכדי להבטיח את החזרה לרומא.

באשר לזמן הטוב ביותר לביקור, מזרקת טרווי קסומה בכל שעה, עם זאת, ביקורים בשעות הבוקר המוקדמות או הערב המאוחרות מציעים חוויה אינטימית יותר, תוך הימנעות מהמוני התיירים בשיא הצהריים.

כאשר מוארת תחת שמי הלילה, המזרקה הופכת לקסומה במיוחד, מה שהופך אותה לביקור חובה ללא קשר לעונה ברומא.

פיאצה נבונה –  פיאצה נבונה, אחת הכיכרות המפורסמות ביותר ברומא, ידועה בצורתה האליפטית הייחודית, שנגזרת ממקורותיה כאצטדיון מהמאה ה-1 לספירה לתחרויות אתלטיות.

כאשר נמצאים בפיאצה נבונה, על המבקרים להקדיש זמן להתפעל מיצירות המופת הארכיטקטוניות הללו, ליהנות מהאווירה התוססת של אחד מבתי הקפה הרבים שמסביב, ולעיין בעבודותיהם של אמני רחוב המציגים לעתים קרובות את אמנותם ברחבי הכיכר.

הפיאצה זרועה גם בחנויות ומסעדות מקסימות, מה שהופך אותה למקום מושלם להתמכר למטבח האיטלקי ולחנות מזכרות.

גבעת האוונטין וחור המנעול –  גבעת האוונטין, אחת משבע הגבעות האגדיות של רומא, מציעה מפלט שליו מהלב השוקק של העיר.

בין השבילים המרוצפים והגנים המוריקים שלה, מבקרים מגלים אוסף של כנסיות שהשתמרו להפליא, כמו בזיליקת סנטה סבינה וסנטה פריסקה העתיקה.

הגבעה היא גם ביתו של "חור המנעול של רומא" המפורסם במנזר אבירי מלטה, המציג נוף מדהים וממוסגר בצורה מושלמת של בזיליקת פטרוס הקדוש.

ברגע שתגיעו לכיכר שבמעלה הגבעה, חפשו את הדלת הירוקה של המנזר של אבירי מלטה,

תזהו אותו מהתור של התיירים שמחכים לתור שלהם להציץ דרך חור המנעול.

מומלץ להגיע מוקדם בבוקר או מאוחר יותר בערב, בדרך כלל פחות תיירים.

הנוף בולט במיוחד כאשר בזיליקת פטרוס הקדוש מוארת בשעת בין ערביים.

הפנתיאון –  הפנתיאון, הממוקם בלב רומא, הוא פלא ארכיטקטוני ואחד המונומנטים השמורים ביותר של רומא העתיקה.

הוא נבנה במקור כמקדש לכל האלים של רומא בשנת 27 לפנה"ס, על ידי מרקוס אגריפס, הפנתיאון מתהדר בפנים ששימש השראה לאדריכלים במשך כמעט אלפיים שנה.

עם הזמן, מטרתו עברה ממקדש פגאני לכנסייה נוצרית, וכיום היא עומדת כעדות למורשת האדריכלית המתמשכת של האימפריה הרומית. מעבר להישגיו ההנדסיים, הפנתיאון משמש גם כמקום המנוחה האחרון לדמויות בולטות, כולל אמן הרנסנס רפאל.

המדרגות הספרדיות –  גרם מדרגות סוחף של 135 מדרגות, הן בין ציוני הדרך האיקוניים ביותר ברומא.

ממוקמים בפיאצה די ספניה, הם עולים לכנסיית טריניטה דיי מונטי, ומספקים שילוב הרמוני של ארכיטקטורה, עיצוב אורבני ותרבות.

כיום, המדרגות הספרדיות נשארות נקודת מפגש פופולרית הן למקומיים והן לתיירים, ומציעות רקע אלגנטי לתמונות, מרחב סביבה למנוחה ונקודת תצפית לצפייה בפעילות התוססת של עיר הנצח.

סיורים חינמיים

רומא, עם ההיסטוריה העשירה והתרבות התוססת שלה, מציעה מגוון סיורים בחינם הנותנים מענה לתחומי עניין שונים,

ארגונים רבים ומדריכים עצמאיים מציעים סיורי הליכה חינם סביב ציוני הדרך האייקוניים ביותר של רומא, כגון הקולוסיאום, הפורום הרומי, הפנתיאון ומזרקת טרווי.

אמנם לא בדיוק סיור, אבל כמה מהמוזיאונים של רומא מציעים כניסה חינם בימים או בשעות ספציפיות, מוזיאוני הוותיקן, למשל, הם בחינם ביום ראשון האחרון של כל חודש.

אמנם פארקים אינם סיורים מודרכים, אך הם חופשיים להיכנס ולחקור מקומות כמו וילה בורגזה והחורבות העתיקות לאורך מציעים תובנות היסטוריות ותרבותיות ללא כל תשלום.

אמנם הסיורים בחינם, אבל זכרו ש"חינם" פירושו לעתים קרובות שהמדריכים עובדים על מתכונת טיפים.

אם הייתה לכם חוויה טובה, זו מחווה אדיבה להציע את מה שאתה יכול בתור תודה על המומחיות והזמן שלהם.

בדקו תמיד ביקורות מקוונות ומשוב אחרון כדי לוודא שאתם בוחרים סיור מכובד.

מזרקות העיר המדהימות

רומא היא עיר הידועה במזרקות המדהימות שלה, שרבות מהן הן ציוני דרך איקוניים.

הנה כמה מהמזרקות המפורסמות ביותר שכדאי לשקול לבקר בהן בזמן השהייה ברומא:

מזרקת טרווי המפורסמת, מזרקת ארבעת הנהרות הממוקמת במרכז פיאצה נאבונה,

מזרקת הפנתיאון המרשימה, ועוד המון מזרקות מרשימות שבדרך.

אם תרצו לחקור עוד על המזרקות שבאיזור ישנם אינספור, מידע נוסף תוכלו למצוא באתר או ברחבי האינטרנט בקלות.

הכי כיף לשוטט ברחבי העיר ולאבד בה, כל מציאה הופכת להיות הרבה יותר מרגשת.

רומא מפורסמת בכיכרות המקסימות והמעגלים ההיסטוריים שלה' הנה כמה מהבולטים שבהם כדאי לשקול לבקר:

פיאצה די ספאנייה –  ידועה במדרגות הספרדיות ובמזרקת Barcaccia היפה של ברניני.

זה מקום נהדר לקניות.

פיאצה דל פופולו – כיכר גדולה ופתוחה בכניסה הצפונית לרומא, ובמרכזה אובליסק מצרי ומשני צדדיה כנסיות יפות.

הכיכר מציעה נופים פנורמיים מדהימים של העיר ומהווה שער לחקר פלאי רומא, בין אם אתם מתפעלים מהארכיטקטורה, נהנים מהופעות רחוב או פשוט מטיילים בנחת, הכיכר הזו מגלמת את רוחה של רומא ואת הפיתוי הנצחי שלה.

פיאצה סנטה מריה בשכונת טרסטוורה – כיכר מקסימה בשכונת טרסטוורה, הידועה בזכות הבזיליקה היפה וחיי הלילה התוססים שלה.

קמפו די פיורי – הממוקמת במרכז ההיסטורי של רומא, היא כיכר שוק שובת לב הידועה באווירה התוססת ובמשמעותה ההיסטורית.

כשתגיעו לקמפו דה פיורי, התחילו בסיורים בשוק התוסס שממלא את הכיכר במהלך הבוקר, תוכלו לעיין בדוכנים לממכר פירות טריים, ירקות, פרחים, תבלינים ועוד, המציעים חגיגה חושית.

אל תשכחו לנסות כמה מהמוצרים המקומיים, כמו תוצרת טרייה או פרוסת פיצה ביאנקה ממאפיות סמוכות.

בערבים, הכיכר הופכת ליעד חיי לילה הומה אדם עם ברים ומסעדות רבים.

זהו מקום אידיאלי לסעודה, ללגימת יין וליהנות מבידור הרחוב התוסס.

טרסטוורה – שכונה מקסימה ברומא, ידועה בזכות הרחובות הצרים והמתפתלים שלה, הארכיטקטורה ההיסטורית והאווירה התוססת שלה.

כאשר אתם מטיילים בטרסטוורה, הקפידו לבקר בפיאצה סנטה מריה הציורית בטרסטוורה, ביתה של בזיליקת סנטה מריה המדהימה, ולטייל לאורך רחובות המרוצפים המרוצפים בבניינים צבעוניים.

אזור זה מפורסם בחיי הלילה התוססים שלו, ויש כמה ברים ומסעדות פנטסטיות שחובה לנסות.

לחוויה רומית קלאסית, סעדו ב- Da Enzo al 29, טרטוריה הידועה במטבח הרומי האותנטי שלה.

אם יש לך מצב רוח לפיצה, פנה אל Dar Poeta לכמה מהפיצות הטובות ביותר בטרסטוורה, לקוקטייל מסוגנן, The Jerry Thomas Project הוא בר נודע בסגנון speakeasy.

אל תשכחו לחקור את ברי היין והג'לטריות המקומיים לטעימה אמיתית של התרבות הרומית.

התערובת הייחודית של טרסטוורה של היסטוריה ואנרגיה עכשווית הופכת אותה ליעד שחובה לבקר בו ברומא.

לסיכום,

רומא, עם הפיתוי הנצחי שלה, היא עיר החורגת מגבולות הזמן והמרחב. זהו מקום שבו העבר מתקיים במקביל להווה, שבו כל פינה חדורת היסטוריה ויופי.

כדי להעריך באמת את רומא, אמצו את המורשת העשירה שלה על ידי ביקור בנקודות ציון אייקוניות כמו הקולוסיאום והותיקן, אבל גם קחו זמן להתענג על החוויות החינמיות שחושפות את פניני החן הנסתרות של העיר.

כשאתם משוטטים ברחובות המבוכים, תנו לניחוח של פיצה טרייה ולקול צחוק איטלקי לעטוף אתכם. טבלו את עצמכם בתרבות, התענגו על המטבח ותנו לעיר הנצחית להפעיל את הקסם שלה על נשמתכם.

רומא היא יותר מיעד, זו חוויה, מסע בזמן ובתרבות שישאיר חותם בל יימחה על ליבך.

לכן, כשאתם מתכוננים לצאת להרפתקה הרומית שלכם, זכרו שברומא, כל צעד הוא צעד בהיסטוריה, כל מראה חגיגה לחושים, וכל רגע הזדמנות להתאהב בעיר הנצחית.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!