חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בית הכנסת הגדול בבודפשט- כרטיסי כניסה והדרכה בעברית

בית הכנסת הגדול של בודפשט

סיור בעברית בבית הכנסת הגדול באירופה

בביקור בעיר הקסומה בודפשט, השוכנת לה בפסטורליות על גדות נהר הדנובה הגועש, אי אפשר שלא להיתקל בבית הכנסת הגדול, מבנה אייקוני מפואר שנראה כאילו לקוח מסיפור אגדה מיסטי. המבנה המפואר עומד בגאווה ומספר למבקריו סיפור מרתק על עצב ושמחה, על כאב ועל רגש, על קהילה יהודית ענפה שמילאה את חלליו המרהיבים. הבניין המפואר הוא לא רק סמל להיסטוריה היהודית העשירה של בודפשט, אלא סמל לחוסנה של היהדות, להמשך קיומה חרף המאורעות הקשים שפקדו את תושבי הקהילה היהודית המקומית.

אז בואו נצא למסע מרגש בבית הכנסת הגדול באירופה, המקום בו עלה לתורה תיאודור הרצל בכבודו ובעצמו, בית הכנסת הגדול בבודפשט:

סיפורו ההיסטורי של בית הכנסת הגדול:

בין כותלי בית הכנסת המרהיב של בודפשט, בנוף האורבאני התוסס של העיר, מסתתר לו סיפור מרתק המשתרע על פני שנים ותרבויות. סיפור זה מגולל את חייו של בית הכנסת הגדול של רחוב דוהאני, יצירת מופת אדריכלית שמילאה תפקיד ייחודי בנרטיב ההיסטורי של העיר.

בית הכנסת הגדול מתחיל להיבנות בשנת 1854, תקופה בה חיי הקהילה היהודית בעיר היו תוססים ומלאים. עד סוף המאה התגוררו בעיר כ-200,000 יהודים, שהיוו מעל ל-20 אחוזים מהאוכלוסייה המקומית. 

על בניית בית הכנסת המפואר אמון האדריכל האוסטרי לודוויג פרסטר, שחלם על עיצוב מפואר בסגנון רומנטי מורי, והוא שאב השראה ממבנים אדריכליים יוקרתיים בצפון אפריקה וספרד. במהלך חמש שנות בנייה, חלומו האדריכלי של פרסטר מתגשם אט אט, לבנה אחר לבנה, וכך גם חלומם של יהודי העיר, שזכו להקים בית כנסת מפואר שנפתח לתפילות בשנת 1859.

בית הכנסת המפואר הופך מהר מאוד מפלא ארכיטקטוני מרהיב ללב הפועם של הקהילה היהודית בעיר, ומשמש לה כבית וכמוקד תרבותי תוסס. נסו לדמיין את אולם התפילה הראשי מלא בקולותיהם של 3,000 מתפללים שמזמרים תפילות ושירים שמהדהדים בקירותיו המעוטרים של בית הכנסת.

הקהילה היהודית מפתחת וגדלה, ובית הכנסת הגדול זוכה לראות את תושבי הקהילה חוגגים את ימי החג היהודיים, הגעה לגיל מצוות, וחגיגות נישואים.

לאחר שנים של שקט יחסי, הכל עומד להתערער עם תחילתה של השואה, מלחמת העולם השנייה שמטילה צל אפל על הקהילה היהודית המשגשגת של בודפשט. 

במהלך שנות המלחמה, הפך אזור הרובע היהודי בעיר לגטו, בו התגוררו יהודי העיר בצפיפות ובתנאים נוראים, ורבים איבדו את חייהם בתחומי הגטו או מאוחר יותר, כשנשלחו למחנות השמדה. בית הכנסת הגדול ניזוק במהלך המלחמה אך לא נהרס לחלוטין, ולאחר המלחמה עבר שיפוץ נרחב בסיוע של הקהילה היהודית ההונגרית.

 עדות לתקופת השואה ניתן למצוא בסיור ברחבי בית הכנסת, שם תמצאו את המוזיאון היהודי ההונגרי וחדר הזיכרון לשואה. בחצר האחורית של בית הכנסת נמצא פארק הזיכרון לשואה, על שם ראול ולנברג, דיפלומט שוודי חסיד אומות עולם שהציל אלפי יהודים במהלך המלחמה. 

אחד מרגעי השיא של הביקור בבית הכנסת הוא אנדרטת עץ החיים, פסל ערבייה בוכייה המציג את שמותיהם של קורבנות השואה.

בית הכנסת הגדול של בודפשט עומד היום לא רק כאתר פולחן דתי, אלא כסמל לעוצמה ולחוסנה של הקהילה היהודית ולהיסטוריה הרב תרבותית של העיר בודפשט. המבנה המפואר על שלל חלליו המעוטרים לצד משמעותו ההיסטורית הופכים אותו לנקודת ציון מרכזית בעיר שמושכת תיירים ומבקרים מכל רחבי העולם.

The Great Synagogue
בית הכנסת הגדול של בודפשט

ביקור בבית הכנסת הגדול:

ביקור בבית הכנסת הגדול של בודפשט ייקח אתכם להעריך את שלל חלליו המפוארים, לצד האנדרטות והמונומנטים המרהיבים שבו.

כבר מבחוץ תוכלו לראות כי בית הכנסת הגדול הוא לא עוד בית כנסת. המבנה המפואר, ששאב השראה מאמנות אסלאמית צפון אפריקאית, מתהדר בחזית מדהימה בנויה מלבנים אדומות- צהובות. תוכלו לזהות מרחוק את שני המגדלים של בית הכנסת, המתנשאים לגובה של 43 מטרים וצופים על העיר הקסומה. חזית הכנסייה מעוטרת בעבודת פסיפס- לבנים ייחודית, ובכניסה לבית הכנסת תמצאו את הכיתוב "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם".

כשתיכנסו פנימה תגלו את האולם המרכזי, שיכול להכיל קרוב ל-3,000 איש. אולם יפהפה זה מתהדר בתקרה מקומרת יפהפייה מעוטרת בדוגמאות מוזהבות מורכבות. ארון הקודש, הממוקם בצדו המזרחי של בית הכנסת, נחשב ליצירת מופת של עבודת עץ מורכבת. בחלל המרכזי של בית הכנסת תוכלו למצוא עוגב, אלמנט כנסייתי מובהק, ששימש את בית הכנסת לתפילות ואירועים. על העוגב המקורי ניגן בין היתר המלחין ההונגרי המפורסם פרנץ ליסט. העוגב הניצב כיום בבית הכנסת הוא אינו העוגב המקורי, שזה ניזוק ונהרס במלחמת העולם השנייה והוחלף באחד קטן יותר. 

בין כותלי בית הכנסת המרהיב נמצא מוזיאון וארכיון יהדות הונגריה (Hungarian Jewish Museum and Archives), המכיל אוסף גדול של חפצים יהודיים, המוצגים בתערוכות היסטוריות שמשקפות את המורשת העשירה של יהדות הונגריה.

במקום תמצאו גם את "מקדש הגיבורים" (Heroes' Temple), בית כנסת קטנטן בצורת מתומן שנבנה בשנת 1931 לזכר החיילים היהודים ההונגרים שאיבדו את חייהם במלחמת העולם הראשונה. כיום משמש בית הכנסת הקטן כאולם תפילה נוסף.

אל תפספסו את חדר הזיכרון לשואה (Holocaust Memorial Room), שמציג אוסף של חפצים אישיים, תצלומים ומסמכים המספרים למבקרי בית הכנסת על התקופה הטראגית בה קיפחו את חייהם למעלה מ-6,000,000 יהודים.

לאחר מכן, המשיכו לצעוד אל פארק הזיכרון לשואה על שם ראול ולנברג (Raoul Wallenberg Holocaust Memorial Park), פארק יפהפה ומרגש שנקרא על שם דיפלומט שוודי חסיד אומות עולם. 

אנדרטת הערבה הבוכייה:

בפארק, שנמצא בחצר האחורית של בית הכנסת, תמצאו את אנדרטת הערבה הבוכייה שנחשבת לאחד משיאי הביקור בבית הכנסת. 

אנדרטה זו, הנקראת גם "עץ הזיכרון", נוצרה בשנת 1991 על ידי האמן והפסל ההונגרי אימרה וארגה (Imre Varga). מדובר למעשה בפסל פלדה של עץ ערבה בוכייה, המייצג את הצער והאבל הכבד על התקופה הטראגית של השואה.

כשתתקרבו לפסל הערבה הבוכייה תוכלו להבחין כי אץ העץ מרכיבים 30,000 עלים, כאשר על כל אחד מהם רשום שם של יהודי הונגרי שנרצח בשואה. בסיס הפסל מעוצב כחנוכייה הפוכה, ועל בסיס השיש המקיף אותו נמצאים ציטוטים על תקופת השואה הטראגית. עץ הזיכרון משמש אנדרטת זיכרון לאלו שנרצחו בתקופת השואה, לצד התזכורת כי לעם היהודי שורשים חזקים, והוא ממשיך לחיות ולהתפתח גם אחרי התקופה הזוועתית.

את הביקור תסיימו בבית הקברות היהודי, שממוקם בתוך מתחם בית הכנסת, ובו קבורים 2281 יהודים שאיבדו את חייהם בגטו בודפשט במהלך תקופת מלחמת העולם השנייה, למרות האיסור לקבורה בשטח בית כנסת.

סיור מודרך בעברית בבית הכנסת היהודי בבודפשט: 

במחיר כרטיס הכניסה לבית הכנסת כלולים גם סיורים מודרכים שזמינים בשפות שונות ביניהן גם בעברית ובאנגלית. בקופות הכניסה לאתר תוכלו להתעדכן בשעות הסיורים שיוצאים בדרך כלל מספר רב של פעמים ביום.

הסיור מתחיל בחלקו החיצוני של בית הכנסת, שם תוכלו להעריך את הארכיטקטורה המדהימה שלו, לצד הדרכה מעמיקה על רעיון בניית בית הכנסת והעיצוב המיוחד שלו.

כשתיכנסו פנימה תחקרו יחד עם המדריך שלכם את אולם התפילה הגדול, את הבימה ואת העוגב המיוחד, ותשמעו סיפורים מרתקים על מנהגים מיוחדים ועל ההיסטוריה של בית הכנסת המרהיב.

הסיור ייקח אתכם גם למוזיאון יהדות הונגריה, שם תלמדו על המורשת הדתית, ההיסטורית והתרבותית של הקהילה היהודית בהונגריה.

את הסיור תסיימו בפארק הזיכרון לשואה באנדרטת הערבה הבוכייה, שם תשמעו מפי המדריך את סיפורה של האנדרטה לצד סיפורים אינטימיים אישיים של מספר קורבנות הזוועות. 

הסיורים המודרכים נמשכים בדרך כלל בין 45 דקות לשעה.

בית הכנסת הגדול- מידע חשוב:

שעות פתיחה: בית הכנסת הגדול פתוח בימים ראשון- שישי, והוא סגור בימי שבת. שעות הפתיחה של בית הכנסת משתנות בין חודשי השנה ויש להתעדכן בשעות הפתיחה המעדכנות באתר האינטרנט הרשמי של בית הכנסת. ניתן להיכנס לבית הכנסת עד שעה לפני סגירת האתר.

מיקום: בית הכנסת הגדול ממוקם בתחילתו של הרובע היהודי בעיר, במרכזה של בודפשט. אל בית הכנסת ניתן להגיע בצורה רגלית מאתרי מרכז העיר של בודפשט, או באמצעות תחבורה ציבורית נוחה. תחנת המטרו הקרובה ביותר לבית הכנסת היא תחנת Astoria המרכזית, הנמצאת כ-5 דקות הליכה ממנו. גם קווי הטראם (חשמלית) 47 ו-49 עוצרים בתחנה זו. 

כרטיס הכניסה כולל כניסה לשלל מתחמי בית הכנסת, וסיור מודרך בשפות שונות ביניהן עברית. 

ילדים מתחת לגיל 6 נכנסים חינם לבית הכנסת.

יש להגיע בלבוש מכבד לבית הכנסת, ללא גופיות או מכנסיים קצרים.

שימו לב כי ישנו בידוק בטחוני בכניסה לבית הכנסת.

מומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש, שכן תורי הכניסה למקום עלולים להיות ארוכים כל חודשי השנה.

שאלות ותשובות:

מדובר בבית הכנסת הגדול באירופה והחמישי בגודלו בעולם. בית כנסת מפואר שמעוצב בסגנון ארכיטקטוני מרהיב ונמצאים בו מונומנטים מיוחדים לצד מוזיאון ואנדרטאות ייחודיות.

כרטיס הכניסה לבית הכנסת כולל סיור מודרך בשפות שונות וביניהן עברית, שיוצא מספר פעמים ביום. ניתן גם לבקר בבית הכנסת באופן עצמאי, אך ההמלצה היא לשלב את הסיור המודרך עם ביקור עצמאי בבית הכנסת.

כן. יש להגיע בלבוש מכבד, ללא גופיות או מכנסיים קצרים. גברים נדרשים לחבוש כיפה המחולקת בכניסה לאתר.

 

בנוסף לבית הכנסת עצמו, המתחם כולל מוזיאון וארכיון של יהדות הונגריה, בית כנסת קטן ומרתק בשם "מקדש הגיבורים", חדר זיכרון לשואה, בית קברות ופארק זיכרון לשואה ובו אנדרטה מרהיבה.

שלבו את הביקור בבית הכנסת הגדול עם ביקור באזור הרובע היהודי התוסס, רחובות הרובע היהודי שמלאים במסעדות ישראליות אותנטיות לצד אתרים מעניינים, ובר הסימפלה קרט ( Szimpla Kert), שבשעות הערב הופך למוקד חיי לילה תוססים בו תמצאו ברים צבעוניים שממוקמים בתוך מבנה נטוש יפהפה.

לסיכום, גם אם ברחתם מהארץ לחופשה קצרה של כמה ימים, ומתחשק לכם להתרחק מכל סממן ישראלי ולקבל את החוויה האותנטית ביותר בטיול, אל תפספסו ביקור בבית הכנסת הגדול של בודפשט, שהוא ללא ספק אחד מהאתרים המרגשים והמיוחדים שיצא לכם לבקר בהם. בית הכנסת הוא אנדרטה מרהיבה שמספרת את סיפורו של העם היהודי, עדות לעברה של העיר ולחוסן של העם שלנו. בין אם אתם חובבי היסטוריה, חובבי אדריכלות או מטיילים סקרנים, בית הכנסת הגדול מציע חוויה מפוארת ומרגשת שתשאיר אתכם מועשרים ומוארים.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!