Search
Close this search box.

ארמון הפרלמנט בבוקרשט (Palace of Parliament)

ארמון הפרלמנט בבוקרשט (Palace of Parliament)

רכישת כרטיסי כניסה לארמון הפרלמנט כולל דילוג על התורים!

הארמון המפואר בליבה של העיר בוקרשט

בליבה של העיר בוקרשט, בקצה שדרות אוניירי (Unirii) המפורסמות, נמצא ארמון הפרלמנט בבוקרשט, שנחשב לבניין המנהלתי השני בגודלו בעולם לאחר הפנטגון שבארה"ב. 

ארמון הפרלמנט של בוקרשט הוא ללא ספק אחד מהמבנים המפוארים ביותר שייצא לכם לראות. הארמון משתרע על פני 365,000 מ"ר ומתגאה ב-12 קומות הכוללות 1,100 חדרים שונים ומגוונים.

סיפורו של ארמון הפרלמנט:

ההיסטוריה של ארמון הפרלמנט בבוקרשט, היא סיפור מורכב של שאפתנות פוליטית, גאווה לאומית ופאר ארכיטקטוני. הארמון, שהוקם על ידי הדיקטטור הקומוניסטי לשעבר של רומניה ניקולאי צ'אושסקו (Nicolae Ceaușescu) בתחילת שנות ה-80, הוא סמל מובהק להערצת המנהיג בעידן הקומוניסטי ומהווה עדות למורשת התרבותית העשירה של המדינה.

רעיון בניית ארמון הפרלמנט צמח מתוך חזונו של צ'אושסקו לבניית "מרכז אזרחי" שיציג את העוצמה והשגשוג של רומניה הקומוניסטית. חזון זה ניזון מביקוריו במדינות אחרות, כמו צפון קוריאה, שם הוא קיבל השראה מפרויקטים אדריכליים גרנדיוזיים. צ'אושסקו רצה ליצור בניין שבו ישכנו כל המוסדות הממשלתיים הגדולים והוא ינציח את משטרו לשנים ארוכות גם אחרי שכבר לא יהיה בשלטון.

בכדי לפנות מקום לפרויקט הגרנדיוזי מעורר המחלוקת, שלטונו של צ'אושסקו הרס חלק ניכר ממרכז העיר ההיסטורי של בוקרשט, דבר שגרם לעקירתם של אלפי תושבים והרס כנסיות, בתים ונקודות ציון היסטוריות רבות. בניית הארמון דרשה כוח עבודה עצום, ויותר מ-20,000 עובדים ו-700 אדריכלים לקחו חלק בפרויקט ועבדו מסביב לשעון בתנאים קשים.

בנייתו של ארמון הפרלמנט החלה בשנת 1984, ולמרות שרוב העבודות הסתיימו עוד לפני שצ'אוסקו הופל והוצא להורג ב-1989, הבניין נותר לא גמור עד תחילת שנות ה-90.

הארמון נבנה בעיקר עם חומרים שמקורם ברומניה, ביניהם מיליון מטרים מעוקבים של שיש, 3,500 טון של קריסטל עבור הנברשות המפוארות שמכסות את תקרות הארמון, וכמויות אדירות של עץ, בדי קטיפה וזהב עבור החללים המפוארים שבארמון.

 

לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, הארמון הפך לסמל המשטר המדכא של עידן צ'אושסקו, והתעוררו ויכוחים רבים לגבי עתידו. לאחר ויכוחים ואי הסכמות, הוחלט לייעד מחדש את המבנה עבור מוסדות הממשלה ומוסדות תרבות שונים.

כיום, ארמון הפרלמנט מאכלס בין היתר את הפרלמנט הרומני, המוזיאון הלאומי לאמנות עכשווית (MNAC), המוזיאון הקומוניסטי ומוזיאון הארמון המרתק.

למרות ההיסטוריה השנויה במחלוקת שלו, ארמון הפרלמנט נחשב לפלא ארכיטקטוני וחלק משמעותי מהמורשת התרבותית של רומניה. הפאר העצום של הבניין, גודלו והאומנות המרתקת שבו ממשיכים לרתק מבקרים מרחבי העולם שבאים לצפות בסיפורו של המשטר הקומוניסטי במדינה.

מה רואים בביקור בארמון הפרלמנט?

עיקרו של הביקור בארמון הוא התפעלות מהארכיטקטורה הגרנדיוזית וחללי הארמון המפוארים שמותירים במבקרי הארמון רושם עז ומחשבות רבות. במהלך ביקור בארמון, אל תפספסו את החללים הבאים:

  1. חזית הארמון (Facade)- הקדישו תשומת לב לחזית הארמון המרשימה, לעיצוב המורכב שלה וקנה המידה האדיר והבלתי הגיוני. הבניין מעוטר בעמודי שיש, עיטורים, ושילוב של סגנונות אדריכליים ניאו-קלאסיים וסוציאליסטיים שיוצרים מבנה מרהיב ומיוחד.
  2. "אולם האיחוד" (The Union Hall)- האולם העצום שנמצא במרכז הארמון כולל נברשת קריסטל במשקל 3 טון התלויה על כיפה מרהיבה. חלל זה שימש ועדיין משמש לעתים קרובות לקבלת אורחים חשובים, טקסים ואירועים מיוחדים.
  3. אולם הסנאט (The Senate Hall)- אולם אלגנטי זה הינו חדר הישיבות הראשי של הסנאט הרומני, והוא מעוטר בעמודי שיש, מראות ונברשת קריסטל מרשימה.
  4. חדר ניקולאי (The Nicolae Bălcescu Hall)- אולם מפואר זה כולל תקרת זכוכית ייחודית, המאפשרת לאור טבעי להאיר את החלל. האולם משמש לישיבות פרלמנטריות ומסיבות עיתונאים.
  5. מרפסת הארמון- נקודת ביקור יפהפייה בארמון המציעה נוף פנוראמי לעבר מרכז העיר הקסום של בוקרשט.
  6. מעברי הארמון התת קרקעיים (Underground Passages)- נקודה מעניינת בביקור בארמון, מערות תת קרקעיות באורך של עשרות קילומטרים המחברות את מרכזי הארמון לנקודות חשובות בעיר.
  7. אוספי האמנות המרשימים- המוזיאון הלאומי לאמנות עכשווית (MNAC), המוזיאון הקומוניסטי ומוזיאון הארמון שוכנים כולם בתוך ארמון הפרלמנט. תוכלו לבקר במוזיאונים אלו ולהתרשם מיצירות האמנות, ההיסטוריה של הקומוניזם במדינה וכן לגלות עוד על הארמון המרתק.

חשוב לדעת

הביקור בארמון הפרלמנט הרומני מתאפשר רק באמצעות  סיור מודרך. הסיורים המודרכים, המוצעים במספר שפות, ייקחו אתכם לחקור את חללי הארמון המפוארים והמקומות המיוחדים ביותר במבנה העצום.

 מומלץ להזמין את הסיורים המודרכים מראש.

 

סיור מודרך בארמון הפרלמנט:

אחד מהסיורים המומלצים והמרתקים ביותר הוא הסיור של חברת EASTERN EUROPEAN EXPERIENCE שייקח אתכם לגלות את הארמון המפואר בצורה מעניינת וקלילה. 

כרטיס הסיור מקנה לכם דילוג על התור (שבחודשי הקיץ ארוך מאוד מאוד..) 

הסיור מלווה במדריך מקומי מקצועי והומוריסטי, והוא אורך כשעה במהלכה תבקרו בשלושת המפלסים המעניינים ביותר במבנה המפואר. 

במהלך הסיור, מלבד הביקור בחללים המפוארים שבארמון, תקבלו מידע רב ועובדות משגעות על הארמון ובנייתו.

אחד משיאי הסיור הוא הסבר מרשים על שמונת המפלסים התת-קרקעיים שבארמון, הכוללים בין היתר בונקר המקושר למוסדות המדינה הראשיים באמצעות 20 ק"מ של מנהרות תת קרקעיות.

פרטים חשובים:

מיקום:
ארמון הפרלמנט ממוקם במרכז העיר בוקרשט, והוא נגיש בקלות באמצעות תחבורה ציבורית. תחנת המטרו הקרובה ביותר היא איזבור (Izvor), הנמצאת מספר דקות הליכה מהכניסה לארמון. כמו כן, ישנם קווי אוטובוס וחשמליות המגיעים לארמון מכל רחבי העיר.

כתובת: Strada Izvor 2, București

שעות פתיחה: ארמון הפרלמנט פתוח לביקור בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:00. 

נציין שוב כי הביקור בארמון הפרלמנט הוא באמצעות סיור מודרך בלבד ולא ניתן לבקר בו באופן עצמאי.

הביקור בארמון הפרלמנט כולל עלייה מרובה במדרגות למפלסי הארמון השונים (אין מעלית במבנה), ולכן קחו זאת בחשבון.

יש להגיע לפחות 15 דקות לפני תחילת הסיור המודרך. 

חשוב מאוד להביא אתכם תעודת זהות\ דרכון בכדי להיכנס לארמון הפרלמנט.

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!