חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוזיאון ואן גוך (Van Gogh Museum) באמסטרדם

מוזיאון ואן גוך (Van Gogh Museum) באמסטרדם

יצירותיו המשגעות של האמן המפורסם

הולנד מפורסמת בטחנות הרוח שלה, שדות פרחי הצבעוני הנמצאים בכל רחבי המדינה, תעלות המים המרהיבות וכמובן, האמן הידוע ואן גוך.

אחד מהאתרים שלא תרצו לפספס בעת הביקור בעיר אמסטרדם, בירת הולנד, הוא מוזיאון ואן גוך המדהים.

מוזיאון ואן גוך, הממוקם בלב אמסטרדם, הוא מוסד בעל שם עולמי המציג עדות לחייו ופועלו של אחד האמנים המשפיעים בהיסטוריה: וינסנט ואן גוך. המוזיאון נחשב לאחד מהמוזיאונים המתויירים ביותר בעולם, ומציע למבקרים הזדמנות לטבול במסעו האמנותי של ואן גוך ולהעריך את יצירות המופת האיקוניות שלו.

ואן גוך- סיפור חייו בקצרה

בכדי להבין את משמעות הביקור במוזיאון צריך לצלול לחייו של האמן המורכב ואן גוך.

וינסנט ואן גוך , שחי בין השנים 1853 ל-1890, היה צייר פוסט-אימפרסיוניסטי הולנדי ונחשב לאחד האמנים המשפיעים ביותר בתולדות האמנות המערבית. 

ואן גוך נולד בעיירה הקטנה זונדרט (Zundert) שבדרום הולנד. ילדותו לא הייתה סיפור מהאגדות, ובגיל 12 נשלח ואן גוך לפנימייה.

את ציוריו הראשונים החל לצייר ואן גוך בגיל 24. עבודותיו הראשונות היו רישומי פחם פשוטים. עם השנים ואן גוך הפך את מקצוע האמנות לעיסוקו היחיד, למרות שלא זכה לביקורת חיובית מאלו שצפו ביצירותיו.

ציוריו של ואן גוך מאופיינים בצבעוניות עזה, במשיכות מכחול מרגשות ובטכניקות חדשניות שהיו שונות לחלוטין מהסגנון האקדמי המסורתי שהיה נהוג באותה התקופה. ואן גוך צייר מגוון רחב של ציורים מנושאים ועולמות שונים, ביניהם ציורי נופים, טבע דומם, פורטרטים ודיוקנים עצמיים. כמה מיצירותיו האיקוניות ביותר כוללות את "ליל הכוכבים", "חמניות", "אירוסים" ו"שדה חיטה עם עורבים". לאורך הקריירה האמנותית שלו, ואן גוך יצר יותר מ-2,000 יצירות אמנות.

באופן טרגי, ואן גוך סבל מבעיות נפשיות חמורות, שהובילו להתנהגות לא יציבה והתמוטטויות רבות. בדצמבר 1888, בעקבות מריבה עם עמיתו האמן פול גוגן, ואן גוך חתך חלק מאוזנו שלו. עם השנים, מאבקיו הרגשיים נמשכו, והוא החליט לאשפז עצמו בבית חולים לפגועי נפש. למרות מצבו הנפשי הקשה, ואן גוך המשיך לצייר בתקופות אלו, ויצר כמה מיצירותיו החזקות ביותר. ב-27 ביולי 1890, ואן גוך ירה בעצמו בחזה ונפטר מפצעיו כעבור יומיים בגיל 37.

לאורך חייו ואן גוך לא זכה להתפרנס בכבוד מהיצירות שלו, שנחשבו על ידי מבקרי אמנות רבים כלא מעניינות במיוחד. רק לאחר מותו זכה ואן גוך להכרה המגיעה לאמן בסדר הגודל שלו, כשיצירותיו החלו להתפרסם.

כיום נחשב ואן גוך לאחד מהאמנים הגדולים בעולם, ויצירותיו מוערכות בשווי מיליוני שקלים

הביקור במוזיאון

המוזיאון מכיל את האוסף הגדול ביותר של יצירותיו של ואן גוך בעולם, עם למעלה מ-200 ציורים, 500 רישומים ו-750 מסמכים מרתקים. לצד הציורים המרהיבים המפורסמים של ואן גוך, תוכלו למצוא סיפורים ועדויות המשקפים את סיפור חייו המעניין של ואן גוך באופן כרונולוגי- מתחילת חייו ועד מותו המר, ומספקים למבקרים הבנה אינטימית ואישית על סיפור חייו המורכב- בפן  האמנותי ובפן האישי.

במוזיאון מוצגים הציורים המרהיבים ביותר של ואן גוך, אחד מהם הוא ציור "אוכלי תפוחי האדמה" (The Potato Eaters), אותו צייר ואן גוך בשנת 1885. בציור זה, רצה ואן גוך לתאר את הסיפור הקסום של עובדי האדמה, שבעזרת אותן הידיים שחרשו את האדמה ושתלו את תפוחי האדמה, הם זוכים לאכול את התוצרת ששתלו. ואן גוך רצה לתאר בציורו את המציאות הקשה של עובדי האדמה, ולכן צייר דמויות כהות וגסות.

אחד מציוריו המפורסמים המוצגים במוזיאון הוא ציור "החמניות" (Sunflowers), אותו צייר ואן גוך בשנת 1889. ציור זה הוא חלק מסדרת ציורי חמניות שצייר האמן כששהה בדרום צרפת. מבחינת ואן גוך, חמנייה היא סמל להכרת תודה, וזה המסר שרצה להעביר בציוריו.

ציור מרשים ביותר של ואן גוך הוא ציור "פריחת השקד" (Almond Blossom) שצייר בשנת 1890. ציור זה כולל ענפי פריחה יפהפיים על רקע שמיים כחולים מלאי תקווה. ציור זה הוענק במתנה לאחיו של ואן גוך, תיאו, לכבוד הולדת בנו.

אלו רק חלק קטנטן מיצירותיו המפורסמות המוצגות במוזיאון, ביניהם הדיוקנים העצמיים המוכרים של ואן גוך, ציור חדר השינה של ואן גוך וציור השורשים שלו.

בנוסף ליצירותיו הרבות של ואן גוך, תוכלו למצוא במוזיאון גם יצירות של ציירים ואמנים בני דורו, כמו הצייר הצרפתי פול גוגן (Paul Gauguin) ומקורבו של ואן גוך, הצייר הצרפתי אמיל ברנר (Émile Henri Bernard).

מלבד אוסף התערוכות הקבוע במוזיאון, המוזיאון מארח תערוכות זמניות, סדנאות ואירועים המעמיקים בחייו וביצירתו של ואן גוך, כמו גם בהקשר הרחב יותר של תולדות האמנות.

למי מתאים הביקור במוזיאון:                   

חובבי אמנות- המוזיאון מכיל את האוסף היצירות הגדול בעולם של וינסנט ואן גוך, שהופך אותו לאתר חובה עבור כל מי שמתעניין בתחום האמנות בכללי ובפרט באמנות פוסט אימפרסיוניסטית. במקום נמצאות חלק מיצירות האמנות המפורסמות בעולם שכדאי לא לפספס.

חובבי היסטוריה- מוזיאון ואן גוך מציע מבט מקיף על חייו של האמן. המוזיאון מספק תובנות רבות לגבי חייו של ואן גוך, מערכות היחסים שלו, המאבקים שלו עם מחלת הנפש, וההשפעה של עבודתו על עולם האמנות. הביקור במוזיאון הוא ביקור מסעיר שייקח אתכם לגלות את הנקודות הטובות והאופטימיות בחייו של ואן גוך לצד נקודות השפל שהובילו למותו הטראגי.

משפחות- מוזיאון ואן גוך מציע שלל פעילויות וסדנאות למשפחות, החל משעות יצירה בהשפעות יצירותיו של ואן גוך, ועד הופעות ואירועים ייחודיים שייקחו את ילדיכם למסע מרתק במוזיאון. הפעלות אלו מתרחשות בעיקר בחודשי הקיץ הפופולאריים, וניתן להתעדכן באתר המוזיאון על ההפעלות השונות.

בגדול, הביקור במוזיאון מומלץ לכולם. האמן ואן גוך הוא חלק בלתי נפרד ממורשת העיר אמסטרדם ומורשתה של הולנד כולה, והביקור המרתק במוזיאון ייקח אתכם למסע מרגש ונפלא בין חייו ויצירותיו של האמן.

טיפים מנצחים לביקור מושלם במוזיאון ואן גוך:

  1. קנו כרטיסים מראש- אמסטרדם היא עיר פופולארית ועמוסה בכל חודשי השנה, וכך גם אתרי התיירות המפורסמים שבה. בכדי להימנע מתורים ארוכים מאוד בכניסה, וכדי להבטיח שתיכנסו למוזיאון, מומלץ לקנות כרטיסים מראש.
  2. הגיעו בשעות הנכונות- כדי להימנע מצפיפות רבה ותורים, הגיעו למוזיאון בשעות פחות שגרתיות כגון שעות הבוקר או שעות אחר הצהריים. הקפידו להגיע למוזיאון בימי חול, שיהיו בדרך כלל פחות עמוסים מסופי השבוע.
  3. פנו מהלו"ז לפחות שעתיים – הקדישו לעצמכם לפחות 2-3 שעות כדי לחקור את המוזיאון במלואו. המוזיאון פרוש על פני מספר קומות, ויש הרבה מה לראות!
  4. השתמשו במדריך אודיו או מדריך מקומי- מוזיאון ואן גוך מציע מדריכי אודיו חינמיים במגוון שפות, שיילוו את ביקורכם במוזיאון וייספרו לכם את סיפור חייו של ואן גוך וסיפור יצירות האמנות המוצגות בו. נוסף לכך, תוכלו לבחור לקחת סיור מודרך במוזיאון המועבר על ידי מדריך מקומי שיגרום לחוויית הביקור במוזיאון להיות משעשעת ומיוחדת.
  5. כבדו את כללי המוזיאון- למוזיאון אין הרבה סבלנות לאלו המפרים את הכללים שבו. שימו לב למקומות בהם התמונות אסורות והקפידו לא לגעת ביצירות המוצגות במוזיאון.
  6. בקרו בחנות המוזיאון- במוזיאון תוכלו למצוא מזכרות מצוינת בה תוכלו לרכוש מתנות קטנות, ספרי אמנות, הדפסים ושלל חפצים ברוחו של ואן גוך ויצירותיו השונות.
  7. שלבו את הביקור במוזיאון עם ביקור באטרקציות ובאתרים הסמוכים- מוזיאון ואן גוך ממוקם בכיכר המוזיאונים של אמסטרדם, מרכז תרבותי ובו מוזיאונים רבים. שלבו את הביקור במוזיאון ואן גוך עם ביקור במוזיאונים הסמוכים ובאטרקציות שנמצאות באזור כמו הקונצרטחבאו (Concertgebouw), אחד מאולמות הקונצרטים הטובים והמפוארים בעולם, הפארק העירוני היפהפה הוונדלפארק (Vondelpark) או ביקור כיפי ומרענן במבשלת הבירה הייניקן (Heineken Experience).

 

פרטים חשובים:

מיקום: מוזיאון ואן גוך ממוקם בכיכר המוזיאונים של אמסטרדם (Museumplein), פארק יפהפה המוקף במוזיאונים, ביניהם מוזיאון האמנות הרייקסמוזיאום (Rijksmuseum), שכולל אוסף אמנות מתקופת תור הזהב של הולנד, ומוזיאון סטדליק (Stedelijk Museum), מוזיאון לאומנות מודרנית.

כיכר המוזיאונים של אמסטרדם נמצאת במרכז התוסס של העיר, וניתן להגיע אליה בקלות באמצעות תחבורה ציבורית- קווי החשמלית 2, 5, 12 או 16 לתחנת Van Baerlestraat. ניתן להגיע למוזיאון גם רגלית מאתרי העיר השונים וכמובן ברכיבה על אופניים בעשרות השבילים הנוחים.

כתובת המוזיאון:  Amsterdam, Museumplein 6

שעות פתיחה: שעות הפתיחה של המוזיאון משתנות מחודש לחודש ובין ימות השבוע ומומלץ לבדוק את שעות הפתיחה המעודכנות באתר המוזיאון לפני הביקור.

זמן הביקור במוזיאון: הקדישו למוזיאון לפחות שעתיים, בהם תוכלו להספיק את התערוכות הקבועות במוזיאון וגם את תערוכות ה"פופ אפ" הזמניות במוזיאון.

לסיכום, מוזיאון ואן גוך הוא ללא ספק אחת מגולות הכותרת של הביקור בעיר אמסטרדם. המוזיאון ייקח אתכם לחוויה יוצאת דופן אל חייו האינטימיים של האמן המוכשר ויספק לכם הצצה לסיפורים האינטימיים והמרגשים של האמן המפורסם, לצד מאות יצירותיו המוכרות והידועות בעולם. לאלו המחפשים חוויה אותנטית, מרהיבה, מרגשת ואמנותית, מוזיאון ואן גוך הוא המקום בשבילכם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!