חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אוניברסיטת טריניטי קולג'

ההיסטוריה של האוניברסיטה

טריניטי קולג דבלין נוסדה בשנת 1592,עם היווסדה למדו בה בעיקר אנשי דת שלמדו איך לבצע תפקידים אזרחיים . בשנות ה -90 של המאה ה -19 היו באנגליה שתי אוניברסיטאות ותיקות, ובסקוטלנד היו ארבע. הרעיון של להקים אוניברסיטה באירלנד עלה בתקופה שבה המדינה האנגלית שלטה וכשדבלין החלה לתפקד כעיר בירה. 

האוניברסיטה  הושפעה מאוקספורד, קיימברידג , אך היתה תאגיד אוטונומי המחויב להוראה ולמחקר, מייסדי המכללה בנו אותה במרוחק ממזרח לעיר הקטנה, הקמפוס שנבנה היה גדול . מההתחלה ספריית הקולג 'הייתה בעדיפות ראשונה, וחוקרים הרכיבו את אוספי הספרים הראשונים .

במהלך חמישים השנים הבאות הקהילה הלכה וגדלה: המוסד קיבל תרומות, נוסדו מלגות חדשות, הוכנו תכנית לימודים ,המוניטין הבינלאומי של בוגריו הראשונים, סייע למקם את המכללה על המפה האירופית. אך קיומה היה מאוים בבמאה השבע עשרה, כאשר השלטון המרכזי קרס , הממשלה הקתולית סגרה את האוניברסיטה, גירשה את החברים והסטודנטים .

למרות זאת המכללה הפכה למוסד הרבה יותר משמעותי בסוף המאה השבע עשרה, דמויות בולטות כמו וויליאם מולינו וסנט ג'ורג 'אש היו מעורבים באופן מרכזי בחברה הפילוסופית של דבלין.

המאה שלאחר מכן הייתה עידן של יציבות פוליטית באירלנד, הודות למונופול שבידי המעמד העליון בבעלות הקרקעות ובמידה רבה כנסיית אירלנד, והמכללה נהנתה מהכנסות שהלכו וגדלו והיא נהנתה מחסותו החוזרת של הפרלמנט האירי ברחבי קולג 'גרין, החלו להיבנות בניינים חדשים והמכללה התרחבה. 

אתרי חובה בדבלין טריניטי קולג'
אתרי חובה בדבלין טריניטי קולג'

נבנתה ספרייה חדשה מאסיבית (1712-1732), שיזם ג'ורג 'ברקלי, בוגר נוסף של הקולג', שהיה ספרן; הוקם בית הדפוס (1733-4), החזית המערבית (1752-9), חדר האוכל (1760-65), ובית המחווה (1759-61). 

במהלך המחצית השנייה של המאה צמחה אט אט כיכר הפרלמנט, שעוצבה על ידי התיאטרון הציבורי (1777-86) והקפלה החדשה (1787-98), שתוכננו על ידי האדריכל סר ויליאם צ'יימברס. הרחבת מבני המכללה הושלם בתחילת המאה התשע עשרה על ידי רובעי המגורים  ובניית הכיכר החדשה.

רוב הפוליטיקאים והכותבים האירים המצטיינים של המאה השמונה עשרה (סוויפט, בורק, גולדסמית, גרטן, פיצגיבון, טון) היו בוגרי טריניטי, והשפעת האוניברסיטה שלהם ניכרת בכתביהם ובנאומיהם. 

פרנסיס אנדרוז (1758-74), עודד ללמד מדע , אסטרונומיה ומצפה כוכבים; תוכנית הלימודים לתואר ראשון הייתה קורס כללי שנקבע, וכולל קלאסיקות, מתמטיקה, חשיפה מוגבלת למדע וכמה טקסטים פילוסופיים. זה החל להשתנות משנות ה -30 של המאה, 

כאשר אפשר היה להתמחות בתארים במתמטיקה. בשנת 1851 נוספו מקצועות מדעי הניסוי (בהתחלה פיזיקה, כימיה ובהמשך גיאולוגיה, זואולוגיה ובוטניקה,). ודיסציפלינות מדעי הרוח החדשות צצו במקביל כנושאי הנחיה – בהיסטוריה ובספרות המודרנית.

בתי הספר המקצועיים שונו גם הם במהלך המאה התשע עשרה: בית הספר למשפטים אורגן מחדש, והוראת הרפואה עמדה על בסיס מתקדם בהרבה, בסיוע הופעתם בתחילת המאה של קבוצה של מורים לרפואה שזכו בכבוד בינלאומי , בית הספר להנדסה הוקם בשנת 1842 והיה אחד הראשונים מסוגו בעולם דובר האנגלית.  בין השנים 1830 ו -1900 נוספו עשרים תקנים לפרופסורים והוצעו מלגות במתמטיקה ובמדע ובמדעי הרוח .

הרחבת פעילות ההוראה של המכללה במהלך המאה התשע עשרה ניכרה בנוף הקמפוס המשתנה, באופן הבולט ביותר עם בניית ניין המוזיאון (1853-7), שנועד להכיל מהנדסים אזרחיים וגיאולוגים. הותקנו מתקני בילוי, מוזיאונים וטרסות של מגורי סטודנטים. 

ובניינים חדשים ממזרח לפארק המכללות שיקפו את החשיבות הגוברת של המדע והרפואה בסדרי עדיפויות של המכללה. בזכות הפילנתרופיה של משפחת גינס החלה ארכיטקטורה להתפתח, נבנו מעבדות, מבנים למחלקות פיזיקה ובוטניקה בין השנים 1903-06.

הספרייה העתיקה של טריניטי קולג' בדבלין
הספרייה העתיקה של טריניטי קולג' בדבלין

המרד של האירים שנלחמו על עצמאות אירלנד

בין השנים 1873-1908 המכללה מיצבה את עצמה בהדרגה מחדש והפכה למוסד לא דתי: בשנת 1873 בוטלו כל המבחנים הדתיים (למעט אלה הקשורים לבית הספר לאלוהות). 

נשים סטודנטיות התקבלו לראשונה בשנת 1904, תוך עשור הן הסתכמו ב -16 % מגוף הסטודנטים. אבל רק בשנת 1958 ישבה הפרופסור הראשונה בוועד המנהל, בשנת 1986 נשים היוו יותר ממחצית מכלל הסטודנטים במשרה מלאה, ומאז שמרו על עלייה זו.

עליית חג הפסחא של 1916 , המרד של האירים שנלחמו על עצמאות אירלנד והיפרדותה מהשלטון הבריטי סחפה את סביבת המכללה, וטריניטי לא נפגעה מנזקים פיזיים חמורים כתוצאה מההפגזות של הבריטים באותו מרד. 

אולם האינפלציה במלחמה והשחיקה הדרסטית בנכסיה איימו על עתידה של המכללה. לאחר מלחמת העצמאות בשנת 1922, טריניטי הייתה חסרת תמיכה של הממשלה הממשל הלאומי החדש, היה חלש כלכלית והתאושש ממלחמת אזרחים, היו עדיפויות דחופות יותר. 

המכללה החזיקה מעמד בתקופה שבין המלחמות, אך עם תמיכה פילנתרופית מוגבלת , בכל זאת נפתחו קורסי תואר במסחר, כלכלה ופוליטיקה, מתולדות האמנות ועד הממשל הציבורי.

 לאחר תום מלחמת העולם השנייה ביקשה האוניברסיטה שוב תמיכה כספית מהממשלה, נחתם הסכם בשנת 1947 שהפך אותה לאוניברסיטה גדולה במימון המדינה, עדיין בסביבות 1960, כמעט מחצית מתלמידי הסטודנטים הגיעו מחוץ לאירלנד (צפון ודרום), רוב הסטודנטים היו מאירופה ומארה"ב.

כלל אוכלוסיית הסטודנטים נשארה קטנה עד אמצע שנות השישים,ממשלת אירלנד השתתפה בהשקעות הון בתוך המכללה ביחד עם מגייסי התרומות של המכללה. באותה תקופה פילנתרופיה פרטית, על ידי משפחת גינס, ונאמנים פילנתרופיים בינלאומיים, שיפרו באופן דרמטי את מלאי מבני הרפואה והמדע, ואפשרו פיתוח דיסציפלינות חדשות כגון ביוכימיה, גנטיקה ורפואה מונעת. 

הגידול האמיתי במספר הסטודנטים החל בשנות השבעים כשכלכלת אירלנד החלה להתבסס, הורחבו אפשרויות הקריירה לנשים, המטרה היתה למשוך יותר סטודנטים מאירלנד. נבנה הבניין הגדול לאמנויות ולחברה בצד הדרומי של הקמפוס (נפתח בשנת 1978). זה מומן כמעט במלואו על ידי הכספים הלאומיים.

הגיוון של תכנית הלימודים נמשך ברבע האחרון של המאה, עם צמיחת מדעי המידע ומחשוב, הטיפולים הרפואיים, הסיעוד והכשרת המורים. בעיקר היתה התרחבות עצומה של הפעילות לתואר שני, הן של קורסים נלמדים והן של תארים מחקריים.

החצר של טריניטי קולג'
החצר של טריניטי קולג'

הפיקוח על האוניברסיטאות הפך לאחריותה של רשות ההשכלה הגבוהה, שהוקמה כגוף סטטוטורי בשנת 1971, ותפקידה וסמכויותיה הורחבו מאוד על ידי חוק האוניברסיטאות משנת 1997. 

המדינה בסוף שנות ה -90 הפכה למקור העיקרי להכנסות המכללה, הן באמצעות המענק הישיר והן כתוצאה מאימוץ מדיניות 'שכר חינם' עבור שכר לימוד לתואר ראשון. 

בעקבות הגידול העצום במספר הסטודנטים האירים הלומדים במכללה, הייתה מחויבות חדשה לבינלאומיות בשנים האחרונות  וחזרו לגייס סטודנטים בינלאומיים, בתחילה בתחום הרפואה, ובסופו של דבר בכל התחומים, עם התמקדות מיוחדת באסיה. 

בשנת 1993 המכללה החלה גם להגביר את הגיוס מתוך העיר דבלין , המטרה הייתה להעלות את מספר הצעירים מקבוצות חברתיות-כלכליות ואתניות שאינן מיוצגות בהשכלה גבוהה באוניברסיטה. 

שינוי משמעותי נוסף במחצית השנייה של המאה העשרים היה בהרכב הצוות האקדמי: הוא הפך להיות בינלאומי בהדרגה. האופי הקוסמופוליטי של המכללה סייע להניע שינוי בתכנית הלימודים, במחקר ובחדשנות ברחבי המוסד. 

בשנת 1950, הצוות האקדמי הסתכם בפחות מ -125, עד 2011, היו 676 אקדמאים ו -667 עמיתים ועוזרים במחקר, מתוך סך של 860 עובדים.

מקומות בדבלין: אוניברסיטת טריניטי קולג'

טריניטי קולג דבלין נוסדה בשנת 1592,עם היווסדה למדו בה בעיקר אנשי דת בתחילה.

רוב הפוליטיקאים והכותבים האירים המצטיינים של המאה השמונה עשרה (סוויפט, בורק, גולדסמית, גרטן, פיצגיבון, טון) היו בוגרי טריניטי, והשפעת האוניברסיטה שלהם ניכרת בכתביהם ובנאומיהם. 

בין השנים 1873-1908 המכללה מיצבה את עצמה בהדרגה מחדש והפכה למוסד לא דתי: בשנת 1873 בוטלו כל המבחנים הדתיים (למעט אלה הקשורים לבית הספר לאלוהות). 

נשים סטודנטיות התקבלו לראשונה בשנת 1904, תוך עשור הן הסתכמו ב -16 % מהסטודנטים. אבל רק בשנת 1958 ישבה הפרופסור הראשונה בוועד המנהל, בשנת 1986 נשים היוו יותר ממחצית מכלל הסטודנטים במשרה מלאה וכך עד היום.

בארוע עליית חג הפסחא של 1916 , המרד של האירים שנלחמו על עצמאות אירלנד והיפרדותה מהשלטון הבריטי סחפה את סביבת המכללה, וטריניטי לא נפגעה מנזקים פיזיים חמורים כתוצאה מההפגזות של הבריטים באותו מרד. אולם האינפלציה במלחמה והשחיקה הדרסטית בנכסיה איימו על עתידה של המכללה. לאחר מלחמת העצמאות בשנת 1922, טריניטי הייתה חסרת תמיכה של הממשלה הממשל הלאומי החדש, היה חלש כלכלית והתאושש ממלחמת אזרחים, היו עדיפויות דחופות יותר. 

החל גידול במספר הסטודנטים החל בשנות השבעים כשכלכלת אירלנד החלה להתבסס, הורחבו אפשרויות הקריירה לנשים, החלו למשוך יותר סטודנטים מאירלנד, כשלפני כן רוב הסטודנטים היו מבריטניה ומארה"ב.

נבנתה ספרייה מאסיבית  בין השנים 1712-1732.

Whatsapp
Facebook
Email
Telegram

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!