חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מוזיאון הזיכרון 11/9 + גראונד זירו

ניו יורק היא אחת הערים המרכזיות ביותר בעולם. היא מלאה בסמלים אייקוניים כאשר ככל הנראה אחד הסמלים שהכי היו מזוהים עם העיר אלה הם מגדלי התאומים המפורסמים. כל זאת השתנה ביום בהיר אחד כאשר פיגוע טרור רצחני אירע בתאריך 11/9 2001.

סדרת הפיגועים שתקפו את ארצות הברית שהתרחשו במקומות ציון החושבים ביותר עבור האמריקאים הייתה נקודת מפנה משמעותית ורגע היסטורי שלעולם לא ישכח הפלת מגדלי התאומים על ידי מטוסים אשר נכנסו בבניינים בצורה ישירה וגרמו לקריסתם מה שהוביל לאלפי הרוגים ועשרות אלפי פצועים.

מאותו רגע המציאות השתנתה עבור העם האמריקאי שחווה את אחד הפיגועים הגדולים ביותר שההיסטוריה יודעת לספר. המקום בו עמדו המגדלים המפורסמים כיום הפך להיות אתר זיכרון ומוזיאון אשר מציג בצורה מדהימה את האירועים הקשים שקרו באותו היום ואחריו.

הביטוי גראונד זירו הפך להיות השם המזוהה עם המקום בו עמדו התאומים, השם לקוח מתוך פרויקט מנהטן אשר עסק בפצצות אטום ולאחר שהאמריקאים הפציצו את היפנים השם תיאר את המקום בו נפלה הפצצה והחריבה את האזור הייתה הפעם הראשונה בה השתמשו במונח. כיום גראונד זירו מזוהה במיוחד עם האנדרטה של מגדלי התאומים.

כיום האנדרטה של גראונד זירו (The 11/9 Memorial & Museum גראונד זירו) הפכה למוקד עלייה לרגל עבור תיירים מכל רחבי העולם, יש במקום גם מוזיאון שממחיש בצורה מצמררת את האירועים הקשים ומתאר בצורה יוצאת מן הכלל את מה שקרה, אין ספק שבעת טיול בניו יורק ביקור ב (The 11/9 Memorial & Museum גראונד זירו) הוא חובה, אספנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת כדי לתכנן מראש את הביקור.

תערוכות שיש ממש עכשיו בגראונד זירו ובמוזיאון הזיכרון

מה יש בגראונד זירו היום

לאחר הפיגוע הרצחני במגדלי התאומים ונפילתם, כל האזור של התאומים היה מוכה בטראומה קשה, כמעט שלושת אלפים הרוגים ומספר עצום של פצועים פיזית ונפשית, חלק נכבד מאנשי עזרה ראשונה שהגיעו למקום, כבאים, שוטרים ועוד מצאו גם הם את מותם בניסיון לסייע לפצועים הרבים.

לאחר נפילת המגדלים נשאר במקום חור עצום כמו שאומרים תרתי משמע והדרך הטובה ביותר לזכור ולא לשכוח את האירוע הנוראי מבחינת האמריקאים הייתה להקים אנדרטה ומוזיאון אשר ינציחו את ההרוגים בצרה הכי מוחשית שאפשר.

האנדרטה של גראונד זירו (The Ground Zero memorial) – ממוקמת באתר של מתחם מרכז הסחר העולמי לשעבר ומשתרעת על פני שטח של שישה עשר דונמים וחולשת על מחצית מהאתר. האנדרטה בנויה משתי בריכות ענקיות בגודל של דונם כל אחת וכוללות את המפלים מעשה ידי אדם הגדולים ביותר בצפון אמריקה.

על קירות הבריכות רשומים שמותיהם של כל הנרצחים, אנשים שמתו כתוצאה ישירה מפציעה שנגרמה בהתקפות באחת עשרה בספטמבר. הבריכות המדהימות והמפל אשר נשפך למטה מעבירות תחושות חזקות עבור מבקרים שמגיעים למקום, ניתן להתקרב ממש אל פתח הבריכות ולראות את החלל העצום שהמגדלים הותירו אחריהם.

המוזיאון של גראונד זירו (The Museum of Ground Zero) – מוזיאון הזיכרון לאחת עשרה בספטמבר נחנך בחמישה עשר במאי אלפיים וארבע עשרה, בטקס בראשות נשיא ארצות הברית ברק אובמה. המוזיאון מציג פריטים היסטוריים מדהימים כמו למשל חפצים אישיים של הנרצחים, אי אפשר שלא להצטמרר ולהרגיש תחושות חזקות בעת הביקור במקום.

התערוכות במוזיאון מציגות גם את ההיסטוריה המעניינת של מגדלי התאומים ואף עוסקת בפיגוע שהתרחש בשנת תשעים ושלוש כאשר רכב נכנס לחניון של המגדלים והתפוצץ. ישנם שני חללים מרכזיים במוזיאון, אולם הזיכרון ואולם הקרן. 

אולם הזיכרון, ממוקם בין שני מגדלי התאומים המקוריים, מוצגות שם שתי יצירות אמנות ספציפיות לאתר. פלדה משוחזרת ממרכז הסחר העולמי מאת האמן והנפח טום ג'ויס, וכולל את המשפט, שום יום לא אמחק אותך מהזיכרון הזמן.

היכל הקרן הוא החלל הגדול ביותר במוזיאון, הוא ממוקם ליד מיקומו של המגדל הצפוני. הרקע של היכל הקרן הוא חלק מונומנטלי של קיר אשר תמך בבטון שנבנה כדי לעצור את מימי נהר ההדסון הסמוך, הקיר נשאר שלם לחלוטין.

במרכז היכל הקרן ניצב העמוד האחרון, של פלדה של מרכז הסחר העולמי כשעובדי ההצלה פינו את האתר לאחר אחת עשרה בספטמבר, הם כיסו את עמוד הפלדה מלמעלה למטה בכתובות, מזכרות וחתימות. זהו ללא ספק מראה מרגש אשר מחמם את הלב.

מידע שימושי על ביקור במוזיאון והאנדרטה של גראונד זירו

המתחם של גראונד זירו בניו יורק הוא אחד האתרים הפופולריים ביותר עבור תיירים מכל רחבי העולם, מדי שנה פוקדים את האתר מיליוני מבקרים כך באופן טבעי מומלץ לתכנן את הביקור מראש. את הכרטיסים כדי לרכוש מראש באינטרנט, ניתן לרכוש כרטיס כניסה עצמאי או כרטיס הכולל סיור מודרך.

כרטיס משולב עם מדריך מלווה עולה מאתיים שמונים ושתיים שקלים והוא כולל, סיור רגלי מודרך בן תשעים דקות בגראונד זירו כניסה לאנדרטת האחת עשרה בספטמבר כניסה הכוללת דילוג על התור למוזיאון, ביקור עצמי של שעתיים במוזיאון האחת עשרה בספטמבר.

את הכרטיסים שרכשתם תקבלו במייל ויש להציג אותם בנקודת המפגש, מול קפלת סנט פול ברחוב 209 ברודווי, 10007, ניו יורק, מדריך הטיולים מאשר את ההזמנה במקום.

כרטיס כניסה בלבד עולה מאה ושבעה שקלים והוא כולל, כניסה למוזיאון לתערוכות וסרטים המוקרנים במוזיאון, כניסה לאנדרטה היא חופשית. שני הכרטיסים כוללים אפשרות ביטול של עד עשרים וארבע שעות לפני מועד הביקור.

ביקור במוזיאון גראונד זירו ובאנדרטה (The 11/9 Memorial & Museum) הוא מרגש ולא משאיר אף אחת ואחד אדישים. אם אתם מטיילים עם הילדים מאוד מומלץ להגיע איתם ולחוות יחדיו את העוצמה של אותו אירוע היסטורי שלמעשה שינה את העולם. 

שאלות ותשובות בנוגע למוזיאון ואנדרטת גראונד זירו

הרגע ההיסטורי בו מטוס נוסעים נכנס במגדל התאומים הראשון ולאחר זמן קצר מטוס שני נכנס במגדל השני הוא ככל הנראה אחד הרגעים ההיסטוריים החשובים ביותר של המאה העשרים ואחת. מגדלי התאומים שהיו אחד הסמלים הבולטים של ניו יורק הופלו ולקחו עמם כמעט שלושת אלפים הרוגים, כיום ניצבת במקום אנדרטה מרהיבה ומוזיאון אשר מתארים וממחישים את האירוע בדרך ייחודית ונוגעת ללב, אין ספק שבעת ביקור בניו יורק אסור לפספס את מוזיאון ואנדרטת גראונד זירו.

כניסה לאנדרטה היא חופשית עבור המוזיאון יש שתי אפשרויות, כרטיס הכולל כניסה בלבד או כרטיס המשלב סיור מודרך באורך של 90 דקות. כרטיס ללא סיור מודרך עולה 107 שקלים לאדם, כרטיס כניסה כולל סיור מודרך עולה 207 שקלים לאדם.

מוזיאון ואנדרטת גראונד זירו נמצאים בכתובת, 180 Greenwich Street, NY 10007, ניו יורק. ניתן להגיע מרחבי העיר באמצעות רכבת תחתית קווים C או A. במידה ואתם מגיעים עם רכב ישנם מספר חניונים בקרבת מקום.

האנדרטה של גראונד זירו פתוחה בכל ימות השבוע החל מהשעה 09:00 עד 20:00, מוזיאון גראונד זירו פתוח כל ימות השבוע מלבד ימי שלישי בהם הוא סגור החל מהשעה 10:00 עד 17:00. במידה ורכשתם כרטיס כניסה כולל סיור מודרך יש שעה מוגדרת מראש חשוב לשים לב ולהגיע בזמן ואף להקדים, כניסה אחרונה למוזיאון היא עד שעה לפני הסגירה. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!