חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מנזר ווסטמינסטר (Westminster Abbey Church)

מנזר ווסטמינסטר בלונדון (Westminster Abbey Church)

עולם האגדות של משפחת המלוכה הבריטית

מעטים המקומות שבעולם שמצליחים להרעיד את הלב ולעורר השראה במבקריהם כמו מנזר ווסטמינסטר.

המנזר, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, הוא פלא ארכיטקטוני ופיסת היסטוריה מפוארת בליבה של העיר לונדון.  הכנסייה האייקונית, אשר חלליה ספוגים בלמעלה מאלף שנות מסורת, אירחה אינספור הכתרות, חתונות מלכותיות ואירועים לאומיים שעיצבו את פני האומה הבריטית. ההכתרה האחרונה אגב, הייתה הכתרתו של המלך צ'ארלס שנערכה במנזר המפואר במאי 2023. 

אז בואו נחזור אחורה בזמן, ונצלול אל עולמו של המנזר המרהיב:

סיפורו של מנזר ווסטמינסטר:

למנזר ווסטמינסטר, כנסייה גותית מפוארת הנחשבת לאחד מהאתרים הפופולאריים בעיר לונדון, היסטוריה עשירה המשתרעת על פני אלף שנים. 

סיפורו של המנזר מתחיל אי שם בשנת 960 לספירה, אז קבוצת נזירים מקימה במקום מנזר קטן וצנוע. כמעט מאה שנים מאוחר יותר, המלך אדוארד (King Edward the Confessor), מלך אנגליה דאז, החל לבנות כנסייה גדולה במקום, שנחנכה בשנת 1065. מטרתו של אדוארד הייתה ליצור כנסיית קבורה מלכותית, והוא עצמו נקבר שם לאחר מותו בשנת 1066. המנזר הקטן זכה לפרסום ולכבוד כאשר וויליאם הראשון (William the Conqueror), שמלך לאחר מותו של אדוארד, בחר את מנזר ווסטמינסטר כמקום הכתרתו. מאז, נמשכה המסורת ומנזר ווסטמינסטר הוא אתר ההכתרה של כל מלכי אנגליה ובריטניה.

במהלך מאות שנות קיומו עבר המנזר שחזורים והרחבות שונות. במאה ה-13, המלך הנרי השלישי החליט לבנות מחדש את הכנסייה בסגנון גותי מפואר, בפרויקט שנמשך שנים רבות, ובמאה ה-18 נוספו למגדל מגדלים אייקוניים מרהיבים.

למנזר ווסטמינסטר קשור קשר הדוק עם משפחת המלוכה הבריטית, והוא שימש כמקום חתונתם של רבים ממשפחת המלוכה, ביניהם הזוג המלכותי האהוב וויליאם וקייט מידלטון, שנישאו בכנסייה בשנת 2011. במנזר קבורים מלכים רבים לצד משפיענים בריטיים רבי עוצמה כמו אייזק ניוטון וצ'ארלס דרווין.

כיום, מנזר ווסטמינסטר הוא אחד מסמלי הממלכה הבריטית, והוא מייצג את הפאר וההוד של משפחת המלוכה הבריטית הנערצת. האתר המרהיב מושך אליו מיליוני מבקרים מדי שנה שמגיעים להתפעל מהארכיטקטורה המדהימה שלו, ללמוד על העבר המפואר ולחוות את האווירה הקסומה במקום. 

כנסיית ווסטמינסטר- מה לא לפספס

התפעלו מהאדריכלות הגותית:

עוד לפני שתיכנסו לתוך הכנסייה, קחו לעצמכם רגע להעריך את החזית עוצרת הנשימה של המנזר. המבנה הגותי בו אתם חוזים מתוארך למאה ה-13, והוא מכיל פסלים מורכבים, צריחים מתנשאים וחלונות ויטראז' צבעוניים. 

הספינה וקבר החלל האלמוני (The Nave and the Grave of the Unknown Warrior):

את הביקור בפנים הכנסייה המפוארת ראוי להתחיל בחלל הכניסה המפואר שלה, שנקרא ספינת הכנסייה. הספינה היא למעשה החלל המרכזי בכנסייה, וספינת מנזר ווסטמניסטר מכילה תקרות עוצרות נשימה עם עבודת אבן מורכבת מרהיבה. 

בקרו בקברו של הלוחם האלמוני, אנדרטת זיכרון כואבת עבור חללים בריטים שאיבדו את חייהם במלחמת העולם הראשונה ושמם לא נודע. 

בספינת הכנסייה תמצאו אנדרטאות לדמויות היסטוריות בולטות, המחזקות את הקשרים העמוקים שבין המנזר העתיק לעם הבריטי ואנשיו החשובים.

כיסא ההכתרה (Coronation Chair):

אחת מגולות הכותרת של הביקור בכנסייה, הוא צפייה בכיסא ההכתרה המפואר, עליו ישבו מלכים רבים אשר הוכתרו בתוך חללי הכנסייה, האחרון שבהם הוא המלך צ'רלס. מדובר למעשה על כיסא עץ עתיק, בו הוכתר לראשונה המלך אדוארד, מלך אנגליה בין השנים 1042-1066. מאז, מככב הכיסא המפואר בכל טקס הכתרה- אתה יושב עליו אדם "פשוט" ממשפחת המלוכה, ויוצא מלך. אמנם לא תוכלו לשבת בעצמכם על הכיסא, אך בהחלט תוכלו להתבונן בו ולהתאהב. 

Witness London's famous Changing of the Guard Ceremony and visit iconic sights around Westminster. Enjoy views of Buckingham Palace, Big Ben, 10 Downing Street, and the Houses of Parliament.
חזית הכנסייה הגותית
Witness London's famous Changing of the Guard Ceremony and visit iconic sights around Westminster. Enjoy views of Buckingham Palace, Big Ben, 10 Downing Street, and the Houses of Parliament.
ספינת הכנסייה המפוארת

הקברים המלכותיים (Royal Tombs)

מנזר ווסטמינסטר הוא מקום המנוחה האחרון של 17 מלכים בריטים, ביניהם המלכה אליזבת הראשונה ומרי מלכת הסקוטים המפורסמת. ביקור בכנסייה ייקח אתכם אל הקברים המפוארים של מלכי ומלכות אנגליה, המעוטרים בגילופים מורכבים ופסלים מפוארים. בנוסף לקבריהם של משפחת המלוכה הבריטית, תוכלו למצוא קברים של דמויות בולטות אחרות ששינו את פני האומה הבריטית, כמו צ'ארלס דרווין, "אבי תורת האבולוציה", ואייזיק ניוטון, אחד המדענים הגדולים והמשפיעים בהיסטוריה.

פינת המשוררים (Poets' Corner)

בתוך הכנסייה המרהיבה תוכלו למצוא את פינת המשוררים, אנדרטה אייקונית המוקדשת להנצחת כמה מהמשוררים, המחזאים והסופרים הבריטיים הנערצים. 

מסורת ההנצחה החלה בשנת 1556, אז ג'פרי צ'וסר (Geoffrey Chaucer), "אבי הספרות האנגלית", הובא למנוחות במנזר. מאז קבורתו של צ'וסר, החל נוהג במנזר המנציח דמויות ספרותיות לצד קברו.

במהלך השנים, משוררים, מחזאים ומחברים רבים נקברו או הונצחו בפינת המשוררים במנזר. במקום תוכלו למצוא אנדרטאות המנציחות את וויליאם שייקספיר, סמואל ג'ונסון, ג'יין אוסטן, צ'ארלס דיקנס, ועוד רבים, שאמנם לא כולם קבורים במנזר, אך זוכים ללוחות זיכרון המסמלים את השפעתם על הספרות והתרבות הבריטית.

קפלת הגבירה (Lady Chapel)

קפלת הגבירה תיקח אתכם למסע מרתק ומופלא ביופייה השמימי. הקפלה העתיקה, הידועה גם בשם קפלת הנרי השביעי, היא פנינה אדריכלית ובה תקרה מורכבת וחלונות ויטראז' מהפנטים. במקום קבורים הנרי השביעי, אליזבת הראשונה ומרי מלכת הסקוטים.

הקלוייסטר (The Cloisters)

קלוסטרים הם אלמנט פופולארי שניתן למצוא במנזרים רבים בחרבי העולם. מדובר למעשה על מבנה מרובע אשר במרכזו נמצאת. הקלויסטרים של מנזר ווסטמינסטר נבנו במאה ה-13, ושימשו כמקום מדיטציה, הרהור ופעילות גופנית עבור הנזירים שהתגוררו במנזר העתיק. 

בביקור במנזר תוכלו לטייל באזור הקלוייסטר, להתפעל מעבודות האבן העדינות, מחלונות הוויטראז' הצבעוניים והאווירה השלווה במקום. 

בסמוך לקלויסטר תמצאו את הצ'אפטר האוס (Chapter House), מבנה עתיק ששימש כמקום מפגש לנזירי המנזר, בו דנו בניהול המנזר וקראו הלכות קדושות. בחלל זה תמצאו תקרה מרשימה מעוטרת ועמודי תווך עתיקים.

על קירות החלל תמצאו ציורי קיר מימי הביניים, הכוללים סצנות מרהיבות מחייו של ישו. 

ביקור בקלויסטר ובצ'אפטר האוס ייקחו אתכם אל החלק השליו של המנזר המפואר, ויספקו חוויה אותנטית ומעניינת לביקור שלכם במקום.

חלונות הויטראז' הצבעוניים של הכנסייה

מנזר ווסטמינסטר- פרטים חשובים:

מיקום ודרכי הגעה: מנזר ווסטמינסטר, הממוקם בשכונת ווסטמינסטר (Westminster) בלב העיר לונדון, נגיש בקלות באמצעות תחבורה ציבורית מחלקי העיר. 

תחנת הרכבת התחתית הקרובה היא תחנת ווסטמינסטר (Westminster), שנמצאת כ-2 דקות הליכה מהמנזר. כמו כן, תוכלו לקחת את קווי אוטובוס מספר 11, 24, 88, 148 ו-211 שעוצרים בקרבת מקום.

שעות פתיחה: מנזר ווסטמינסטר פתוח למבקרים בימים שני עד שבת, וביום ראשון פתוח למתפללים בלבד. שעות הפתיחה משתנות מעונה לעונה, ולכן מומלץ לבדוק את שעות הפתיחה המעודכנות באתר האינטרנט של המנזר. 

כרטיס הכניסה למנזר כולל מדריך אודיו באנגלית שיספר לכם על ההיסטוריה של המנזר ויספק לכם מידע על חללי המנזר ומיצגיהם.

טיפים לביקור מנצח במנזר:

תכננו מראש: מנזר ווסטמינסטר הוא אתר דת פעיל, ולכן שעות הפתיחה שלו משתנות מעת לעת כמו גם אירועים חשובים שמתקיימים בו. לפני הביקור מומלץ לבדוק את שעות הפתיחה המעודכנות ואת האירועים המתקיימים במקום ולהיערך בהתאם.

הגיעו מוקדם והזמינו כרטיסים מראש: אולי הטיפ החשוב ביותר. מנזר ווסטמינסטר הוא אחד מאתרי הביקור הפופולאריים בלונדון, והתורים אליו יכולים להיות ארוכים עד מאוד. הזמינו כרטיסים מראש ובכך הימנעו מעמידה ממושכת בתורי הקופות. כמו כן, הגיעו בסמוך לשעת הפתיחה של המנזר, ובכך תבטיחו כניסה מהירה וחוויה שלווה ושקטה יחסית.

השתמש במדריך האודיו: כרטיס הכניסה כולל מדריך אודיו אישי בשפה האנגלית, המספק תובנות וסיפורים מרתקים על האטרקציות השונות בתוך המנזר, ועוזר למבקרים להעריך טוב יותר את ההיסטוריה והמשמעות של אתר אייקוני זה. אל תוותרו על מדריך האודיו המרתק שילווה את הביקור במנזר בצורה הטובה ביותר.

הקצו מספיק זמן לביקור: מנזר ווסטמינסטר הוא מנזר עצום ומורכב ובו אזורים רבים לחקור. כדי שתספיקו לראות את כל מה שיש למנזר המרהיב להציע, הקצו לפחות שעתיים לביקור באתר.

צאו לסיור מודרך: במנזר ווסטמינסטר מתקיימים סיורים מודרכים רבים, שייקחו אתכם להעמיק בהיסטוריה המרתקת של המנזר ובאירועים החשובים שהתקיימו ועדיין מתקיימים בו. משך הסיור משתנה מסיור לסיור, ומומלץ להזמין את כרטיסי הסיור מראש.

בקרו בחנות המנזר: אל תשכחו לעצור בחנות המנזר לפני שתעזבו את האתר המרהיב. בחנות, תוכלו למצוא מגוון מזכרות שינציחו לעד את הביקור באתר האייקוני.

שלבו את הביקור עם אטרקציות סמוכות: המנזר המרהיב ממוקם בליבה של שכונת ווסטמינסטר בלונדון, המכילה מספר רב של אטרקציות ואתרים שווים ביקור. שלבו את הביקור במנזר ווסטמינסטר עם ביקור בבתי הפרלמנט (Houses of Parliament), הביג בן (Big Ben) וחדרי המלחמה של צ'רצ'יל (Churchill War Rooms).

לסיכום, אם עדיין לא השתכנעתם שכדאי לכם לבקר במנזר ווסטמינסטר, אז כדאי שננסה בפעם האחרונה. הכנסייה האייקונית הזו מציעה למבקריה מסע מרתק בזמן, בו היסטוריה, ארכיטקטורה ועולם אגדות משתלבים זה בזה. ביקור במנזר המרהיב הוא הזדמנות לצלול להיסטוריה של המלוכה הבריטית, במקום בו הוכתרה המלכה אליזבת האהובה או המלך צ'ארלס הטרי, במקום בו הכל קורה. אז בין אם אתם חובבי היסטוריה, רומנטיקנים חסרי תקנה או משפחה המחפשת חוויה ייחודית בעיר לונדון, אל תפספסו ביקור במנזר ווסטמינסטר.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בחו"ל מתחילה כאן

error: Content is protected !!